Rozmnožovanie

   Samička je schopná rozmnožovania už po 8. týždňoch (samčeky po 6.), ale nie je dobré ju nechať tak skoro otehotnieť. Jej vývoj ešte nie je ukončený a mláďatá narodené takejto mladej samičke by mohli byť slabé a dlho neprežiť. Optimálna doba, kedy by mala samička otehotnieť je okolo 4. - 5. mesiaca. Nemalo by to však byť neskôr, ako v 10. mesiaci veku. Mohli by potom nastať komplikácie pri pôrode. Samička môže rodiť mladé až do veku 3 - 5 rokov. Jej cyklus je priemerne 19 dní, ruja trvá 6 - 15 hodín. V gravidite nepotrebuje nijakú zvláštnu starostlivosť, akurát jej od druhej tretiny musíte postupne zvyšovať množstvo potravy, vitamínu C a B (tie dodáte samičke v lucerne, ďateline a šípkach). Ďalej vitamín A (stačí občas dať mrkvu) a vápnik, bielkoviny a minerály (obsahuje ich bežná zelenina a doplnky pre samičky v období gravidity). Nikdy jej kôli vápniku a bielkovinám nedávajte mlieko ! Samička môže (a spravidla sa to aj stane) dostať hnačku a črevné koliky, čo môže následne viesť k potratu. Morčatá, a gravidné samičky zvlášť, NESMÚ mlieko !

Gravidita

   Po úspešnom nakrytí pokračuje život samičky ako obvykle. Prvým príznakom gravidity môže byť absencia novej ruje za 16 dní. Je možné pokúsiť sa zistiť graviditu vážením. V pravidelných intervaloch samičku vážime, približne od 4 týždňov gravidity je nárast hmotnosti značný. Výhodou váženia je znalosť vývoja váhy, čo sa nám hodí v období pred pôrodom. Pri úbytku na váhe skôr odhalíme možné ochorenie, z nich najzávažnejšie je toxémia gravidných samíc. Toxémia začína náhle a vo väčšine prípadov končí rýchlym úhynom samice do 2 - 5 dní od prvých príznakov ochorenia, ako sú nechutenstvo, neprijímanie tekutín, nezáujem o okolie, chudnutie, zápach vydychovaného vzduchu a moču po acetóne, potrat alebo pôrod mŕtvych mláďat (prípadne ich úhyn do troch dní), neskôr zrýchlené dýchanie, kŕče, krvavá hnačka, smrť. Nemusí mať a väčšinou ani nemá všetky vymenované príznaky. Diagnostiku gravidity môže urobiť iba veterinárny lekár pomocou ultrasonografického prístroja pri cca. štvortýždňovej gravidite.
  Od 5. týždňa samička stále viac zväčšuje objem bruška.
  Od 7. týždňa môžeme pozorovať pohyby plodov, ktoré sú čím ďalej tým viac zreteľnejšie. V prípade neodstaveného samčeka je toto obdobie najvhodnejšie k jeho oddeleniu. Samičky potrebujú kľud a nie neustále odrážať dotieranie samca.
  Okolo 9. týždňa gravidity sa začnú pripravovať pôrodné cesty. Panvové kosti sa rozširujú a skúsení chovatelia sú schopní toto zistiť priložením prsta pred predný okraj vulvy, v mieste spojenia panvových kostí. Šírka približne na pol až celý palec signalizuje pôrod za 24 - 48 hodín. Existujú ale i prípady, kedy sa panvové kosti roztvoria 7 - 10 dní pred pôrodom, bez akýchkoľvek problémov.

  Približne 3 dni pred pôrodom, teda ešte v maternici malé morčiatka otvárajú oči. Zaujímavosťou je i výmena zubov mláďat, ktorá prebieha taktiež v priebehu vnútromaternicového vývoja. Mliečne zúbky sa zakladajú v oboch čeľustiach, postupne sa prerežú a vymenia za trvalé. Mláďatká sa potom rodia s čerstvo prerezanými trvalými rezákmi a stoličkami, až na poslednú - tá je úplne prerezaná v 7. dni veku.
  Ku koncu gravidity sa celkom fyziologicky znižujú pohyby plodov, pretože nemajú dostatok miesta k pohybu. Samičku by ste nemali brať príliš do rúk, no pokiaľ je to nevyhnutné, tak s najväčšou opatrnosťou a musíte jej podoprieť zadoček. Dôležité je tiež sledovať samicu, či sa kŕmi, či je veselá a či komunikuje. Pri znižovaní váhy, nechutenstve, apatii sa môže zasa jednať o toxémiu a návšteva veterinára je nevyhnutná. Ale väčšinou je to našťastie planý poplach.
  Gravidita trvá priemerne 65 dní (59 - 75 dní). U viacpočetných vrhoch je doba kratšia a u málopočetných, naopak, dlhšia. Kratšia gravidita je i u prvorodičiek.
  Mláďatá, narodené pred 52. dňom sú nezrelé a nedajú sa zachrániť.

