Potrava

Hlavné zložky :

Seno

Seno musí tvoriť hlavnú zložku stravy morčaťa z dvoch dôvodov :

  • morča musí seno dlhšie prežúvať, čím si obrusuje stoličky
  • je hlavným zdrojom vlákniny

Pri nákupe sena dávajte pozor, aby seno bolo suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokiaľ je seno navlhlé a zatuchlé, spravidla začne plesnivieť, přičom pleseň môže vyvolať ťažké choroby.

Najvhodnejšie je lúčne alebo horské seno, pretože je to zmes rôzných druhov lúčnych tráv a bylín.

Doma seno skladujeme v tme a suchu, nejlepšie v jutových alebo látkových vreciach (napr zo starého posteľného prádla). Kupované z obchodu by malo mať na igelite dierky, ak ich nemá, treba ich urobiť.

Vlastné čerstvo usušené seno musíme pred skrmovaním nechať 6 týždňov odležať, protože, aj keď sa nám zdá suché, prebiehajú v ňom ešte biochemické procesy, ktoré môžu u morčiat vyvolať tráviace problémy. To isté sa týka aj doma sušených byliniek.

Do uskladneného sena môžeme tiež pridať rôzne sušené bylinky (púpavu, oregano, skorocel, bazalku, majoránku, kvety nechtíka, ďatelinu, lucernu), ktoré ho navoňajú a morčiatku potom bude seno viac chutiť. Možno.

Morčatá dokážu, na rozdiel od človeka, stráviť nestráviteľnú rastlinnú vlákninu. Aby morčatá z rastlín potrebné živiny získali, musí vláknina prejsť zažívacím traktom dvakrát. Nestráviteľná vláknina prechádza tráviacim traktom pomerne rýchlo a je vylučovaná ako suchý pevný trus. To udržuje tráviaci trakt v pohybe (peristaltika čriev) a povzbuzuje chuť do jedla. Straviteľná vláknina prechádza tráviacim traktom, v hrubom čreve sa oddelí od nestráviteľnej vlákniny a pomocou spätného pohybu peristaltiky končí v slepom čreve, ktoré je omnoho väčšie než u človeka. Tu žijú „dobré“ baktérie, ktoré prichádzajúcu vlákninu zpracujú a vytvoria z nej tekuté mastné kyseliny, ktoré následne prejdú do krvi ako zdroj energie, a vitamíny B a K, aminokyseliny a enzýmy, ktoré putujú nazad do hrubého  čreva a sú vylučované ako „papacie bobky“ z tela von. Morča si ich potom žerie priamo z análneho otvoru (tzv. koprofágia), a tak získavá pre svoj organizmus potrebné živiny.

Kde je najviac vlákniny?

Najviac vlákniny obsahuje samozrejme seno, potom trávy, byliny, listy stromov a listová zelenina (napr. šalát, čínska kupusta, mrkvová, petrželová a reďkovková vňať), ovocie a zelenina (napr. kaleráb, kvaka, repa (nie červená!), šupy zo šalátových uhoriek, hrušky, ananás ...). Ak máte kde, je dobré zobrať morčiatko na prechádzku, nech trošku "pokosí" trávnik. Na vychádzky sú určené špeciálne postroje (podobné, aké majú slepecké psy). Jeden taký si môžete pozrieť tu :

https://www.shopakva.sk/postroj-voditko-pre-morske-prasiatko-motivom-cierna-p-4063.html

 

Doplnkové krmivo (granule, peletky)

Granulované krmivo by malo byť u morčiat len doplnkom a spestrením stravy. Pokiaľ má morča k dispozícii trávu alebo seno a k tomu dostatočné množstvo zeleniny a malé množstvo ovocia, nie sú granule dôležité. Naopak veľmi dôležitá je jeho kvalita, koerá by sa mala blížiť týmto základným parametrom :

  • minimálne 18% vlákniny
  • bielkoviny 15%. Pri rastúcich morčatách, gravidných samičkách alebo samičkách po pôrode môžu byť hodnoty vyššie
  • neskladá sa z obilovín a semienok (granule majú vyvážený pomer všetkých zložiek a neskladajú sa len z obilnín) a v žiadnom prípade nesmú obsahovať živočíšnu múčku alebo sušené mlieko
  • obsah tuku maximálne okolo 3%
  • nesmie obsahovať vysoké dávky vápnika a pomer obsahu vápnika a fosforu by mal byť cca 2:1 (napr. vápnik 3% - fosfor 1,5%)
  • množstvo obsiahnutého vitamínu C by nemalo byť nižšie než 400 mg/kg,  všetky kúsky v ňom obsiahnuté majú mať podobu peletiek nebo granuliek, pretože je tak zaručené, že všetky majú aj rovnaký obsah živín

