Rozmnožovanie :

   Ak chováte párik osmákov, skôr či neskôr sa im narodia mláďatká. Býva ich najčastejšie 2 - 8. Samička je gravidná 83 - 90 dní . Mláďatka osmákov sú hneď po narodení osrstené a vidia.

Že sa blíži k pôrodu, zistíte ľahko. V chaose, ktorý inak v teráriu vládne, sa zrazu objaví starostlivo vybudované hniezdo. Samozrejme, pokiaľ je z čoho (keď sa blíži koniec gravidity, je dobré im dať do priestoru buď viac sena, alebo dlhé hobliny z frézy na drevo). Niektorí osmáci sú taký "pedanti", že majú hniezdo stále (1 kolónia z 1000), ale väčšinou si ho, jak sa nudia a schovávajú jedlo, rozhrabú.

Samička má behom pôrodu dosť veľké bolesti a kňučí a môže to trvať, hlavne pri prvom pôrode, dosť dlho. Mláďatá sa rodia v rozmedzí zhruba každú hodinu jedno (ale nie je to pravidlom - naša rodí cca 5 mladých zhruba pol hodinu dohromady).

Samička po pôrode mláďatá očistí (olíže), a zožerie placenty. V hniezde zostanú ale hobliny od krvi a nevyzerá to moc pekne. Je vhodné to odstrániť (len to krvavé, inak jej hniezdo nechajte celé) a poprípade pridať suchý materiál (nové hobliny z frézy, alebo napr. aj natrhané plato z vajíčok - nakúsajú ho a hniezdo ním vystelú), aby si mohli vybudovať teplý príbytok pre harantov.

Mláďatá vybiehajú z hniezda hneď v deň pôrodu a začínajú objavovať okolie.

Samčeka môžete behom pôrodu nechať so samičkou. Akonáhle sa mláďa ozve, samček zaujme zajímavý postoj - niečo ako mačací chrbát a úplne ztuhne - je strašne opatrný, aby im neublížil (asi ako keď Tom naháňa Jerryho po ľade - vystrčí pazúre a radšej sa ani nehýbe).

Akurát je trochu problém, že samičku „obťažuje“. Ale zdá sa, že jej to moc nevadí. Ona si s ním poradí. Je ale možné že sa samčekovi do 24 hodín po pôrode podarí samičku znovu oplodniť. Preto je lepšie dať ho na 1 - 2 dni preč. Po vrátení samček v hniezde so samičkou a mláďatami aj spí, zahieva ich, a keby mohol, tak by ich snáď aj kojil.

Malé osmáky sa doporučuje odstaviť cca po 6. týždňoch a pokiaľ si ich neplánujete nechať, už by ste mali mať zabezpečeného nového majiteľa, aby si ich mohol ľahšie ochočiť.