Potrava :

   Degu čilský je bylinožravec, ktorý nepotrebuje obohacovať stravu žiadnymi živočíšnymi bielkovinami. V prírode sa živí rôznymi cibuľkami a korienkami rastlín, hľuzami, úrodou na farmách, travinami, ohlodáva kôru stromov a kríkov, v zime hlavne suchými listami. Takúto stravu sa snažíme čo najviac napodobniť. Navyše berieme do úvahy, že osmák by nemal mať v potrave veľa cukru, karbohydrátov a tukov, lebo má permanentnú cukrovku. To znamená, že osmák má cukrovku neustále, len niekedy sa mu prejavuje viac, niekedy menej. Osmák je preto z toho hľadiska zaujímavým tvorom pre biológov a vedcov študujúcich diabetes.

 

Potrava má byť pestrá a kvalitná. Kŕmime ich lúpaným ovsom, pšenicou, ražou, prosom, občas kukuricou, konopným semenom, vetvičkami ovocných stromov, koreňovou zeleninou, čerstvým ovocím, púpavou, trávou, ďatelinou, lucernou, šalátom, granulovanými koncentrátmi, suchým chlebom a naklíčenými semenami a obilovinami, sušenou koreňovou zeleninou alebo sušenou tekvicou, cuketou či patizónom. Občas im môžme dať aj oriešky, no nie príliš často, lebo obsahujú veľa tukov. Nemalo by im chýbať seno či suché lístie. Napájanie nie je nutné ak podávame stále šťavnatú potravu (prečítajte si ale odsek NAPÁJAČKA nižšie). Stravu doplňujeme vápnikovými blokmi alebo kusom siporexu.

"Siporex na hlodanie"

   Osmákom môžeme dať prakticky všetko, čo sa nájde v kuchyni, hlavne odpad zo zeleniny a nie moc sladkého ovocia. Veľmi radi si však chrumknú napríklad aj arašidové chrumky, alebo popcorn. V ich jedálničku by okrem toho nemalo chýbať seno, suché obiloviny, naklíčené obiloviny, suchá kukurica (tú môže stále, pretože kukuričné zrná obsahujú inulín, regulujúci ich permanentnú cukrovku), pšeničné, ovsené a ražné vločky, trávové peletky a hlavne suchý chleba a vysušené konáriky ovocných a listnatých stromov a krov (okrem tisu, cesmíny, eukalyptu, bankiráju (najtvrdšie obkladové drevo), ebenu a všetkých krov so žltými a oranžovými koreňmi, vrátane okrasných krov - napr. dráč), na ktorých si, tak ako každý hlodavec, obrusujú zuby.

 

 

 

   Napájačka

Názory niektorých chovateľov sa v používaní napájačky rozchádzajú. Jedni tvrdia, že ak im dávate aj zeleninu a ovocie, tak byť nemusí, iní zasa že by ju aj tak mali mať. Nám sa osvedčilo mať ju, aj napriek tomu, že im tú zeleninu a ovocie dávame. Niekedy si totiž povedia, že oni to jesť nebudú a pár dní "kosňujú" len suchú stravu. Keď ste v práci a deti v škole, nemáte možnosť zistiť, čo žerú. Ak je to práve len suchá strava, tak by boli celý deň o smäde, kým by niekto prišiel domov a zistil to. Takže myslím, že dať napájačku na klietku nikomu neublíži. Keď nebudú chcieť piť, tak nebudú. Keď budú chcieť, vedia kde ju nájdu.

 

   Niektoré stránky, vrátane Wikipédie, uvádzajú, že osmák môže aj slnečnicu. Omyl. Osmák NESMIE slnečnicové semienka, pretože po nich môže dostať INFARKT !

Takisto by nemali docukrovanú konzervovanú zeleninu, ako je napr. cukrová kukurica, baby karotka, baby hrášok a podobné.

A takisto by ste im nemali  pravidelne dávať orechy (pretože obsahujú veľa tukov), sladké potraviny (zoschnutý koláč, piškóty a pod.) a už vôbec nie cukrovinky, pretože by mohli po nich dostať DIABETICKÝ ŠOK a uhynúť.