Granule sú pre morča len doplnkovou stravou, preto ich rozhodne nemusia mať každý deň plnú misku. Bohato postačí 1 KL na morča na deň alebo obdeň.
Pretože tento typ krmiva nie je pre morča podstatný, nič sa nestane, keď mu ho z jedálnička postupne vysadíme (za predpokladu, že ho nahradíme dostatočným množstvom trávy, sena, zeleniny a malým množstvom ovocia. Zatial čo dospelé morča granule k životu nepotrebuje, je dobré prilepšovať stravu rastúcim krpcom, gravidným a laktujúcim (dáva cicať mladým) samiciam, morčatám, ktoré potrebujú pribrať alebo tým, ktoré žijú trvalo vo vonkajšiom výbehu (zvlášť v zime).

Pozor však na nevhodné granulované krmivá (krmivá s nevhodným zložením, zvýšeným množstvom cukrov, zvýšeným - alebo naopak zníženým - množstvom bielkovín, krmivá s živočíšnou zložkou - kostená múčka a pod.)

Príklady nevhodných pokrmov :

Morče deluxe (Avicentra) 
  Zloženie: arašidy, banány, jačmeň, hrachové vločky, mikronizovaná kukurica, pšeničné vločky, peluška (odroda hrachu - pozn. Pačes), výrobky rastlinného pôvodu, úsušky pícnin (preschnuté časti rastlinných druhov pestovaných na kŕmne účely - pozn. Pačes), karotén, kokos, jablká, svätojánsky chlieb.
  Toto zloženie (mimochodom pre morčatá absolútne nevhodné) je opísané priamo z etikety! Vtipné navyše je, že pokiaľ by sa výrobca riadil nariadením EU a uvádzal jednotlivé ingrediencie v poradí podľa množstva, v ktorom sú v zmesi obsiahnuté, tak by to znamenalo, že hlavnou zložkou tejto zmesi sú arašidy a banány. Deklarované akostné znaky na etikete a údaje o obsiahnutých živinách chýbajú úplne!
Pokarm Podstawowy dla świnki morskiej (Animals)
  Zloženie bolo preložené nejskôr nejákym softwareovým překladačom, pretože akosi nedávalo zmysel. Obsah vlákniny 4%!
Koktajl dla świnki morskiej (Animals)
  Zloženie ťažko pochopiteľné, rovnako ako v predchádzajúcom prípade. Obsah vlákniny 3%!
Kolečka s vojtěškou pro hlodavce (Avicentra)
  Zloženie : pšenica, kukurica, ďatelinovo - lucernové úsušky, HYDINOVÁ MÚČKA, bielkovinové extrakty rastlinného pôvodu.
Chrumky pro hlodavce (Avicentra) 
  Zloženie : pšenica, kukuřice, HYDINOVÁ MÚČKA, bielkovinové extrakty rastlinného pôvodu.
Kroužky s vojtěškou (Granum)
  Zloženie : pšenica, kukurica, ďatelinovo - lucernové úsušky, HYDINOVÁ MÚČKA, bielkovinové extrakty rastlinného pôvodu.

Prečo sú zmesky nevhodné?

  Obsahujú veľa škrobov a bielkovín a majú málo vlákniny. Časom se u morčaťa môžu dokonca kôli nadmernému príjmu škrobov a proteínov objaviť aj zdravotné problémy ako sú hnačka, plynnatosť, alebo prerastanie zubov, pretože chrup morčaťa je uspôsobený ku žuvaniu a nie k drveniu potravy (čo sa stáva pri chrúmaní zmesiek) a tým pádom sa stoličky neobrusujú rovnomerne a tvoria sa na nich ostré hrany a špičky, neskôr aj háčiky. Zuby potom musí upraviť veterinár.
  Vďaka vysokému obsahu semienok a orieškov morčiatka tlstnú. Trpia potom předovšetkým ich vnútorné orgány alebo na obezitu alebo môžu morčiatka dokonca aj umrieť. Ohrozené môže byť aj na prvý pohľad štíhle morčiatko, pretože napr. obéznu pečeň samozrejme navonok nezistíme.
Ďalším veľmi častým problémom týchto zmesiek je to, že morča si vyberá len to, čo mu chutí a zbytok necháva v miske. Tým sa mu nedostáva ostatných dôležitých živín a jeho strava je nevyvážená, čo môže v budúcnosti taktiež viesť ku zdravotným problémom. 
Pokiaľ dostáva morča každý deň toľko zmesky, koľko zje, nemá hlad a ani potrebu žrať seno, pretože zmeska je samozrejme chutnejšia než seno. Strava s nadbytkom zmesky a nedostatočným prísunom vlákniny potom môže zpôsobiť 2 hlavné problémy:

