Úrazy :

  Pri páde z výšky si pieskomil väčšinou neurobí nič, ale môže sa stať, že sa nejáko blbo zvrtne, alebo mu tam práve podbehne ďalší a skočí mu na hlavu...a vtedy si môže niečo zlomiť. Zbadáte to tak, že konkrétnu labku pri chôdzi má ovisnutú. Máte 2 možnosti :

  • Navštívte veterinára (ale je to drahé).
  • Nechajte to tak, labka sa mu zrastie, aj keď niekedy nie tak ako by mala. Na rozdiel od človeka, pieskomil si to tak neberie a naučí sa s tým žiť (máme jedného s polámanými packami, jak ho starí podupali, keď mal asi 3 týždne a veselo s tým žije. Každú prednú packu má vykrútenú inam, ale nijak mu to nepríde).

   Takisto si môže labku vykĺbiť. Spoznáte to podľa toho, že má pri chôdzi labku zdvihnutú hore a nestúpa na ňu. Tu máte 3 možnosti :

  • Pieskomila treba vybrať z akvárka, pevne ho palcom a ukazovákom chytiť pod krk, prostredníkom a prstenníkom cez bruško a malíčkom koreň chvosta. Palcom a ukazovákom druhej ruky mu s packou jemne točiť a tlačiť ku telu. Ak zacítite jemné puknutie, kĺb zaskočil nazad. Ak nezacítite ani po minúte, dajte pieskáča nazad a za pol hodinu ho pozrite. Ak stále dvíha nohu, zopakujte procedúru.

Ak sa Vám to ani tak nepodarí, tak :

  • Navštívte veterinára (nie je to až také drahé).
  • Nechajte ho tak. Aj s týmto sa nučí žiť a behať tak, aby ho to nebolelo.

Pri týchto zraneniach odporúčam pridať surové korene Kostihoja lekárskeho, alebo medzi extrudované potraviny zaradiť sušený koreň kostihoja a do napájačky dať macerát z neho.

*************************************************************************************

   Pieskomil má poranenú labku a krváca mu, alebo má tržnú ranu na tele.

Postupujeme tak, ako keď sa pobijú :

Aby sa im rany lepšie hojili, nenatierajte im ich žiadnou dezinfekciou či masťou na človeka alebo psa. Jednak ich to štípe a jednak sa nenadarmo hovorí "on sa z toho vylíže". Zvieratá (a vlastne aj človek) si rany neustále vylizujú (tak by do žalúdka dostali alpu, alebo septonex, alebo čo použijete a mohlo by im to uškodiť, v horšom prípade by mohli uhynúť). Sliny im obsahujú antiseptickú látku, ktorá zabraňuje infekcii a zároveň ranu zvláčňuje. 
   Ak chcete hojenie urýchliť, máte dve možnosti :
  Natrite im packy alebo postihnuté miesto medom. Jednak si ich budú vylizovať častejšie a jednak med sám o sebe má hojivé účinky jak na ranách, tak vnútorne - po požití.
  Spolu so suchou a extrudovanou potravou im nezabudnite dať sušený koreň kostihoja a do napájačky dajte macerát z repíka, alebo medovky. Alebo zmesku ľubovníka, myšieho chvostíka, medovky, harmančeka, mäty a stavikrvu. Ak niektorú bylinku nemáte, nevadí. Vynechajte ju.