Užitočné rady :

   Tu Vám priblížime (naše) návody čo robiť keď ... :

"Mámí, Mišo nie je v akvárku..."

Nastáva všeobecný zhon. Všetci chodia po špičkaách, aby Miša zbadali a nezašlapli. Mišo si zatiaľ spokojne buvinká niekde za skriňou.

Najlepší čas na chytanie škrečka je noc, ale kto by ponocoval? Takže ostáva večer, keď už je vonku tma. 

Ak by ste si mysleli, že jednoduché bude dať niekam kýbel, alebo hlboký lavór a naňho paličku, po ktorej prejde, preváži sa a padne do kýbla aj s paličkou, zabudnite. Mišo až taký sprostý nie je. Akonáhle cíti balans, jednoducho tam nepôjde. Aj keby 3 dni nejedol a z dna by to rozvoniavalo....

Najistejšie sú 2 staré spôsoby :

  • Otočiť lavór naopak, podložiť jednu starnu paličkou so šnúrkou a šnúrku mať natiahnutú ku sebe. Pod lavórom papierik s nastrúhanou mrkvou.
  • Zohnať pascu na živé hlodavce. Buď drôtenú pasca s otvorom, v ktorom sú do kužela drôtiky smerom dnu, alebo s vahadlovými dvierkami. Dovnútra sa dá vliezť v pohode, von mu bránia konce drôtov. Pasca s vahadlovými dvierkami funguje na princípe paličky a šnúrky, akurát že škrečok si dvierka zavrie sám stúpením na plôšku, cez ktorú musí prejsť za návnadou. Ako návnadu zasa nastrúhanú mrkvu.

Strúhaná mrkva mu rozvoniava na kilometer...

***************************************************************************************************

"Ako len môžu byť quetinky na skrini obžraté...?"

Jednoducho. Škrečok na vychádzke sa dostal na skriňu. Že je to blbosť? Nie je.

Chlpáči sú vynaliezavé tvory. V prírode si väčšinou vyhrabávajú nory v zemi, ale niekedy obsadia aj dutinu stromu. Dutina je spravidla kolmá a dno od otvoru môže byť aj pol metra. Ak je drevo drsné, vyškriabe sa von pomocou pazúrikov. Ak je drevo vyhladené (po predchádajúcom majiteľovi), tak sa zahrá na jaskyniara. Som členom Slovenskej Speleologickej Spoločnosti, oblastná skupina Bratislava, tak Vám to priblížim z prvej ruky. Úzka diera sa zlieza spôsobom, chyť sa a stúpaj kam dočiahneš. Úzka puklina podobne. Širšia puklina už ale inak. Chrbtom o jednu stranu a rukami a nohami o protiľahlú. A ide sa. Hore aj dolu.

Škrečky to isté. Chrbtom o stenu, pazúrikmi o sololit. Zachvíľu je na skrini... A takisto aj dolu.

Ak nájdete poobhrýzané rastliny v kvetináčoch, alebo knihy na skrini, dajte pascu na živé hlodavce tam. Neskúšajte ho chytiť rukami. Už za pol dňa výletu mu zachutila voľnosť a bude sa Vám snažiť vyšmyknúť. A vtedy nerozmýšľa. V lepšom prípade skočí za skriňu, zachytí sa o sololit, zlezie dolu a 2 dni sa spoza skrine nepohne. V horšom prípade skočí dolu a 2 metre sú aj pre neho dosť veľa (viac v kapitole choroby/úrazy).

***************************************************************************************************

Škrečky sa handrkovali, kde bude domček, kde kolotoč a kde nábytok. Celí sú kravaví...

Neoddeľujte ich. Za pár hodín sa udobria. Dovtedy sa buď znovu pobijú, alebo si urobia hniezda každý na opačnom konci. Ak máte domček, agresívnejší (spravidla samička - ak sa pobije samička so samčekom) sa usalaší v ňom, no a druhý/druhá si ustelie vonku.