  • Kôli zníženému príjmu vlákniny sa spomaľuje pohyb natráveniny v črevách, peristaltika sa pomaly zastavuje, až do úplného zastavenia. Tento stav sa navonok prejavuje tým, že morča nežerie a nebobkuje. Takto choré morča sa musí čo najskôr začať liečiť, pretože každým dňom hladovania sa znižuje šanca na jeho záchranu
  • Nadmerný príjem škrobov, tukov a bielkovín ovplyvní prostredie v čreve a morča obtiažne trávi „problematickejšiu“ zeleninu a ovocie a trpí plynnatosťou

Najlepšie sú preto vlastnoručne miešané zmesi. Pozorovaním morčaťa postupne prídeme na to, čo mu chutí a čo nie. Podľa toho mu potom namiešame "suchú" zmes, presne podľa jeho gusta.

Granulované krmivá a ovocie sú považované len za doplnkové krmivo a morčatám ho preto podávame s mierou.

 

Zelenina

Zelenina je pre morča dôležitá, pretože mu dodáva minerálne látky, vitamíny a vlákninu, ktoré by normálne našlo v lúčnej tráve, bylinách a pod. Pokiaľ nemáme možnosť morča kŕmiť stravou preňho prirodzenou - tzn čerstvou lúčnou trávou - je zelenina tou najvhodnejšiou variantou.
Zeleninu morčaťu podávame nejlepšie 2x denne v množstve, ktoré zje do ďalšieho kŕmenia.

Starostlivosť o zeleninu

Dávame pozor, aby sa zelenina nezaparila (napr. v igelitke v teple se ľahko zaparí a morča sa môže zduť a umrieť) a v ideálnom prípade ju uchovávame v chladničke. Zeleninu dobre umyjeme pod tečúcou vodou a až potom servírujeme morčatám. V žiadnom prípade im ju nedávame priamo z chladničky, ale necháme ju odležať na izbovú teplotu, pretože po požití studenej zeleniny by morča mohlo dostat hnačku. Dávame dobrý pozor, aby zelenina nebola hnilá alebo plesnivá!

Pri podávaní zeleniny musíme dodržovať niekoľko pravidiel :

  • Podávame ju v rozumnom množstve (aj vhodná zelenina vo veľkých dávkach môže spôsobiť zažívacie problémy)
  • Na všetky druhy kapusty a ostatnej listovej zeleniny dáme embargo alebo zvieratka na ne opatrne privykáme, pretože už v malom množstve spôsobujú plynnatosť - dokonca z nej môže zvieratko aj uhynúť (osobne by som kapustu nedával vôbec)
  • Akákoľvek hospodárska plodina odtrhnutá niekde na poli NESMIE byť striekaná
  • Niektoré druhy zeleniny môžu (nemusia) spôsobiť kvasenie v žalúdku a v črevách. Preto sa môžu morčatá s citlivejším zažívaním nadúvať. Tieto druhy zeleniny naviac obsahú ešte kyselinu šťaveľovú (acid oxalii). Sú to všetky druhy kapusty, brokolica, kel, špenát a mladý kaleráb. Pokiaľ je morča náchylné na plynnatosť, tieto druhy zeleniny mu nepodávame vôbec (výnimku tvorí starší už zdrevnatený kaleráb)
  • Zo šalátu vždy odstránime vrchné listy a stonku, kôli vyššiemu obsahu nitrátov (dusičnanov). Kaleráb vždy olúpeme a šupy zahodíme.

