Úrazy

Skôr ako začneme upozorním Vás na jednu vec : Dobrý veterinár príde kedykoľvek aj k Vám domov (vínimkou sú prípady, keď práve operuje) ! Ak sa veterinár bude vyhovárať a nebude chcieť prísť, nájdite si v Zlatých stránkach iného, ktorý k Vám momentálne príde, a neskôr si nájdite iného veterinára, než toho arogantného !

 

   Prvé úrazy morčiatok môžu nastať hneď po pôrode. Mláďatá vyliezajú z hniezda a sondujú po okolí...

 

Nie je dobré preto dávať gravidnej samičke tesne pred pôrodom na dno klietky seno. Mláďatá si ho často pichnú do oka, čo môže viesť až k oslepnutiu. Seno je dobré dať do priehradky na to určenej. Ak si mladé predsa len do oka pichne, spoznáme to v počiatočnom štádiu podľa toho, že na neho stále žmúri. Na druhý deň sa mu už objaví na oku biela škrvna, ktorá, ak sa nelieči, sa rozširuje, čo môže viesť až k vytečeniu oka. Treba si zaobstarať Optalmo-septonex a natierať to do oka aspoň 5x denne, alebo Optalmo-Framykoin 3x denne, až kým biela škvrna úplne nezmizne. Dobré je podávať v čase liečby aj probiotiká.

Najlepšie je však hneď kontaktovať vetrinára !

Poznámka - tam kde uvádzam viacero bylín, môžete z nich spraviť aj zmesku a z nej potom čaj.

Fotografie a vyobrazenia byliniek sú v kapitolách Škrečky,Chrčky a Pieskomily.

 

   Bežné úrazy

   Morča caplo a pohmoždilo sa

Príznaky - miesta bolestivé na dotyk, viditeľné modriny a opuchliny.

Pokiaľ sú opuchy v mäkkom tkanive, ide len o udretie. Ak sú opuchy na kostiach, môže byť niečo zlomené. V takom prípade so zvieratkom moc nemanipulujte a hneď kontaktujte veterinára (osobne, telefonicky).

Liečba - morča omývame čajom z vňate materiny dúšky, kvetov divozelu, vňate levandule, vňate šalvie, vňate valeriány, vňate repíka, korňa kostihoja alebo listov skoroceľu. Na podporu hojenia im môžeme tieto čaje pridať aj do napájačky. Liečené zvieratko by malo byť zvlášť v karanténnom boxe.

Ak liečba do 3 dní nezaberie, kontaktujeme veterinára

   Morča caplo, alebo sa porafali, a má tržné rany

Príznaky - plytké krvácajúce rany.

Liečba - malé rany - zvieratko si ich väčšinou vylíže samo. Ak by sa mu to nedarilo, vypláchneme ranu čajom z vŕbovej kôry, vňate prasličky alebo kvetov vratiča. Potom omývame čajom z kvetov harmančeka, vňate repíka, listov skoroceľu alebo vňate medovky. Do napájačky takisto môžme dať čaj z harmančeka, repíka, skoroceľu, vŕbovej kôry, prasličky alebo medovky alebo spraviť z týchto bylín zmes a z nej potom čaj.

   Morča má pravdepodobne niečo zlomené

Príznaky - opuchy na kostiach, zvieratko kríva, alebo nebehá vôbec, pri chôdzi kvičí

Liečba - Máte doma sadru? Kašlite na ňu a bežte k veterinárovi.

Podpora liečby - do napájačky čaj z listov skoroceľu a koreňa kostihoja

   Morča kríva

Príznaky - opuchy na kĺboch, zvieratko hlasno kvičí pri dotyku na opuch na kĺbe a pri chôdzi

Liečba - veterinár

Podporná liečba - do napájačky čaj z vňate valeriány, koreňa kostihoja a koreňa kosatca

 

   Horšie úrazy

   Otras mozgu, otras orgánov, posunuté orgány

Príznaky -   Morča padlo a hýbe sa veľmi ťažko. Nemá žiaden opuch ani krvácanie. Ppokúša sa postaviť, ale nejde mu to, ak sa mu to podarí, kráča trasľavo, motá sa, znovu padá a vydáva nariekavé zvuky

Liečba - Žiadna samoliečba ani čaje ! Žiadna potrava, ani tekutiny ! Zvieratko opatrne zabalíme do froté uteráka (aby ste mu udržali teplotu) a okamžite k veterinárovi !

   Odtrhnuté orgány

Príznaky - podobné ako pri otrase mozgu + krvácanie z uší, nosa, úst, močovej trubice alebo análneho otvoru

Liečba - Žiadna samoliečba ani čaje ! Žiadna potrava, ani tekutiny ! Zvieratko opatrne zabalíme do froté uteráka (aby ste mu udržali teplotu) a okamžite k veterinárovi !

   Otvorené zlomeniny, polo a úplné amputácie končatín alebo prstov

Príznaky - no comment

Liečba - Sekundové lepidlo ? ZABUDNITE !  Žiadna samoliečba ani čaje ! Zvieratko opatrne zabalíme do froté uteráka (aby ste mu udržali teplotu) a okamžite k veterinárovi !

 

 Máte iné úrazy? Napíšte nám.

 

Choroby 

Chov       Potrava        Rozmnožovanie       Choroby