Potrava

Činčilia strava musí byť jednoduchá a veľmi chudobná na živiny. Vzhľadom na jej veľmi dlhý tráviaci trakt, činčila sa musí vyhýbať tučnej strave a strave bohatej na bielkoviny a cukry. Základným prvkom sú granule (peletky), voda a seno. Doporučené značky granúl sú: Sonneland, Granum, Vitacraft, Appetit CH, Witte Mollen, Darwins,Oxbow, Bello, KFK, Mazuri a Berkel Futter.

Vyhýbajte sa akýmkoľvek produktom od značky PRESTIGE ! Tie sú pre činčilu nevhodné. Ak vaše krmivo obsahuje aj niečo ine ako zelené valčeky, dobre sa pozrite na značky osvedčených výrobcov. Ak túto značku nenájdete, dajte to iným zvieratkám,alebo to rovno vyhoďte. Tieto kúsky od PRESTIGE, ale aj iných výrobcov, obsahujú obrovské množstvo cukru a chemikálií, ktoré ničia činčilám črevnú mikroflóru a zuby!

Činčile úplne stačia trávové peletky ( peletky sú malé zelené alebo zelenohnedé valčeky), seno, sušená púpava (listy, koreň), sušená ďatelina, sušená vňať z kvaky, sušená lucerna, sušený skoroceľ, sušená mrkva a jabĺčka, kukurica a voda. K peletkám, senu a vode musia mať činčily neobmedzený prístup.

   Občas im dajte aj nejakú pochúťku - už spomenutá sušená mrkva (a všetka koreňová zelenina), sušený kaleráb, sušené jabĺčka, sušené hrušky, sušené hrozienka, sušené šípky (tie zbožňujú), sušené banány, suchú kukuricu, suché lupienky z kvetov ruže, suché ružové puky,suché kvetné lupienky nechtíka lekárskeho, suché plody jarabainy (POZOR, nie Sumachu), sušené tekvicové plody (tekvica, melón, dyňa, patyzón, cuketa) a okrúhle piškóty.

Na brúsenie zubov a zdroj vlákniny odporúčame konáriky jadrovín (hruška, jabloň), ale aj lipu, javor (nie platan!), morušu, topoľ biely, liesku, hamamelis, vŕbu, dub, buk, hloh. Okrem toho na brúsenie veľmi dobre poslúži Siporex. V chovných obchodoch dostať kúpiť siporexové kocky, ale za cenu 2 kociek, ktoré zachvíľu zlikvidujú, dostanete v každých stavebninách celý siporexový blok, ktorý stačí zlomiť kladivom (alebo prepíliť pílkou) a máte kociek 50. Okrem toho je na zuby vhodná aj sépiová kosť (pre vtáčiky a papagáje).

Činčila by mala mať v klietke zavesený minerálny alebo vapnikový kameň. Vápnik potrebuje na pevné kosti a zuby, hlavne v období gravidity. Ak nezoženiete minerálny kameň (čo je dosť nepravdepodobné), použite Siporex (úlomky Vám dajú v každých stavebninách) alebo sépiovú kosť.

 

   Napájačka

Činčily MUSIA mať neobmedzený prístup k vode, preto je lepšie zadovážiť im väčšiu napájačku.

Táto naša napájačka je jedna na jednej strane voliéry, druhá na druhej.

 

Chov       Rozmnožovanie       Dorozumievanie       Choroby