Aj morčatám, ktorým listová zelenina problémy nespôsobuje, je vhodné podávať túto zeleninu max. 2x týždenne v malom množstve iba ako doplnok (pretože obsahujú vitamín A), zároveň spolu s inými druhmi zeleniny

Zdraviu škodlivé látky obsiahnuté v rastlinách a zelenine :



  Kyselina šťaveľová (oxalis)
V tele sa zlučuje s vápnikom na nerozpustný oxalát vápennatý, ktorý sa môže usadzovať v močových cestách vo forme kamienkov a piesku a naviac sa týmto spôsobom z organizmu odčerpáva vápnik. Vysoká koncentrácia kyseliny v krmive môže taktiež viesť k chorobám ľadvín, tvorbe močových kameňov a nedostatku vápnika v tele, který vedie k odvápneniu kostí.
Jedincom s poškodenými ľadvinami tieto rastliny nepodávame vôbec!

  Solanín
Solanín je zle rozpustný, toxický alkaloid niektorých ľuľkovitých rastlín (Solanaceae). Je obsiahnutý napríklad v zelených častiach zemiakov (aj hľúz - tzv vyzrážaný jód - zelenkavé a modré škvrny na zemiakoch a v okolí klíčkov) a rajčín (platí len pre zelenú časť rajčiny. Koreň a plody obsahujú lycopersicin, ktorý je neškodný). Následky vysokej koncentrácie solanínu v krmive sú napríklad žalúdočné potiaže, enteritída (zápal čriev), hnačky, podráždenia či zápaly ľadvín, likvidácia červených krviniek, poruchy krvného obehu a dýchania alebo poškodenie centrálneho nervového systému.
Čím nekŕmiť?

Zelenými časťami zemiakov a ich klíčkami, nezrelými rajčinami a zelenými časťami rajčín (listy, stonka), stonkou a listami papriky a pod.

  Dusičnany (nitráty)
Dusičnany sú zlúčeniny dusíka. Rastliny dusík potrebujú pre rast. Dusičnany samy o sebe jedovaté nie sú, ale v organizme sa menia na nitridy, ktoré už zdraviu škodlivé sú. Príznaky otravy nitridmi: slinenie, hnačka, svalový tras, slabosť, potácanie sa, cyanóza (modrasté až tmavomodré sfarbenie kože a slizníc). V nízkom množstve je skrmovanie potravín obsahujúcich dusičnany nezávadné. Pozor však na potraviny, ktoré obsahujú dusičnan vo väčšom množstve (napr. hlávkový šalát, čakanka, ľadový šalát, kozlíček (polníček), špenát, mangold, červená repa, čínska kapusta) – tie je naozaj lepšie podávať jen ako doplnok a nie neustále. Sem tam podaný lístok šalátu je však vítané spestrenie menu.

 

  Lúčne a aromatické bylinky

Snáď žiadne morča nepohrdne chutnou bylinkou a najradšej by tieto dobroty jedlo na kilá. Protože však bylinky obsahujú často dosť vápnika, je vhodné ich množstvo u dospelých žráčov obmedziť a predísť tak tvorbe ľadvinových a močových kameňov.

  Kde byliny a trávu nezbierať

  • na okrajoch polí, pretože je tam tráva pohnojená
  • na trávnikoch v meste, pretože sa na ne chodia venčiť psi; taktiež je tráva znečistená a môžeme na morčatá preniesť rôzne choroby
  • pri okrajoch ciest, pretože tam je tráva „napustená“ výfukovými plynmi
  • zo zberného koša sekačky, pretože v tráve rozsekanej na malé kúsky začínajú už dve hodiny po pokosení prebiehať hnilobné procesy, ktoré sú pre zviera nebezpečné. Ďalej sú tiež škodlivé motorové oleje, ktoré se do sekačiek dávajú a ktoré sa samozrejme do posekanej trávy dostanú; a v neposlednej rade táto tráva obsahuje i výfukové plyny, lebo väčšina sekačiek je poháňaná benzínom (pokiaľ nemáme sekačku elektrickú)
  • pod kríkmi - bývajú na nej často kliešte

  Obrusovanie zubov

  Hlodanie konárov je najúčinnejší prostriedok na obrousovanie predných zubov (zuby rastú morčaťu rýchlosťou 1,2-1,5 mm za týždeň). Konáre môžeme podávať čerstvé, vátane pupeňov, kvetov a listov, alebo vysušené. Pred podaním ich opláchneme a prebytočnú vodu oklepeme.

