Ochočenie :

   Každý škrečok a chrček sa dá ochočiť. Môžete ho naučiť pribehnúť na nejaký zvuk a niekedy stačí, keď sa zjavíte.

Ak si kúpite staršie zvieratko, musíte sa spýtať bývalého majiteľa, na čo je zvyknuté, čo má rado, za čo sa hnevá a ako sa prejavuje keď sa hnevá (aby ste si nemýlili prejavy hnevu so slasťou, pretože sa Vám nikdy nepodarí získať si jeho dôveru).

Ak si zadovážite mladého škrečka či chrčka, musíte začať v tomto jeho veku. Priblížte sa k akváriu a zapískajte, alebo zacmukajte - skrátka vydajte nejaký zvuk (vždy ten istý). Najprv ho hladkajte v akváriu a dajte mu vždy nejakú dobrotu (mne sa osvedčila sladká konzervovaná kukurica Bonduel, cukrová repa alebo lúpané slnečnicové semienka). Cca za týždeň ho už začnite vyberať. Nesnažte sa ho ale podobrať. Ujde Vám. A čo je horšie, bude Vašu ruku a Váš pach pokladať za niečo, čo mu chce ublížiť. Najlepšie je dať mu niečo lákavé, niečo, čo si môže napchať do vakov. Keď začne zbierať, chyťte ho za kožu na chrbáte medzi prednými nohami a zodvihnite. Položte si ho na ruku, ale pustite až keď sa Vám zaprie do dlane. Keď ho pustíte, okamžite ho prikryte dlaňou ohnutej do pologule. Presuňte sa nad posteľ (alebo majte ruky stále v akváriu). Medzi ukazovákom a palcom spravte otvor, aby mohol vyliezť von. Nerobte pri tom žiadne prudké pohyby, lebo sa zľakne a skočí na nepredvídateľný smer, čím by si mohol ublížiť. Nechajte ho poloziť Vám po ruke a pri tom ho slabo hladkajte. Musí si zvyknúť na Váš pach. Ak sa mu podarí zoskočiť na posteľ, nechajte ho, nech si pobehá. Majte po ruke piškótu a sem tam mu ju strkajte pod nos. Spočiatku si ju nevezme, aj keď mu vonia, ale postupom času sa naučí, že sa nemá čoho obávať. Do akvária ho dávajte nasledovne :

  • Ak máte ruky celý čas v akváriu, len ho nechajte, aby Vám po ruke zliezol dolu.
  • Ak Vám lozí po ruke nad posteľou, zasa spravte z voľnej ruky pologuľu a prikryte ho. Presuňte ruku na dlaň druhej ruky a jemne ho dlaňami stlačte, aby Vám neušiel. Presuňte spojené dlane do akvárka a zasa spravte medzi  ukazovákom a palcom otvor. Alebo dlaň odkryte, nech si zlezie sám. Ide o to, aby škrečok sám slobodne a svojvoľne z rúk odišiel. Aby mal pocit, že všetko je v poriadku.
  • Ak Vám behá po posteli, podoberte ho spôsobom, akoby ste dlaňami naberali piesok a potom dlane zatvorte. Preneste ho do akvária a postupujte ako v prvom či druhom spôsobe

Ak sa Vám bude mykať, alebo sa z rúk nasilu vytlačí, bude Vaše ruky považovať za hrozbu.

Po vlezení do akvária mu dajte sladkú konzervovanú kukuricu (nemusí byť rovno najdrahšia Bonduel, dobrú majú aj v predjňach veľkých obchodných reťazcov s ich logom). Berte ho na ruku čo najčastejšie a postupne mu dávajte dobrôtky aj na ruke. Spojí si Váš pach s dobrotami.

Pri objavení sa pri akváriu zakaždým vydajte zvuk, ktorý ste si určili. Postupom času to bude považovať za signál a pribehne k Vám aj na posteli či na stole.

   Dajte mu určitú slobodu :

Sem tam ho pustite po kuchynskom stole, nech si pozbiera omrvinky, alebo mu na stôl (na poličku, ...) nasypte trošku slnečnice alebo obiloviny. Nechajte ho nech si polozí. Ak sa bude cítiť v bezpečí, bude sa umývať. Ak sa Vám na stôl (posteľ) vymočí, je to znak, že to pokladá za svoje teritórium. A pripravte sa, že bude "strácať" bobky. Hlodavce to robia neustále a kdekoľvek. Ak Vám však bude tlačiť bobky do dlane jeden za druhým, znamená to, že sa bojí a vtedy treba začať od začiatku. Zasa najprv hladkanie v akvárku, ...

Ak si na Vás chlpáč zvykne, bude Vám potom stačiť dať do akvárka ruku zovretú v päsť, prstami dolu. Škrečok Vám po nej vylezie ku zápästiu. Vtedy päsť otvorte a vystrite prsty. Zadné nohy mu tak nadvihnete a dostanete ho do vodorovnej polohy. A potom buď ruku vytiahnite, alebo počkajte, až Vám vylezie ku lakťu.

Pri lození po ruke, majte ruku vždy pri tele (akoby ste mali ruku zavesenú na trojrohej šatke po úraze). Keby ste ju mali od tela, môže sa pri postavení na zadné pošmyknúť a spadne z ruky dolu.

Ak mu chcete dopriať pohyb mimo akvária, tak buď vrch z nejakej veľkej klietky (mne sa osvedčila klietka pre morčatá a zajace) ešte potiahnutý pletivom s malými očkami, alebo vyššie plastové či plechové bočnice, na ktorých sa mu šmýka, a teda nevylezie. V priestore mu môžete spraviť preliezačky, potrubia, atď. A aj vo výbehu mu dávajte dobroty priamo z ruky. Bude sa na výbeh tešiť a zafixuje si, že do výbehu sa dostane len z Vašej ruky.

Nikdy ho nepúšťajte po zemi. Je strašne rýchly. Buď Vám vlezie do najbližšej špáry, alebo za skriňu, alebo pod vaňu, alebo naňho pri naháňaní môžete skočiť... Ak Vám predsa len zdrhne, postupujte podľa návodu v kapitole UŽITOČNÉ RADY.