Rozmnožovanie škrečkov a chrčkov :

   Kvietoček sa nahne ku kvietočku... Tu je to inak. Samček vylezie na samičku.

Po pridaní samčeka ku samičke, alebo naopak, sa začnú obaja navzájom oňuchávať, hlavne genitálie. Aby zistili, kto je ten druhý. Akonáhle samček zistí, že je to samička, začne sa o ňu obtierať a snaží sa jazykom oliznúť vyústenie močovej trubice, aby z moču zistil, či má samička ovuláciu (uvoľnenie vajíčka z vaječníkov). Pri ovulácii sa do krvi a následne do moču vylučujú hormóny, ktoré sa inak nevylučujú (podobne je to aj u ľudí). Ak má samička ovuláciu, samček okamžite začne samičku "obťažovať". Vyloží jej packu okolo krku a trie ňufák o jej lícne vaky a hlavu. Samička sprvoti nereaguje. Ak nechce, zaútočí na samčekove semenníky. Z akvária potom počuť škrekot a naháňačku, ale nič sa nedeje. Dáva tým samčekovi najavo, že ešte nie.V priebehu hodiny sa však "udobria" a spolu sa usalašia do hniezda (domčeka) a zaspia. Po prebudení pokračuje samček v rituále. Ak je samička povolnejšia a nebije ho, samčak jej začne lízať genitálie a snaží sa na ňu odzadu vyliezť. Samička buď súhlasí a dôjde k aktu, alebo nie. Samček preto zapojí všetok svoj šarm a pokúša sa znova. Ak k aktu nedôjde ani potom, zasa si dajú pauzu. Pytačky potom pokračujú neskôr. Preto je dobré samčaka nechať so samičkou zhruba 20 dní a potom ho oddeliť. Samčeky sýrčana Pandy sú síce starostlivý otcovia, ktorí potom samičke po vrhnutí mláďat pomáhajú, ale po tých 20. dňoch môže samček samičku znovu oplodniť. Respektíve, jeho spermie sa usalašia vo vagíne a počkajú si na prvú ovuláciu po pôrode. Samička tak ostane v rekordne krátkom čase zasa v tom a zachvíľu má ďalšie mladé. S ohľadom na samičkyno zdravie by som to ale neodporúčal, pretože sa jej organizmus rýchlo vyčerpá a samička, v 99% prípadov po treťom - štvrtom pôrode uhynie. 

   Gravidita chrčkov trvá spravidla 29 - 33 dní, gravidita škrečkov 26 - 29 dní. Mláďatá sa rodia neosrstené, slepé a sú absolútne odkázané na matku.

Cicať začnú okamžite po narodení. Po prvých 3 dňoch im začne rásť jemná srsť a už je vidno akej budú farby. Oči sa im rozlepujú cca po 14. dňoch, ale po akvárku začnú loziť cca od 10. dňa. Od 10. dňa už začínajú aj ochutnávať tuhú potravu. Ak sa mladé moc túlajú, samička ich jemným chytením do papuľky odnesie nazad do hniezda (domčeka). Inak slepé mláďatá ale aj tak do domčeka trafia samé. Podľa pachu.

   Rozoznanie pohlavia je možné už od 3. dňa, keď samička ide na WC, alebo za potravou. Samček má pinďuláka od ritného otvoru cca 4 mm, samička má pošvový výstupok tesne pri ňom. No a po cca 4. týždni samčekom začnú miešky trčať od tela.

   Malá rada na záver :

Samička pri mláďatach musí prijať extrémne množstvo potravy, aby sa jej tvorilo mlieko. Ak nemá dostatočné zásoby v hniezde (domčeku), prvé 3 dni je o hlade. Potom opúšťa hniezdo o dosť častejšie, ako keby mala zásoby. Je preto vhodné dať jej na kraj hniezda (alebo pri otvor domčeka) tavený syr. Buď jeden trojuholník, alebo vytlačiť z Bambina kôpku veľkosti jej hlavy. Trojuholník jej vydrží cca 2 dni, kôpka z Bambina 1 deň.

     Niekedy (dosť často), hlavne u prvorodičiek a mladých samičiek, sa stane, že sa mladé akosi strácajú. Samička ich buď zabije sama, alebo uhynú. Následne ich zožerie. Je to preto, že :

  • samička má prvýkrát mladé a nevie čo s nimi
  • samička vie, že taký počet nevychová a zožerie najslabšie
  • zašibe jej a pobije všetky mladé - takú samičku treba hneď dať preč, lebo je 90% riziko, že sa to bude opakovať aj pri ďalších vrhoch

Ak mladé uhynú samé (nedostali sa ku cecku, lebo silnejšie ich vytlačili, alebo sa narodili s nejákym defektom), samička ich aj tak zožerie. Nie je to preto, že by bola kanibal, ale preto, že aj ten jej malý mozoček vie, že zahnívajúce mäso = infekcia a smrť a zároveň je mäso zdrojom bielkovín na mlieko. To isté platí aj o placente, ktorú takisto zožerie. Prirodzene si čistí hniezdo a okolie. Keď začnú mladé tlačiť bobky, tak im ich pomáha zubami vyberať a bobky následne takisto zožerie. Pretože bobky z mlieka by začali kvasiť. A zasa : kvasenie = infekcia, kožné choroby a smrť.

   Po 3. týždni už mladé začínajú naplno vidieť. A začínajú objavovať. Preto bacha ! Mladé škrečky sa hravo prepchajú medzi tyčkami na klietke. Preto je lepšie mať kotnú samičku v akváriu, alebo teráriu. Ak by ste ju predsa len nechali v klietke, je nutné z vnútornej strany klietky namontovať cca 8 cm vysoké plexisklá, aby sa mladosť nevydala na výlet.

Chov      Potrava      Choroby      Užitočné rady