Potrava pre škrečky a chrčky :

   Ako každý hlodavec, aj tieto potvorky majú radi na kosť vyschnutý starý chleba a pečivo. No a samozrejme piškóty. Starý chleba im dávame preto, aby si obrusovali hlodáky. Hlodáky sú 4 predné dlhé zuby - dva hore a dva dolu. Ich dĺžku vidíte, keď zívajú. Hlodáky majú jednu "blbú" vlastnosť. Neustále rastú. Ak by si ich neobrusovali, prerástli by do takej miery, že chlpáč by už nemohol prijímať ani zelenú potravu a uhynul by. Alebo by mu spodné prerástli do nosovej dutiny a zadusil by sa. Preto dbajte, aby neustále mali suchý chleba, alebo kus siporexu, alebo vápencový kameň. Ak budú mať, alebo majú, vo výbehu aj samorast, zuby si obrúsia na ňom. Ale aj tak im treba dať chleba, ako zložku potravy. Pozor, chleba a pečivo musia byť tvrdé. Z čerstvého, alebo mäkkého by sa zduli a uhynuli by. Okrem chleba im na hlodanie môžete dať aj konáriky ovocných a listnatých stromov (ihličnaté radšej nie, lebo aj zdanlivo suché obsahujú ešte živicu). Z listnatých stromov sú to :

Buk, Hloh, Hrab, Jarabina, Jelša, Lieska, Ruža, Topoľ, Vŕba, 

   Vyvarujte sa jedovatých stromov a krov : jaseň, baza čierna, baza chabzdová, dráč (okrasná drevina, ale rastie aj v lese a na lúkach), okrasné dreviny záhrad a parkov.

  Vyvarujte sa aj jedovatých bylín : baza chabzdová (vyzerá ako B. čierna, ale rastie ako bylina a nemá drevnatú stonku ani konáriky), brečtan, lastovičník, mlieč (na ten zvlášť pozor, lebo jeho listy sú veľmi podobné púpave), papradie, ricín, rimbaba, rozmarín (u gravidných samičiek by spôsobil genetické defekty plodu a abortus - potrat, inak kŕče a zažívacie ťažkosti) a vranovec štvorlistý (ľudovo Vranie oko).

Okrem týchto bylín sa vyvarujte rajčín, cibule, póru, cibuliam kvetín a rajčinovej a zemiakovej vňate. 

   Hlavnou zložkou potravy škrečkov a chrčkov je skoro všetko zelené z prírody, zelenina (strašne im napríklad chutia jadierka zo zelených PCR paprík a sušená zelenina, hlavne mrkva), ovocie (všetko, dokonca aj kefkou očistené banánové šupy, sušené ovocie), exotické ovocie (papaya, ananás, figy, kiwi, pytahaya, naranchilla, tomel kukazský, mango, lichi), syry (tavené, trdé, plesňové), zrno (pšenica, ovos, raž, jačmeň, proso, pohánka, kukurica), orechy (vlašské, lieskové, para, kešu, nesolené arašidy), olejnaté semená (ľan, slnečnica, repka, tekvica ...), iné semená (napr. šišky borovice, šišky smreku, uhorkové semiačka, melónové, a dyňové semiačka, semiačka granátového jablka, papáje, lichi)  suché strukoviny (hrach, šošovica, sója), varené cestoviny, múčniky (koláče, knedľa, parené buchty - samozrejme vyschnuté), extrudované peletky (malé lisované bylinné alebo obilné valčeky) a obilné a strukovinové vločky (pšeničné, ovsené, ražné, sójové). Spravidla dávame škrečkom a chrčkom všetok zeleninový a ovocný odpad z kuchyne (šupky, ohryzky, hlúby, vňate, ...)

Semienka šišiek (kľudne im dajte celé šišky, oni si to vylúpu a zároveň si brúsia hlodáky) :

Semienka a dužiny exotického ovocia.

Voľne rastúcie buriny a byliny.  

Obľubujú všetky časti týchto rastlín, tzn koreň, stopka, listy, kvety a plody.

Čo sa týka Žihľavy (Pŕhľavy) dvojdomej, treba ju napred namočiť na chvíľu do horúcej vody (aby nepŕhlila).

   Voda.

Niektorí chovatelia nedajú dopustiť na napájačky. Pravda je ale taká, že napájačky treba len vtedy, ak im dávate čisto sušenú a extrudovanú potravu. Inak im stačí voda obsiahnutá v zelenine a ovocí (alebo vo varených cestovinách, varenej zelenine, a vôbec, v bežnom odpade z kuchyne).

   Delikatesy :

Občas im dajte múčne červy, lúčne koníky, alebo muchy. Uvidíte ten "lupot"...

Raz za mesiac im dajte malý kúsok čokolády s nízkym obsahom kakaa (čokolády spadajúce do kategórie cukrovinky), želatínové cukríky, či kokosovú alebo sójovú tyčinku. Veľmi radi majú aj pražené müsli, alebo müsli tyčinky v jogurte.

Sem tam im dajte popcorn a nebojte sa im vysypať chipsovú drť zo zjedeného sáčku.

Piškóty (okrúhle alebo dlhé), ale nie kakaové (tie majú vysoký obsah kakaa). Môžu kedykoľvek.

Sladké farebné obilninové guličky z obchodu. Môžu kedykoľvek.

Že som zabudol na káble? No, tie im chutia, dokonca ich dokážu stráviť, ale moc by som im ich nedával...  

 

A zopár rád na záver :

Ak zbadáte, že si škrečky zahrabávajú potravu (hlavne chleba, pečivo a múčniky) do rohu kam chodia močiť, nechajte im ju tam. Robia to preto, že potrava začne za pár dní plesnivieť. A biela pleseň je pre nich jednak jedna z najväčších delikaties a jednak táto pleseň pre nich znamená zdroj vitamínov. Takisto, ak nájdete v hoblinách blízko hniezda zahrabané hnijúce ovocie, robia to zasa kôli vitamínom (samozrejme, úplne zhnité ovocie a zeleninu vyhoďte).

Chov      Rozmnožovanie     Choroby      Užitočné rady