Starostlivosť o gravidnú samičku :

  • zaobstarať denne aspoň 30 mg vitamínu C v strave alebo aj synteticky (negravidná potrebuje 20 mg)
  • zabezpečiť dostatok pohybu
  • neprekrmovať, nemusí jesť viac, ako zvyčajne (prekrmovanie zvyšuje riziko vzniku toxémie)
  • nevystavovať samičku žiadnym stresom; nesmie žiť s morčaťom, s ktorým sa neznáša (riziko toxémie, alebo potratu)
  • žiadna iná špeciálna starostlivosť nie je potrebná

Starostlivosť o mláďatá

   Ak je všetko úplne v poriadku, nie je potrebné priveľmi zasahovať do samičkinej starostlivosti o mladé. Tá mladé po pôrode kompletne vyčistí, placentu zožerie a mladé prikryje svojím telom. To je veľmi dôležité, pretože mladé do prvého týždňa života nevedia regulovať svoju telesnú teplotu a mohlo by dôjsť k ich podchladeniu a následne úhynu. Ak zbadáte, že matka sa o mladé nezaujíma, vezmite ich a podstrčte pri ňu. Mala by sa ich hneď ujať. Hlavne pri pôrode viacerých mláďat, si ľahko môže jedno aj viac nevšimnúť. Mláďatá sa rodia osrstené a očká sa im rozlepujú ešte v maternici, cca 3 dni pred pôrodom.

   Mláďatá sa pokúšajú kúsať dospelácku potravu už pár hodín po pôrode, a na druhý deň už okrem cicania mlieka konzumujú postupne aj ju.
   Matka spolu s mláďatami by mala mať pokoj. Môže byť spolu s inými samicami, ale iba vtedy, ak sa bezproblémovo znášajú.
Kojacia samica potrebuje 30 mg vitamínu C v potrave (ďatelina, lucerna, šípky - aj sušené) alebo aj synteticky (štipka vitamínu C).

   Počítajte s tým, že jednom vrhu sa narodia 2 - 4 mláďatká, pre ktoré musíte (pokiaľ si nechcete založiť morčaciu farmu) nájsť nový domov. Hneď po narodení sú morčiatka plné života, vidia a sú ochlpené. Prvý deň by ste mali nechať samičku aj mláďatá na pokoji, nesiahať na ne,lebo by ich mohla nechať. Až na druhý - tretí deň sa jej môžete pozrieť do hniezda (pokiaľ ho ale má v domčeku, neodporúčam domček nadvihovať), ale ničoho sa nedotýkajte. Váš pach by mohol preraziť pach mláďat a samica by ich mohla pozabíjať.

  Mlieko cicajú morčiatka intenzívne až do 3. týždňa, potom si počas 4. až 4,5. týždňa ešte priciciavajú. Ak sú odstavené od matky skôr, ako po treťom týždni, hynú. Nie hneď, ale takto skoro odstavené mláďa, ak nie je extrémne silné, po pár dňoch od odstavenia hynie, hoci predtým konzumovalo tuhú potravu a správalo sa normálne. Doba 4 - 5 týždňov je vhodná na odstav mláďat. Ak sú vo vrhu aj samčekovia, mali by sa určite odstaviť už po 4. týždni, aby matku nenakryli (neoplodnili). To isté treba spraviť aj s otcom, ale už v druhom týždni ich života. Nie snáď, že by im ublížil, ale na 100% by samičku znovu nakryl.

   Asi v druhom týždni môžete začať morčiatka ochočovať. Zvykať ich na dotyky a opatrne ich brať, napríklad do výbehu. Najideálnejšie je morčiatka odstavovať asi po 5. týždňoch života. Nemalo by to však byť neskôr ako po 8. týždňoch.

Umelý odchov mláďat

 

   Čas od času se stane, že mláďatká nemajú k dispozícii materské mlieko (úhyn matky, odmietnutie mláďat, samica nemá mlieko, alebo má tak ťažké popôrodné komplikácie, že znemožňujú kojenie) a v takom prípade máme 2 možnosti :

  • urýchlene zohnať inú kojaciu samičku a mláďatká jej skúsime podstrčiť
  • pokúsime se malé umelo odchovať sami

