Ochočenie :

Ochočenie osmáka nie je nič jednoduché. Stále majte na pamäti príslovie "Práca chvatná, málo platná". Budem písať o jednom osmákovi, ale platí to aj pre skupinku :

   Rozdelíme si to na 3 časti :

  1. FÁZA 1 : Keď si osmáka prinesiete domov, nemali by ste naň 5 - 6 dní siahať, kým si nezvykne na nové prostredie. Zatiaľ pri ňom len sadávajte a hovorte naňho. Hovorte čokoľvek. Nerozumie Vám, ale ide o to, aby si zvykol na Váš hlas. Ak budete v monológu často opakovať jeho meno, dobre si naň zvykne.
  2. FÁZA 2 : Po 5. - 6. dňoch vložte do klietky (terária) ruku a nechajte ho, aby k nej prišiel. Príde vždy - je veľmi zvedavý. Začne Vám ruku oňuchávať a jemne kúsať. Dôležité je, aby ste pri tom kúsaní rukou necukli, a aby ste furt naňho hovorili kľudným hlasom, na ktorý by mal už byť zvyknutý. Tiež môžete skúsiť naňho siahnuť, alebo ho pohladkať. Toto robte cca 5 dní. Nesnažte sa ho však dotknúť nasilu, pretože nasilu situáciu iba zhoršíte...
  3. FÁZA 3 je podobná FÁZE 2, ale s tým rozdielom, že ruku dáte tak, aby do nej mohol vliezť. Dajte si na ňu niečo, čo mu chutí, a počkajte až príde. Dobrôtku si vezme a odbehne ju "zblajznúť". Toto opakujte aj 5 krát denne, 1 týždeň.  Potom sa môžete pokúsiť vziať osmáka do ruky, alebo ho nechať do ruky vyliezť. Obvykle sa to podarí.

   Vycvičenie osmáka, aby pribehol na zavolanie

Nácvik pribehnutia na zavolanie je dobré spojiť s ochočovaním. Je väčšia šanca, že sa to podarí. Táto časť je relatívne jednoduchá. Spočíva v tom, že pri odmeňovaní osmáka dobrôtkami, hovoríte jeho meno. Ten si ho spojí s dobrôtkami a s tým, že má pribehnúť. Niektorí osmáci to pochopia, iní nie. Nezostáva Vám skrátka nič iné, než to proste skúsiť...

   Ja som otýc, gdo je vác?

Osmáci žijú v prírode v skupinkách, ktorým "vládne" najsilnejší jedinec, ktorý si svoj post vo svorke vybojoval. Takýto vodca sa vyskytuje aj v domácom chove. Hierarchicky nad ním by ste však mali byť Vy! Čo skrátka znamená, že niekedy je proste nutné (ak sa napríklad začnú bezdôvodne biť) ho uzemniť a v únosnej miere mu to "vysvetliť". Väčšinou stačí osmáka ľahko, a predsa silno, pritlačiť rukou k podlahe, aby pochopil, že Vy ste viac, ako jeho post vodcu v svorke.

Pokiaľ ale medzi osmákov "vletíte" v nepravý čas (ak to nebude bezdôvodná bitka o žrádlo a pod, ale boj o postavenie vo svorke alebo boj o samičku), môže sa Vám stať, že si odnesiete aj pár krvavých škrabancov. Dosť často to nejde dobre rozoznať, takže odporúčam osmákov od začiatku dobre pozorovať a riadiť sa príslovím "Dvakrát meraj a raz rež". Zasiahnuť je ideálne len v prípade, že je bitka očividne zbytočná (o papaníčko, o kolotoč, o to, kto sa bude hojdať na lane a pod.). Ale pokiaľ má bitka opodstatnenie (boj opost vo svorke, o samičku), je lepšie nezasahovať.

   Zoznamka

Budete chcieť pridať nového osmáka (osmáčku) k starému, alebo do svorky, lebo :

  • Ak chováte dvoch osmákov spolu, môže sa stať, že jeden zdrhne, umrie, alebo sa mu stane niečo iné
  • Chcete pridať nového do svorky
  • Chováte len jedného, ale Vaše rodinné či pracovné pomery sa zmenia natoľko, že sa mu nebudete už môcť toľko venovať a je nutné mu zabezpečiť kamaráta (viac o chove samotného osmáka v kapitole CHOV)

Pri výbere nového kámoša budete musieť zohľadniť 2 faktory :

  • Ako starý je Váš prvý osmák
  • Akého je pohlavia

Osmák, ktorého chcete začleniť do páru (alebo do svorky) by mal byť približne rovnako starý, Nie je to však podmienkou. Potom :

  • K samcovi by ste nemali kupovať ďalšieho samca, pretože by sa s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nezniesli. Takže zostáva samička
  • K samičke sa hodia obe pohlavia. Ak sa rozhodnete pre samčeka, budú tvoriť pár. Ak pre samičku, aj tak dobre - dve dámy sa znesú veľmi dobre

   Zbližovanie samotné

  • Osmáka treba umiestniť do samostatnej klietky a ochočiť si ho
  • Dať klietky (terária) vedľa seba, aby si na seba mohli zvykať pachovo aj vizuálne
  • Keď máte nového osmáka ochočeného, nemal by sa báť, keď ho vezmete na ruku a prenesiete do klietky (terária) k Vášmu pôvodnému osmákovi (svorke)

   1. Pokiaľ sa však ani neoňuchajú a rovno sa začnú biť, treba :

  • Nového vybrať (aj s rizikom škrabancov na ruke)
  • Starého (svorku) na chvíľu niekam premiestniť a prerobiť im klietku (terárium) - poprehadzovať, alebo na nejaký čas zobrať, poschodia, samorasty,kolotoč, misky, zmeniť umiestnenie napájačky a pod - aby ani starý osmák (svorka) nepoznal, že je stále vo svojom
  • Naplniť rozprašovač NORKOVÝM olejom a vystriekať komplet celú klietku (terárium), vrátane hoblín
  • Nastriekať NORKOVÝM olejom aj starého osmáka (každého vo svorke) aj nového

Norkový olej je charakteristický tým, že jeho pach (človek ho moc necíti, zvieratá však áno) je natoľko intenzívny, že "prehluší" pôvodný osobný pach zvieraťa. Kým pach vyprchá, osmáci nebudú vedieť kto je kto a kde sa nachádzajú (netrkne im, že sú stále vo svojom starom domove) a nového príjmu raz dva.

   2. Pokiaľ sa začnú oňuchávať a následne behať po kletke (teráriu), máte na 90% vyhraté.

Obvykle potom nasleduje boj o to, kto bude v hierarchii vyššie. Väčšinou vyhrá ten starší. Pokiaľ v boji nedochádza na pazúre a krv, je to v poriadku. Ak by však nastal texasský masaker motorovou pílou, ihneď ich oddelte a pokračujte spôsobom s norkovým olejom. A norkovým olejom pokračujte aj v prípade, že by ich nekrvavé boje neskončili do týždňa. Obvykle sa však po cca 2 - 3 dňoch biť prestanú a začnú sa k sebe túliť.