Choroby

Osmáci majú bežné choroby hlodavcov. Hlavne :

  • zápal spojiviek
  • respiračné problémy
  • vypadávanie srsti
  • hnisavé rany po úrazoch
  • zlomeniny
  • zápaly

Zápal spojiviek

   Osmáci by nemali mať ako podstielku piliny, alebo príliš prašné hobliny. Piliny a prach sa im dostávajú do spojiviek a spôsobia zápal.

Liečba - okamžitá výmena podstielky, vystriekanie priestoru Sirafanom Speed alebo Skinmanom Soft, aplikácia Ophtalmo framykoinu, vymývanie (kvapkadlom) odvarom alebo macerátom z vŕbovej kôry, očianky roztockovej alebo medovky lekárskej s repíkom (alebo všetko dohromady). Pozor,nepoužívať harmanček - príliš vysušuje, návšteva veterinára.

Fotografie a vyobrazenia byliniek sú v kapitolách Škrečky,Chrčky a Pieskomily.

Respiračné problémy

   Okamžitá výmena podstielky a tiež dezinfekcia priestoru (prípravky viď vyššie)

  • Trhavé dýchanie - do napáčky dať namiesto vody čaj z koreňa púpavy, sedmokrásky, prvosienky, podbeľa, kvetov bazy, lipy, kvetov zádušníka brečtanového, resp. akékoľvek "ľudské" bylinky na dýchanie. Najlepšie zmesku. Keď do týždňa nepomôže, návšteva veterinára (spravidla nasadí inj antibiotiká)
  • Kašeľ - to isté ako pri trhavom dýchaní
  • Nádcha - detto
  • Hlieny - vysušujúci čaj (harmanček s medovkou) alebo 30 kvapiek Hedelixu na plný obsah vody do stredne veľkej napájačky (0,5 L)

   Fotografie a vyobrazenia byliniek sú v kapitolách Škrečky,Chrčky a Pieskomily.

Vypadávanie srsti

   Okamžitá výmena podstielky a kompletná dezinfekcia pristoru, samorastov, domčeka, misky na jedlo, napájačky (hlavne zvnútra), pletiva. Následne nutná návšteva veterinára, aby určil, o aký typ choroby sa jedná. Či ide o exémy, infekcie alebo mykózy (hubové plesne).

Liečba - len veterinárna. Je nutné liečiť aj ostatné jedince !

Hnisavé rany po úrazoch

   Raz-dva sa stane - pobijú sa alebo sa oškrú o niečo v klietke. Nič sa ale nedeje. Ak je rana slabo zapálená, nechajte to tak, zvieratko si s tým poradí. Ak je rana väčšia, je lepšie jedinca oddeliť a natierať mu to Framykoinom alebo Harmančekovou mašťou. Dobré sú aj podporné čaje do napájačky, alebo kúpele. Z byliniek sú dobré : Medovka lekárska, Repík lekársky, Medvedica lekárska, Rumanček pravý (Harmanček. Pozor, nie Paruman, či Starček rimbaba), Vŕbová kôra, Dubová kôra, koreň Lopúcha väčšieho, a hlavne Ľubovník bodkovaný alebo kalíškatý (Trezalka) a Rebríček pravý (Myší chvostík). Najlepšie zmeska.

Obkúsané uši a chvosty neriešte. Sú to výsledky ich hierarchických súbojov, ktoré sa z času načas opakujú. Aj hrozivo vyzerajúci odkusnutý a krvácajúci koniec chvostu je len "škrabnutie" a osmák si s tým poradí v priebehu pár dní. Samozrejme, štetinky mu už na konci chvosta nikdy nenarastú.

Fotografie a vyobrazenia byliniek sú v kapitolách Škrečky,Chrčky a Pieskomily.

Zlomeniny

   Najčastejšie vznikajú pri páde z výšky (v tomto je akvárium či terárium na prvom mieste, lebo pri páde sa osmák nedokáže zachytiť o hladké sklo a padne dolu nekontrolovateľne. Tzn., že pri akomkoľvek páde sa väčšinou v zlomku sekundy natočí tak, aby sa mu nič nestalo (podobne ako sa mačka pri páde natočí tak, že vždy dopadne na nohy). Ak sa ale snaží zachytiť o sklo, padne jak vrece zemiakov.

Liečba - pri akomkoľvek podozrení na zlomeninu, krívaní či behaní po troch nohách, neodkladne navštíviť veterinára.

Zápaly

   To isté ako pri hnisavých ranách (ktoré sú tiež vlastne zápaly). Avšak pri zápaloch bradaviek samičky pri kojení je lepšie použiť Rybiu masť, ktorá sa dáva bábätkám na zadoček. Mladým sa, na rozdiel od Framykoinu, nič nestane, keď ju oliznú alebo potierať handričkou nasiaknutou harmančekom s medovkou a repíkom. Ak sa to nelieči, navštívte veterinára, ktorý spravidla nasadí "jemné" antibiotiká.

Fotografie a vyobrazenia byliniek sú v kapitolách Škrečky,Chrčky a Pieskomily.

