Bylinky :

   Najprv si povieme niečo o tom, čo je to MACERÁT (VÝLUH), ODVAR, alebo ZÁPAR (ČAJ).

   MACERÁT je bylinkový výluh za studena. Do pollitrovej nádobky dajte do 3/4 bilinky a po vrch zalejte vlažnou vodou. Nechajte máčať do rána (minimálne 8 hodín) v miestnosti s bežnou teplotou. Ráno preceďte cez sitko, nalejte do napájačky, zvyšok dajte do uzatvorenej nádoby do chladničky na spodok. Pri vypití napájačky treba macerát z chladničky vybrať a nechať ho najprv oteplieť na izbovú teplotu (napr. 2 minúty v mikrovlnke), až potom naliať do napájačky.

Výhody : Zachová sa 95 % liečivých zložiek.

Nevýhody : Dlhšia príprava

   ODVAR je bylinková "polievka". Dáme do hrnca vodu a bylinky a necháme zovrieť. Odstavíme a necháme vychladnúť na pitnú teplotu.

Výhody : Kratšia príprava

Nevýhody : Zlikvidujeme 60% liečivých zložiek.

   ZÁPAR (ČAJ) je klasický čaj. Zovretú vodu nalejeme do pohára, počkáme cca 3 minúty (teplota vody klesne na 90 - 93 °C), vsypeme bylinky a zaparujeme 5 minút.

Výhody : Rýchla príprava

Nevýhody : Zlikvidujeme cca 50% liečivých zložiek.

   ŠŤAVA je vylisovaný obsah rastlinných dužín listov, plodov, alebo stopiek.

Výhody : Zachované všetky liečivé zložky

Nevýhody : Aj v chladničke po pár dňoch nastúpi proces kvasenia.

   OLEJ je macerát, ale nie s vodou, lež jedlým olejom. Byliny sa macerujú v oleji 1 - 2 týždne na tmavom mieste pri izbovej teplote.

Výhody : Zachované všetky liečivé zložky + má zvláčňujúce pôsobenie na pokožku a srsť  

Nevýhody : Veľmi dlhá príprava

   TINKTÚRA je macerát, ale s alkoholom. Byliny sa macerujú v 40% alkohole (alpa, čistý alkohol - napr. vodka) 1 týždeň v tme pri izbovej teplote.

Výhody : zachovaných 100% liečivých zložiek, nekvasí

Nevýhody : dlhšia príprava a pri potieraní štípe

   ESENCIA je macerát (najčastejšie kvetov, pri aromatických bylinách (rozmarín, mäta, medovka, ...) celej vňate) destilovaný pri teplote 68 - 72 °C

Výhody : zachované všetky vonné a zvláčňujúce zložky  

Nevýhody : náročná aparatúra na prípravu + neustála hrozba výbuchu  

Macerát, odvar aj zápar podávame perorálne, t.j. vnútorne, namiesto vody v napájačke, alebo praeterálne, t.j. zvonka, vtieraním do srsti. Alebo kombinujeme napájačku a vtieranie.

V ďalšej časti sa budeme venovať rastlinám a ich použitiu. Preto je potrebné, aby ste vedeli, čo ktorá rastlina obsahuje.

   Diferenciácia častí rastlín :

Podzemné časti :

Koreň (radix) - podzemná časť rastliny smerujúca vertikálne (dolu) do pôdy (bežné druhy bylín)

Podzemok (rhizoma) - podzemná časť rastliny smerujúca horizontálne (vodorovne) pod povrchom pôdy (pýr plazivý, kosatec, ...)

Hľuza (vomicae) - jemné korienky smerujúce vertikálne dolu sú obrastené zdurenými tvarmi (ľulkovité rastliny - zemiaky, ľulkovec zlomocný, ...)

   Nadzemné časti :

Vňať (herba) - celá časť rastliny nad zemou, tzn. stopka, listy, kvety

Kmeň (caudex) - centrálna časť drevnatej rastliny mimo konárov

Kôra (cortex) - obal drevnatých častí rastliny

List (folium) - listy rastlín a stromov

Ihličie (acus) - ihličie rastlín (phlox, ...) a stromov

Kvet (flos) - kvety rastlín a stromov

Oplodie (pericarpium) - obal semena (napr tá pichľavá vec na gaštanoch, či zelený obal orechov, z ktorého máme hnedé prsty, ...)

