Potrava :

   Ako som už spomínal, pieskomil si kľudne vystačí s orechami, semiačkami, niečim na hlodanie a vodou. Je to dané genetickou predispozíciou šetrenia tekutinami. Viac tekutín príjma, ale málo vylučuje. A nič na tom nezmení fakt, že žije v teráriu a nie na púšti.

   Na hlodanie im dajte suché chleby, pečivo, starú prehistorickú skamenelú knedľu a pod. Oni si to aj tak zahrabú do piesku a potom to nenájdu. Tak im dajte aj nejaké tvrdé drevo (dub, buk), alebo kúsok siporexu (v každých stavebninách majú plno polámaných kúskov a dajú Vám ich zdarma).

   Na klasický obed im dajte orechy (vlašské, lieskové, kanadské - niekedy uvádzané aj ako orech čierny, para a iné dovezené z juhu), slnečnicové semiačka, tekvicové semiačka, uhorkové, dyňové a melónové semiačka. K tomu im občas pridajte aj kúsok šupky z uhorky, jablka, hrušky, melónu, dyne, či tekvice, kaleráb, skrátka bežnú zeleninu. Potom to prestriedajte s púpavou, ďatelinou a lucernou. Ale nie moc. Len tak troška. Aj tento nadbytok si zahrabú a zabudnú na to.

Veľmi radi majú napríklad bielko z natvrdo uvareného vajíčka.

Potom je tu jedna bielkovinová zložka potravy, ktorú im niektorí chovatelia dávajú len ako delikatesu raz za čas - múčne červy, kobylky, dážďovky, rôzne larvy (milujú pandravy) a veľké muchy. Voľne žijúce pieskomily ich však majú na dennom jedálničku. Tak prečo im ich nedávať každý druhý deň? Pritom chovať si doma múčne červy nie je nič náročné. Do plytkej, ale širšej, umelohmotnej piksle s vrchnákom dáme 2x toľko ovsených vločiek ako červov, červy tam vysypeme, zadeklujeme vekom s dierkami spravenými nožom a viac sa o ne nestaráme. Potom už len vyberáme a dávamie pieskomilom do misky. Múčny červ sa 5 krát zvlieka a tým činom z malilinkatého narastie do velilinkatého - asi 3 cm. Potom sa zakuklí a vznikne z neho nejaká mucha. Párkrát sa nám to stalo, ale keďže boli dierky navrchu úzke od noža, nemali sa ako dostať von a otravovať. Tak som ich vypustil na balkóne. Leť si, muška jenom zlatá...

No a kobylky, a iné lietajúco skákajúco a plaziace sa nezmysly, si dokážete na lúke nachytať ai sami. Hmyz si nezahrabávajú. Je to príliš lákavá pochúťka. Skôr sa oňho ešte pobijú...

 

Chov      Rozmnožovanie       Choroby       Užitočné rady