Rozmnožovanie

   Jedince v období párenia podupávajú zadnými nohami. Počas pytačiek je možné, že sa budúci párik pobije. Nie je to však dôvod na oddelenie samčeka. Jednak by ho potom už samička nemusela prijať a keby ho aj prijala, už by sa s ním veľmi dlhú dobu nespárila a bila by ho a hrýzla.

   Ak samička uzná, že toto je jej vyvolený, samček ju potom "obrába" aj niekoľko hodín. Pieskomily majú tendenciu rozmnožovať sa 3 - 8x do roka. Dĺžka gravidity je zvyčajne 25 - 28 dní, pričom samička vrhne od 2 do 8 mláďat. 

   Mláďatá sa rodia holé a slepé. Vo veku 2 týždňov už majú kompletné osrstenie a začínajú podnikať výpravy do okolia. Zhruba po 17. dňoch sa im rozlepujú oči a vo veku zhruba 21 dní prestávajú prijímať materské mlieko. Odstavenie sa odporúča až po 6 týždňoch. Samca neoddelujeme ani počas výchovy mláďať. Niekedy sa stáva, že rodičia po mladých dupú a usmrtia ich. Preto je treba dobre si ich správanie všímať. Ak to začnú robiť, treba mladé (pinzetou, lyžicou) premiestniť do pripraveného hniezda (najlepšie z vodovodárskej kúdele, ktorá udržuje teplo) mimo akvária a vrátiť ich cca za pol hodinu. Ak budú holé a slepé mladé mimo hniezda, nič sa väčšinou nedeje. Stará ich "stratila" z cecku, keď išla von. Ak by však nejaké mladé bolo z hniezda dlhšiu dobu, treba ho vrátiť (zasa pinzetou alebo lyžicou) nazad do hniezda.

   Aj keď majú rodičia svoju farbu, môže sa stať, že mláďatá budú inej farby. Záleží od toho, koho gény sú dominantnejšie. To by ste ale potom mohli namietnuť, že mladé by mali mať farbu dominantnejšieho. Je to pravda len sčasti. Pretože jedinec s dominantnými génmi má v sebe aj gény svojich rodičov a prarodičov. Je to ako 2 ozubené kolesá s rôznymi priemermi. Dva tie isté zuby sa stretnú až po ix otočkách. Takže ak sa vyskytnú vhodné podmienky v prenatálnom vývoji, môže sa prejaviť farba jedincových rodičov, či prarodičov (Podobne je to aj u človeka - babe z Partizánskeho sa narodil černoško. Manžel sa s ňou išiel rozvádzať, ale nakoniec sa podľa rodokmeňa zistilo, že jej deviata prababaka bola černoška.).

Najčastejšie farby pieskomilov sú : biele, čierne, krémové, platinové a hnedé (strakaté).

 

Chov        Potrava         Choroby       Užitočné rady