Chov škrečkov a chrčkov:

   Škrečky a chrčky sú najnenáročnejší chlpáči čo do potravy aj do chovu. Čo im dáte, to zúžitkujú.

Ako podstielka sa škrečkom a chrčkom spravidla dávajú hobliny. Pozor, nie piliny! Piliny im môžu spôsobiť zápal spojiviek. Ak Vám zrazu dojdú hobliny a nemáte ich kde zohnať, dajte im provizórne pokrčené noviny, kartón, WC rolky, alebo hocijaký pokrčený papier. Behom niekoľkých hodín (spravidla za noc) to nakúskujú a spravia si hniezdo a záchod. Škrečky a chrčky chodia močiť zásadne do jedného rohu. Podľa toho ich aj čistíme. Ak sa plocha mokrých hoblín rozrastie na cca 5x5 cm, treba hobliny vymeniť. Nielen tie v rohu, všetky. Čo sa týka bobkov, tie pustia hocikde.

Ak zbadáte škrečka či chrčka, ako pojedajú vlastné suché bobky, nič sa nedeje. Keďže ich strava je rastlinná, bobky sú vlastne miniatúrne rastlinné peletky. Odborne sa to nazýva koprofágia - pojedanie vlastných výkalov.

   Akvárium, klietka či voliéra, terárium - škrečkom a chrčkom je to jedno. Klietka a voliéra sa však po čase ukáže nevhodná. Z jedného dôvodu - vyškriabu sa čo najvyššie a budú obhrýzať pletivo alebo tyčky. Pre nich je to dobre - obrusujú si hlodáky. Pre ostatných však začínajú nočné mory z Elm Street. Hluk, ktorý pri tom narobia, zobudí aj mŕtveho. Naše chrčky sú preto výlučne v akváriach. Aj tak im však na noc vykladáme von kolotoče. Nech ich nastriekame silikónom akokoľvek, v priebehu 3 - 4 dní zasa pískajú. Nič príjemné v noci...

   No a tu sme sa dostali k výbave. Škrečky a chrčky sú prevažne nočné živočíchy, ale keď ich zobudíte v priebehu dňa, alebo si ich na určitú hodinu naučíte na potravu, tak sa budú s Vami hrať aj cez deň. Mláďatá sú kapitola samá o sebe. Sú čulé vo dne v noci, hlavne v puberte, keď im telo produkuje rastový hormón. Kľudne im do priestoru okrem kolotoča narvite rozvetvené konáre zo stromov, samorasty a kamene.

Budú loziť, snoriť, obkúsavať drevo, naháňať sa po nich a hrať. Z kameňov majú veľmi radi vápence, lebo sú mäkké na hlodanie a zároveň sú prirodzeným zdrojom vápnika (pozor na jaskynné sintre - sú to síce tiež vápence, ale veľmi tvrdé a členité a môžu si na nich zlomiť hlodáky). Okrem toho im môžete akvarka vybaviť priesvitnými plastovými trubicami (majú ich v každom obchode so zvieratkami). Pospájate rôzne diely (rovné, oblúky, poloblúky, križovatky) a spravíte im tunely, ktoré majú veľmi radi. Naše škrečky sa nám takto vykašľali na domček a nasťahovali sa do nich. Ak im budete dávať potravu vždy pri jedno a to isté vyústenie tunela (a v určitú hodinu), budete sa diviť, ako ľahko sa vedia v bludisku orientovať. Vždy pribehnú z akéhokoľvek miesta v trubiciach na ten správny východ.

   Domčeky.

My dávame domčeky len samičkám s mladými a potom do "škôlky". Škôlka je veľké akvárium, kde dáme dohromady 1 - 2 mesačné mladé z rôznych vrhov. Takto ich tam môže byť aj 20. Domček majú pre rybičky. Je to vlastne výrobok z tvrdej epoxidovej živice, nafarbený tak, že vyzerá ako kameň obrastený chaluhami. Zboku pri vrchu im doňho kolom dokola navŕtam 8 mm diery, aby sa vo vnútri nezaparovali (hlavne pri čerstvých mladých je to podstatné, aby nechytili plesne a infekcie, pretože prvý týždeň po ich darodení samička močí priamo pod seba - aby v hniezde bolo teplo, aj keď odíde von). Na trhu je obrovské množstvo drevených domčekov, hlavne preglejkových, ktoré majú ale jednu zákernú vlastnosť. Veľmi rýchlo nasiaknú močom. Môžete potom akvárko pucovať aj každý deň a stále v ňom niečo bude smrdiet. Domček.

Nevhodný domček : Všimnite si ľavý spodok aký je presiaknutý.

Ak nemáte možnosť zakúpiť si domček pre rybičky, alebo epoxidový domček pre škrečky, kľudne popustite uzdu fantázii. Veľmi sa nám osvedčili napríklad hranaté plastové kvetináče z tvrdého plastu. Stačí ho otočiť dnom hore a urobiť do stredu dieru cca 5cm v priemere. Kvetináč má tým činom hore dierky da odvetrávanie a škrečky a chrčky sa okamžite nasťahujú dnu. Alebo položte na dno konár či samorast a na rázsochu položte plochý kameň alebo bridlicu. Okamžite si v rázsoche pod vidlicou urobia noru :

Ostatné škrečky a chrčkovia bez domčeka si spravia hniezdo. V lícnych vakoch si nanosia najkrajšie a najčistejšie hobliny na kopu, v ktorej si potom spravia jamku, kde spávajú. Potravou si obklopia okraje, aby ju mali neustále "po ruke".

Epoxidový domček pre rybičky v tvare šedo-hnedo-zelenej kamennej kaskády s terasou (všimnite si navŕtané diery na odvetrávanie) :

... a domček pre hlodavce v tvare hnedého kameňa :

Ďalšia možnosť je, že si kúpite sadru, spravíte formu a domček odlejete. Ja robím formy z okrúhlych kvetináčov a trubiek zo silikónu. Pretoky a hrboly na vytvrdnutom domčeku orežete príborovým nožom, zvonku, zospodu a vo vnútri odspodu cca 3cm ho natriete základnou acetónovou farbou na železo a potom podľa ľubovôle zvonku akrylátovou. Zvnútra a zo spodu preto, lebo sadra je nasiakavá. Ostatné nenatreté vnútorné plochy budú chlpatí diablíci s radosťou okusovať, pretože je to pre nich zdroj vápnika a zároveň si tak budú brúsiť hlodáky.

Potrava       Rozmnožovanie       Choroby      Užitočné rady