Závesná napájačka

V prostredí, kde nemáme ako zavesiť zvonka napájačku (akvárium, terárium) nám vzniká problém. Navŕtame dierku do skla? Asi nie.

Preto sa s Vami podelím o jednoduchý návod, ako si z malého zaváraninového pohára, či pohára od horčice, spraviť napájačku, ktorá bude priamo v priestore.

Autorom tohto nápadu je pán Václav, otec členky Našeho tímu, Nini Václavovej :

 

Potrebujeme : pohár s kovovým víčkom, viazací drôt a širokú pásku

Nastriháme si drôt. Dĺžka drôtu by mala byť taká, aby sme po výške obtiahli dno+boky+15cm (5cm na každom konci + 5cm na závesné očko).

Budeme potrebovať 2 takéto drôty, pretože pôjdu do kríža.

K tomu ďalší drôt na obtočenie pohára (zafixovanie krížových drôtov) - ten musí byť dlhý ako obvod pohára pod závitom + 5cm.

Vytvarujeme 2 krížové drôty. Drôt preložíme cez ceruzku na polovicu a stočíme (stačí 5 závitov)

Prvý nasadíme odspodu na pohár a zafixujeme kúskom pásky

Druhý osadíme na pohár krížom cez prvý a zasa fixneme páskou

Očká natočíme tak, aby sa prekrývali

Vezmeme drôt na obtočenie pod závitom

V úzkej časti pohára (pod závitom), obtočíme drôt tak, aby sme do tejto úzkej časti vtlačili krížové drôty, a konce dobre zatočíme kombinačkami.

Odstrihneme si kúsok drôtu (asi 10cm) a vložíme ho krížom pod očko. Ohneme ho smerom na očko a kliešťami spravíme zo 5 závitov. Tým sa nám zafixujú očká a krížové drôty nebudú mať tendenciu preklzovať do strán.

Potom pevne uchopíme pohár a jednou rukou pritlačíme krížové drôty k stene pohára, druhou rukou pomocou klieští prečnievajúce drôty silným ťahom od pohára ohneme smerom k stene.

 

Konce zahneme, aby sme eliminovali ostré odcvaknuté konce. Odstránime fixačnú pásku.

 

 

Vezmeme širokú pásku a pohár dokola oblepíme tak, aby sme zalepili zahnuté prečnievajúce konce.

Našróbujeme viečko a do stredu spravíme 80-kou klincom dierku (na obrázku to robím vrutom, lebo som nemal po ruke kliniec)

Dierku robíme zvonka dnu, aby ostré okraje boli vo vnútri pohára.

Tým je napájačka hotová

Ostáva nám ešte vyrobiť záves. Môžeme ho tiež urobiť z drôtu, mne sa osvedčila tenká retiazka.

Na konci retiazky vystrihneme cvikačkami z jedného očka cca 2mm, čím nám vznikne háčik. Nasadíme ho na očko napájačky a mierne stlačíme. Zvieratká majú tendenciu sa nejako na napájačku vyšplhať a hojdať sa, tak aby nám napájačka nevyskočila z retiazky. 

Odmeriame si vzdialenosť medzi závesným bodom a dnom priestoru (tak aby zvieratká dočiahli na otvor vo viečku).

Ucvakneme zasa cca 2mm z očka retiazky a zvyšnú reťaz vysunieme cez vzniknutú medzeru von. Naplníme napájačku vodou, dobre utiahneme a zavesíme.

Zvieratká ju budú najprv očumovať, ale po čase prídu na to, že je to zdroj vody.

Ak by na to ani do druhého dňa neprišli, neostáva nič iné, len chytiť zvieratko a dotknúť sa jeho ňufákom kvapky na dierke. Zvieratko potom pochopí...