   Keďže mláďatá po pôrode nie sú schopné udržovať si a regulovať telesnú teplotu, musíme ich držať v teple (termofór, lampička nad klietkou, vyhrievacia podložka - pozrite link : https://www.shopping.com/kandh-k-h-heated-pad-for-small-animals-9-length-x-12-width-25-watts-model-kandh/info ) a rýchlo zohnať náhradu mlieka. Náhradné mlieko by sa malo obsahom živín čo najviac podobať mlieku samice, čo spĺňa mlieko kozie. Ak nemáme po ruke niekoho s kozou (v paneláku zrejme ťažko - aj keď nikto nikdy nevie aký delikventi sa skrývajú za dverami...), tak utekáme ku prvému veterinárovi po ceste alebo do najbližšieho Pet Shopu a kúpime mlieko pre mačiatka (v ideálnom prípade budú mať aj mlieko pre morčatá). Vyrábajú ho napr. značky Gimpet, Beaphar, Royal Canin či Whiskas. Niektoré Pet Shopy ale zas tak vybavené nie sú a tak nám neostane nič iné, len zbehnúť do obchodu a kúpiť nesladené kondenzované mlieko (Tatra mlieko). Nie je to najvhodnejšie riešenie a úhyn mláďat je viac ako 60%, ale skúsiť sa to dá. Aby sme predišli tráviacim problémom, je vhodné mlieko (kozie a kondenzované) zriediť v pomere 1:1 s harmančekovým alebo fenyklovým čajom. Aj to je však krajné riešenie. Ideílne je riediť vodou.


   Aj keď malé morčiatka vyzerajú po pôrode ako CTRL+V dospelých a už pár hodín po pôrode ukusujú pevnú stravu, niekoho by to mohlo viesť k myšlienke, že "Načo dokrmovať? Veď to evidentne nie je potrebné." Opak je však pravdou. Novorodenci mlieko k životu nevyhnutne potrebujú! Okrem iného im vytvára imunitný systém. Dokrmovať sa odporúča do doby minimálne 3 dni po narodení, lepšie je však aspoň týždeň a najideálnejšie do doby, keď mladé začnú mlieko odmietať.

   Do umelého mlieka je vhodné pridať aj štipku vitamínu C, ktorý je pre morčiatka životne dôležitý, probiotiká, prípadne aj kolostrum (mledzivo - výlučok mliečnych žliaz, vytvárajúci sa za tehotnosti, brezivosti a prvé dni po pôrode ),ktoré podporuje imunitu. Všetky tieto zložky sa dajú kúpiť v lekárni.
  ! ! !  V žiadnom prípade nedokrmujeme obyčajným mliekom alebo jogurtom, pretože laktóza v nich obsiahnutá môže morčiatkam spôsobiť ťažkú hnačku, ktorá môže skončiť až smrťou  ! ! !

   Tým však pre nás nastanú krušné chvíle. Kŕmime buď každé 2 - 3 hodiny, alebo podľa chuti morčiatok. Zo začiatku nekŕmime viac než 1 - 2 ml na mláďa na jedno kŕmenie, pretože morčiatka majú maličký žalúdok. Postupne množstvo mlieka zvyšujeme. Na kŕmenie sa najlepšie používa 1 ml injekčná striekačka (bez ihly), tzv inzulínka. Teplotu mlieka vyskúšame na predlaktí - nesmia ani chladiť, ani byť horúce. Ideálne je striekačku s mliekom chvíľu podržať pod prúdom teplej vody z vodovodu. Na oniec stiekačky je dobré natiahnuť mäkkú bužírku, alebo hadičku z kvapkátka, do ktorej vystrihnete dierku.
  
Doporučené množstvo náhradného mlieka denne podľa váhy :


 
! ! !  Pri kŕmení nikdy neobraciame mláďatko na chrbát a nevmačkávame mu mlieko do papuľky nasilu (pokiaľ morčiatko mlieko už nechce, tak mu ho nenútime)  ! ! !  Môže totiž vniknúť do pľúc a spôsobiť ich zápal, alebo udusenie morčiatka !

   Po kŕmení musíme morčiatku masírovať bruško v oblasti genitálií (najlepšie v teplej vode, alebo vatou namočenou v harmančekovom čaji) - simulujeme tak jazyk samičky, aby sa morčiatko vymočilo a vytlačilo trus. 

   Keďže už pár hodín po narodení morčiatka začínajú ochutnávať tuhú stravu, necháme im pre prípad v klietke seno a kvalitné granule. Na zeleninu ich môžeme začať učiť behom druhého týždňa ich života. Začneme ľahko stráviteľnou zeleninou (mrkva, petržlen alebo fenykel). Rozhodne im však nepodávame žiadne nafukovacie druhy (kapusta,kel, šalát,špenát, kaleráb a pod.). Jablká taktiež nie sú na začiatok najvhodnejším ovocím (biela dužina z dyne alebo tekvice áno)

Aj napriek našej snahe však môžu morčiatka postretnúť nasledujúce problémy :

  • Hnačka - okamžite podáme probiotiká a kontaktujeme veterinára (dobrý veterinár by mal dôjsť aj ku Vám domov)
  • Zápcha - masírujeme bruško, aby sme podporili peristaltiku čriev, nútime morčiatko k pohybu, ako prvú pomoc mu môžeme do papuľky kvapnúť trochu olivového oleja a kontaktujeme veterinára
  • Plynnatosť - ako prvú pomoc podáme rascový výluh (čajovú lyžičku zarovno zalejeme vriacou vodou, necháme cca 5 - 10 minút lúhovať, precedíme a teplý výluh morčiatku podáme) alebo fenyklový čaj a kontaktujeme veterinára

   Chov       Potrava        Choroby