Morské prasiatka

Morčatá sa dožívajú priemerne osem až desať rokov. Za takýto, na hlodavca pomerne dlhý život, pravdepodobne vďačia zdravému spôsobu života. Zbytočne sa nerozčuľujú, sú veselé, radi sa hýbu a hrajú.

 

   Priamy predok nášho domáceho morčaťa, je aperea - morča peruánske, ktoré žije v suchých pampách na juhu, juhozápade a na západe Južnej Ameriky. Medzi ďalšie rozvetvené príbuzenstvo patria : kapybara - vodné prasa (s hmotnosťou až 50 kg), mara - pampový zajac a  nutria - ktorú poznáme aj z našich chovov (veľký chovateľský boom bol v 80-tych rokoch), a ktoré sa veselo udomácnili aj v brehoch našich potokov a riek, keď sa im podarilo ujsť z chovu (dokážu prekúsať betón) a vytlačili tak pôvodných obyvateľov - ondatry, vydry a bobrov.

Ďalší zdomácnelí príbuzní morčaiat sú dokonca činčila a osmák degu.

   Domáce Morské prasiatko (Cavia aperea porcellus) pochádza z divokého morčaťa (Cavia aperea) žijúceho vo voľnej prírode. Morčatá chovali už Inkovia, dávno pred objavením Ameriky. Skupiny krotkých zvieratiek žili priamo v domoch s ľuďmi, ktorí ich pravdepodobne už vtedy nechovali len na mäso a ako obetné zviera, ale aj ako mazlíčkov pre deti. Okrem pôvodnej farby, ktorou je zlatá aguti, sa v indiánskych domoch vyskytovali aj morčatá rôznych iných farieb. Výzkumy ale naznačujú, že čierne morčatá boli - nejskôr z poverčivosti - hneď po narodení usmrcované. 

Nie je jasné, či sa morčatá dostali do Európy hneď na začiatku 16. storočia alebo či ich až omnoho neskôr priviezli anglickí moreplavci. Isté ale je, že sa v Európe chovali už na začiatku 18. storočia. Pretože morčatá pochádzali z ďalekej zámorskej zeme, boli už len tým veľmi zvláštne, a preto taktiež veľmi drahé - zaobstarať si ich mohli len zámožní ľudia. Z ceny morčaťa taktiež pochádza aj jeho anglický názov "guinea pig" - teda prasiatko za 1 guineu. Morčatá sa stali obľúbenými domácími maznáčikmi. Boli vystavované ako kuriozity na trhoch a púťach a čoskoro sa dostali aj do laboratórií. Na chov morčiat sa sústredili predovšetkým v Anglicku, kde sa už v 19. storočí usporadúvali výstavy, na ktorých sa hodnotil ich vzhľad. Dnes sú morčatá najobľúbenejšími a najčastejšie chovanými hlodavcami.

Plemená morčiat

Krátkosrsté :

Hladkosrsté morča (anglické hladké) - hladká srsť, bez vírov


Chocholaté morča (Crested) - ako hladkosrsté, ale s chlpmi zvírenými do chochola na čele


Rozetové morča (habešské) - chlpy usporiadané do vírov na hlave i na tele, zvlnené chlpy


Teddy - bez vírov

Rex - bez vírov


Dlhosrsté :
Sheltia (peruánske hodvábne) - srsť hladká, bez vírov, na hlave kratšia


Coronet - ako sheltie, ale s vírom chlpov na čele


Texel - ako sheltia, ale so zvlnenými chlpmi


Angorské morča (peruánske) zvírené chlpy na čele a na zadnej časti tela


Alpaka - ako angorské, ale so zvlnenými chlpmi


Merino - ako texel, ale s jedným vírom na čele

 

Bezsrsté :

Skinny - plemeno má drôtovité, kučeravé chlpy na hlave, nose a končatinách

Baldwin - úplne bezsrsté plemeno, rodia sa však ochlpené a postupne, ako dospievajú im chlpy vypadajú

 

Najpredávanejšie morčatá v chovateľských obchodoch sú : Morča hladkosrsté a Morča angorské.

Zdroj foto - viď na fotografiach

 

Chov       Potrava        Rozmnožovanie       Choroby