Semeno (semed) - všetky tvary a veľkosti semien

Blizna (stigmatibus) - peľová tyčinka (napr. šafrán má 3 a tie sa zbierajú - na jeden sáčok do kuchyne treba asi 5000 blizien...)

 

 

   Na zlomeniny a vykĺbeniny :

Kostihoj lekársky - koreň

    Koreň za surova nakrájame na čo najmenšie kúsky (alebo nastrúhame na kuchynskom strúhadle na veľkých dierkach - pripravte sa ale na sliz, ktorý vylučuje, a že všetko okolo Vás, vrátane Vás, bude zalepené) a necháme vyschnúť (alebo kúpime už suchý v lekárni - ten ale nemá toľko obsahových látok, nakoľko ho sušia v rýchlosušičkách pri vyšších teplotách). Potom ho na kávovom mlynčeku pomelieme na prach. Farebné obilné guličky namočíme do vody a obalíme v pomletom prášku. Po uschnutí dáme škrečkovi.

Druhá možnosť je dať mu celý uschnutý koreň.

Tretia možnosť je dať mu surový koreň (najlepšie riešenie)

*************************************************************************************

 Na respiračné (dýchacie) ťažkosti :

Podbeľ liečivý, Ihlica tŕnistá, Lipa malolistá, Mäta pieporná, Medovka lekárska, Prvosienka (všetky dryhy), Púpava (koreň), Skoroceľ kopiovitý, Ruža šípová (aj Galská), Vŕba (všetky druhy), Pŕhľava dvojdomá, Materina dúška (aj Tymián),

   Macerát, odvar, zápar v pomere - zo všetkých byliniek vňať, z lipy kvety, (okrem šípok a vŕby) 1 : 1. Na 1 bežnú šálku 1 čajová lyžička zmesi kopcom.

Zo šípky sa používajú celé plody (nesmú byť popučené, lebo obsahujú jemné vlákna, podobné sklenej vate, ktoré by škrečkovi mohli privodiť zadúšenie a smrť) a z vŕby kôra. Ak do zmesi bylín budeme chcieť pridať šípky, tak ku 1 lyžičke zmesi 5 šípok. Ak budeme chcieť pridať aj vŕbovú kôru, tak na 1 lyžičku zmesi 1/2 lyžičky nadrobno nasekanej kôry.

Zaujímavosť : kôra vŕby znižuje teplotu. Výrobok z nej všetci poznáte. Vŕba po latinsky je SALIX. Zložka kôry je kyselina salicilová (acid salici). No a z nej sa vyrába Acylpirin, ktorý nie je nič iné, ako spráškovatelá a zlisovaná kyselina salicilová.

*************************************************************************************

Na črevné problémy  (ak majú mäkké bobky, ktoré sa rozmazávajú alebo vyslovene hnačku) :

 Vŕba (kôra), kombinácia Ľubovníka a Myšieho chvostíka, Zemežlč, Skoroceľ kopiovitý, Čučoriedka, Alchemilka žltozelená (aj mollis), Čerešňa (stopky z plodov), Ľan (semiačka)

   Macerát, odvar, zápar :

Všetky bylinky (okrem zemežlče, prasličky a ľanových semiačok) - 1 čajová lyžička zmesi kopcom na klasickú šálku. Pomer bylín v zmesi je 1 : 1.

Zemežlč (vňať) - na 1 šálku cca 1/3 čajovej lyžičky zarovno.

Praslička (vňať) - 1/2 čajovej lyžičky zarovno na šálku.

Vŕbová kôra - surovú pridať do stravy, suchú pridať do vyššie popísanej zmesi v tom istom pomere - 1 : 1.

Je možné urobiť aj zmes v pomere : (zemežlč a praslička) : zemežlč - 2 diely, praslička - 3 diely,

alebo celkovú zmes (všetky byliny + zemežlč a praslička, ale mimo ľanových semiačok) - zemežlč s prasličkou : ostatné byliny - 3 : 1

Ľanové semiačka treba pridávať do suchej stravy, cca 1 mocca lyžičku za deň.

Čerešňové stopky pridať do stravy (stačia 2 stopky pre jedného škrečka).

Ľubovník len v kombinácii s Myším chvostíkom.