Aby sa im rany lepšie hojili, nenatierajte im ich žiadnou dezinfekciou. Jednak ich to štípe a jednak sa nenadarmo hovorí "on sa z toho vylíže". Zvieratá (a vlastne aj človek) si rany neustále vylizujú (tak by do žalúdka dostali alpu, alebo septonex, alebo čo použijete a mohlo by im to uškodiť, v horšom prípade by mohli uhynúť). Sliny obsahujú antiseptickú látku, ktorá zabraňuje infekcii a zároveň ranu zvláčňuje (najviac antiseptické sú sliny psa, preto ak máte psa a poranili ste sa - Vy, nie škrečky - nechajte si ranu vylízať psovi, kedykoľvek to chce urobiť. Cíti totiž nastupujúcu infekciu. Z vlastnej skúsenosti viem, že pes dokáže za pár týždňov zlikvidovať aj chronický ekzém, ktorý lekári neúspešne liečili roky...). 

Ak chcete hojenie urýchliť, máte dve možnosti :

  • Natrite im packy medom. Jednak si ich budú vylizovať častejšie a jednak med sám o sebe má hojivé účinky jak na ranách, tak vnútorne - po požití.
  • Dajte im len suchú a extrudovanú stravu a do napájačky dajte macerát z repíka, alebo medovky. Alebo zmesku ľubovníka, myšieho chvostíka, medovky, harmančeka, mäty a stavikrvu. Ak niektorú bylinku nemáte, nevadí. Vyechajte ju (viac o tom čo je to macerát, zápar, odvar a čaj v kapitole choroby/bylinky)

***************************************************************************************************

Samička vyvláčila slepé nepohyblivé mladé z hniezda a nechala ich tak.

Pozorujte ich každých 5 minút, a keď ich ani po 20. minútach nevzala do hniezda, vyrušte ju a prinútte ju vyliezť (jemne do nej šťuchajte, alebo zoberte medzi prsty hoblinu a šuštite nimi). Keď vylezie, zoberte pinzetu alebo lyžicu a vložte mladé nazad. Ani si to nevšimne a hneď ich priľahne a dá cicať.

***************************************************************************************************

V akvárku nájdete torzo z mladého...

Samička z nejákej príčiny zabila mladé. V normálnom prípade ho zožerie (viac v kapitole chov). Ak ho nechá vonku, vezmite ho aj s krvavými hoblinami a vyhoďte (teraz jedna možno morbidná rada - ak máte dravú korytnačku, hada, alebo jaštera, mŕtve mladé dajte im. Tomu mŕtvemu je to už bohužiaľ jedno, ale dravce budú radi...).

***************************************************************************************************

Máme len klietku a škrečky robia v noci neskutočný lomoz. Vyškriabu sa hore a obhrýzajú tyčky...

Máte 3 možnosti :

  • Nainštalujte im pri klietku malú neónku (neónku preto, lebo má malý odber - 4 až 8 Watov za hodinu, ale svietivosť ako 25-40 W žiarovka). Na noc im ju zažínajte (malé neónky kúpite v Baumaxe, alebo Hornbachu ich kúpite do 10 €, v obchode so svietidlami o niečo drahšie). Svetlo neónky je silnejšie ako denné svetlo, takže deň si dajú za noc a budú loziť. V noci zasa budú spať.
  • Presťahovať klietku na noc do komory, alebo špajze.
  • Ak nemáte komoru či miesto v špajzi a ani neónku, napchajte im medzi tyčky širšie koliečka surovej cibule. Neublíži im to, ale cibuľový "slzák" ich odtiaľ zaručene vyženie.

***************************************************************************************************

Škrečky neskutočne rýchlo prečúrajú hobliny...

Nedávajte im toľko zelenej stravy. Kombinujte surovú stravu so suchou a extrudovanou. Ani pri minime surovej stravy im nedávajte napájačky, lebo budete tam kde predtým.

***************************************************************************************************

Ani po dlhšom čase párik nemá mladé...

Pozrite, či párik náhodou nie sú dva jedince rovnakého pohlavia (viac v kapitole Rozmnožovanie).

 

Chov       Potrava       Rozmnožovanie       Choroby