Zápcha

   Pri zápche sú jedinci nekľudní, trpia nechutenstvom, majú naježenú srsť a znižue sa aj príjem tekutín. Zvieratká nebobkujú, bruško je často zväčšené, na ohmat bolestivé. Peristaltika čriev (činnosť čriev) sa spomaľuje až zastavuje. Pri zápche podávame šťavu z bobuliek Bazy čiernej (pozor na jedovatú Bazu chabzdu), alebo laxatívne čaje - napr z Pyšteka obyčajného. Ak zápcha aj po 2 dňoch, od podania šťavy alebo čaju, pretrváva, bez odkladu navštívime veterinára. Ten nám poradí a navrhne liečbu.

Nikdy neskúšame použitie preháňadiel určených ľuďom!

Fotografie a vyobrazenia byliniek sú v kapitolách Škrečky,Chrčky a Pieskomily.

Zápal žalúdka a čriev (gastroenteritída), hnačka

   Práve v dôsledku podávania nevhodného alebo skazeného krmiva niekedy môže dôjsť k zápalu sliznice žalúdka a čriev. Narušenie rovnováhy v tráviacom  trakte môže viesť k rozmnoženiu inak bežných črevných baktérií (nejčastěji E. coli), ktoré môžu situáciu výrazne skomplikovať. Osmáci trpia nechutenstvom, sú apatickí, srsť je naježená. Majú hnačky a straty tekutín s tým spojené, vedú k dehydratácii. Malý príjem krmiva a jeho zlé využitie, vedú k chudnutiu. Bruško je na stlačenie bolestivé. Pri zistení hnačky prvých 24 hodín nepodávame nič na kŕmenie, potom pokračujeme diétou: lúčne seno a niekoľkokrát za deň ovesné vločky v malých dávkach a jednu-dve guličky čučoriedok za deň. Do napájačky dávame čaj z : Trezalky, Myšieho chvostíka, Vŕbovej a Dubovej kôry, Prasličky roľnej, poprípade šťavu z Čučoriedok (na strednú, 0,5L napájačku, cca 1 dcl šťavy na 4 dcl vody. Dosť sa mi osvedčili aj ľanové semiačka namočené do vody. Treba im dať semiačka aj s tou vodou. Takisto je dobrý odvar z mrkvy, suchá uvarená ryža alebo krúpy. Z jedálnička odstránime všetky bežné druhy jedál. Ak hnačka neustupuje, treba navštíviť veterinára.

Fotografie a vyobrazenia byliniek sú v kapitolách Škrečky,Chrčky a Pieskomily.

Bronchopneumónia

   Pôvodcovia ochorenia sú niektoré bakterie (najčastejšie Staphylococcus aureus, Klebsiella, Pseudomonas a mikrokoky). Tie sa do tela dostávajú kvapôčkovou infekciou, krmivom alebo prachom. Chorý osmák ich kašovite vylučuje z tela von. Vzniku choroby napomáha stres, zlé hygienické podmienky, nedostatok vitamínov alebo porucha zdravotného stavu spojená s iným ochorením. Osmákom tečie z nosa, okolie nosných dierok je znečistené a samotné dierky sú niekedy upchaté.  Zvieratká kýchajú a majú zalepené oči. Dýchanie je veľmi obtiažne. Srsť je naježená, zvieratká sú apatické a trpia nechutenstvom.

Chorého jedinca okamžite oddelíme do karantény a čo najskôr navštívime veterinára. Priestor, kde sa nachádzal, okamžite kompletne dezinfikujeme, teda okrem spodku aj všetko, čo je vo vnútri, vrátane pletiva, aby sme zamedzili nákaze ostatných zvierat.

Choroby zubov

   Osmákom, takisto ako ostatným hlodavcom, neustále dorastajú rezáky, ktoré si musia obrusovať. V prípade nedostatočného obrušovania zuby prerastajú, postupne znemožňujú jedincom přijímanie potravy a môžu visť až k smrti hladom. Proto je bezpodmienečne nutné podávať osmákom dostatok tvrdej potravy a konárov k ohryzu. V prípade, že zuby aj napriek tomu prerastú, je nutná návšteva veterinára, ktorý ľahko urobí ich skrátenie.

Prerastanie pazúrov

   Pri nedostatočnom obrusovaní pazúrov prirodzenou cestou (šplhanie po tvrdom a drsnom povrchu, hrabanie do siporexu, konárov a pod) môže dôjsť k ich prerastaniu. Osmáci zle došlapujú a vytáčajú packy do strán. V extrémnych prípadoch môžu pazúriky oblúkom zarastať do vankúšikov. Prerastené pazúre ľahko zastrihneme do patričnej dĺžky aj sami. Je ale treba dať pozor na to, aby sme neporanili cievy a nervy - vždy striháme len rohovinu. Ak si podržíme jedincovu packu proti svetlu, cievy presvitajú cez pazúr ( Ale pozor! Pretože osmáci majú pazúriky tmavé, sú cievy zle vidieť.). Takže, striháme až cca 1mm za cievou. Použijeme na to buď špeciálne klieštiky na zastrihávanie pazúrov (dostať ich v každej predajni so zvieratkami alebo vo veterinárnych lekárňach), v krajnom prípade však môžeme použiť aj oblúkové manikúrové nožničky alebo klieštiky na pedikúru.