*************************************************************************************

Kožné vyrážky, chrastavosť, prašina, vypadávanie srsti, škriabanie sa do krvi :

Valeriána, Štiav lúčny (aj záhradný) v kombinácii s fazuľovými strukmi, Repík, Púpava, Pagaštan konský, Nechtík, Myší chvostík, Lopúch väčší (koreň), Hamamelis (kvet), Skoroceľ kopiovitý, Pŕhľava, Ľubovník bodkovaný, Breza (listy, puky), Materina dúška (aj Tymián),

   Kožné vyrážky, vypadávanie srsti (macerát, odvar, zápar) :

Valeriána (kvet), repík (vňať), púpava (koreň), pagaštan (oplodie - tá pichľavá šupka), myší chvost (vňať), hamamelis (kvet), skorocel (list), žihľava (vňať) a ľubovník (vňať). Vtierať do srsti a na pokožku a zároveň dať do napájačky. Pomer bylín do zmesi je 1 : 1.

   Chrastavosť, prašina (kaša) : 

Štiav (listy) pomllieť za pridávania olivového oleja na mäsovom mlynčeku, vložiť do plátna a tlakom vylisovať šťavu s olejom. Suché fazuľové struky (bez fazule) pomlieť v mlynčeku na kávu na prach. Zmiešať štiavový olej s pomletými strukmi až do vytvorenia veľmi riedkej kaše. Tú potom vtierať do srsti a na kožu. Pomer štiavového oleja a fazuľového prachu cca 3 : 1.

   Kožné vyrážky, chrastavosť, prašina, vypadávanie srsti (olej) :

Lopúch (koreň) za surova nastrúhať na kuchynskom strúhadle na väčších dierkach a naplniť 2/3 v 7 dcl zaváraninovom pohári. Doliať olivovým olejom cca 1 cm pod okraj, zakryť plátnom a v tmavej miestnosti pri izbovej teplote lúhovať cca 1 týždeň. Vtierať do srsti. Pomer koreňa a olivového oleja je cca 1 : 1.

     Vypadávanie srsti, matnenie a schnutie srsti (olej) :

Breza (puky), hamamelis (kvety) a skorocel (kvety) nasekať nadrobno, vložiť do polovice bežnej šálky a zaliať slnečnicovým olejom cca 0,5 cm pod okraj. Prikryť plátnom a v teple a tme nechať 2 dni. Vtierať do srsti. Pomer bylín je 1 : 1.

    Prašina, vypadávanie srsti (šťava) :

Nechtík (vňať) - za pridávania vody pomlieť na mäsovom mlynčeku. Vložiť do plátna a vylisovať šťavu. Vtierať do srsti a na pokožku.

    Kožné vyrážky, chrastavosť (tinktúra) :

Valeriánu (vňať) nasekať nadrobno, nasypať do polovice 0,5 L fľaše, zaliať 40% čistou vodkou pod hrdlo a nechať lúhovať 1 týždeň v tme pri izbovej teplote. Vtierať do srsti.

   Kožné vyrážky, chrastavosť, prašina (macerát, zápar) :

Ľubovník spolu s Myším chvostíkom a Materinou dúškou (vňate) nasekať nahrubo a vymacerovať. Vtierať do srsti a na kožu. Ľubovník a Myší chvostík vysušujú, Materina dúška zvláčňuje.

*************************************************************************************

   Novotvary na pokožke :

Pri pľuzgierovitých typoch pupákov (pupák je lesklý a mäkký) sa dajú urobiť 2 veci :

  • vyhľadať veterinára
  • chytiť škrečka tak, aby sa nepohol (2 ľudia - jeden drží, druhý odstraňuje), a prepichnúť pupák novou nepoužitou žltou lekárskou ihlou (dostať ich v lekárni). Ak je obsah tekutý a polotekutý a podarilo sa Vám ho vytlačiť, namočte do alkoholu (alpa, čistá liehovina, tinktúra z valeríány, propolisová tinktúra) vatovú tyčinku a potrite mu to s ňou. Ak je obsah tuhší, nezostáva nič iné, len ho pevne chytiť a nechtami proti sebe to vytlačiť. A zasa potrieť alkoholom.

Pri matných novotvaroch alebo novotvaroch evidentne rastúcich zvnútra spod pokožky, alebo pri novotvaroch väčších ako 4 mm, navštívte čo najskôr veterinára.

Neodporúčam laické a amatérske operácie žiletkou či skalpelom !!! Nemáte na to vybavenie v podobe anestetík, ani vedomosti postoperačnej starostlivosti !!!

Ak nechcete ísť k veterinárovi, radšej nechajte škrečka dožiť v relatívnom kľude, ako by sa mal trápiť vďaka Vášmu neodbornému zásahu !

 

Chov       Potrava       Rozmnožovanie        Užitočné rady