V žiadnom prípade nemožno k obrusovaniu hlodákov doporučiť len podávanie suchého chleba. Jeho zloženie rozhodne nie je vhodné pre každodenné podávanie. Pokiaľ budeme dávať chleba ako doplnok raz za týždneň, je jeho vplyv na obrusovanie zanedbateľný vzhľadom k tomu, ako morčaťu zuby rýchlo dorastajú. Pokiaľ chceme dať morčaťu niečo na brúsenie zubov, zvoľme radšej konár niektorej vhodnej dreviny. Zahraničné zdroje sa dokonca zmieňujú o tom, že zuby obrusuje chrúmanie kořenovej zeleniny (mrkva, petržlen, celer) podávaných v celku a taktiež korene bylinek. Minerálne soľné a vápnikové kocky taktiež nemožno na obrusovanie doporučiť, pretože nadmerný príjem soli a vápnika spôsobuje ľadvinové a močové kamene, a keď si morča hlodne raz za týždeň, tak si na tom zuby určite dostatočne neobrúsi.

  Vhodné a menej vhodné dreviny :

  Borovica
Kôli vysokému obsahu éterických olejov podávať len v malom množstve

  Jedľa 
Kôli vysokému obsahu éterických olejov podávať len v malom množstve

  Smrek

Kôli vysokému obsahu éterických olejov podávať len v malom množstve

  Breza
Listy pôsobia silno močopudne – podávať len v malom množstve

  Buk 
Listy majú vysoký obsah kyseliny šťaveľovej (acid rumexii), preto podávat len v malom množstve

  Hrab 
Vysoký obsah trieslovej kyseliny. Kôra je náchylná na pliesne, preto ho pred skŕmením treba riadne skontrolovať

  Hloh - POZOR, nie hlohyňa (Pyracantha)
Obsahuje látky zlepšujúce srdcovú činnosť

  Hruška 
Môže byť podávaná aj vo väčších množstvách

  Jabloň 
Môže byť podávaná aj vo väčších množstvách

  Jaseň 
Nie všetky druhy jaseňov sú vhodné, plody a pupene nesmú byť podávané vôbec

  Javor 
Podávať len v malom množstve a bez pupeňov a kvetov

  Brest 
Plody môžu dráždiť zažívanie, ale konáre a listy sú znášané veľmi dobre

  Lieska 
Môže byť podávaná aj vo väčších množstvách

  Lipa 
Listy pôsobia silno močopudne – podávať len v malom množstve

  Jelša
  Podávať len v malom množstve  

  Kôstkoviny (čerešňa, slivka, marhuľa, broskyňa, ale aj trnka, mirabela, drienka)
Jadrá sú jedovaté, lebo obsahujú vysokú koncentráciu kyseliny kyanovodíkovej, v kôre je však jej obsah zanedbateľný, listy podávame len v malom množstve. Pre morčatá s citlivejším zažívaním nevhodné

  Rýbezľa
Môže byť podávaná aj vo väčších množstvách

  Topoľ

Podávať v malom množstve. Topoľ Platan vôbec!

  Topoľ morušový (moruša)

Môže byť podávaná aj vo väčších množstvách

  Vŕba 
Síce ubsahuje liečivé látky, ale aj kyselinu trieslovú, a preto ju podávame len v malom množstve

 

  Ovocie

Pre morča je ovocie ako cukríky pro človeka - obsahuje veľa cukru (fruktózy), a preto by malo slúžiť len ako pamlsok, pretože tak ako vysoký obsah cukru podporuje vznik cukrovky a môže viesť aj k zmenám prostredia v slepom čreve (napr. zmena pH), tak umožní rásť „zlým“ baktériam, čo môže vyvolať hnačky. Morčatá, ktoré majú nadváhu, by ho (aspoň po dobu diéty) nemali dostávať vôbec.
Z ovocia je vhodné odstrániť kôstky a jadrá (obsahujú kyanidy).

V žiadnom prípade nepodávame šupky z pomarančov, mandarinek a pod. Sú totiž väčšinou chemicky striekané postrekmi na báze silíc, ktoré sa nezmyjú ani pod horúcou vodou.

Čo sa týka melónu, odkrojíme vrchnú tmavozelenú šupu, protože melóny bývajú na povrchu tiež chemicky ošetrené. Svetlozelenú až bielu dužinu pod šupkou morčatá môžu.

  Pamlsky

Čo sa týka pamlskov, musíme si uvedomiť, že pamlsky ako také morča ku svojemu životu vôbec nepotrebuje. Je to skôr taký nezmysel nás ľudí, ktorí máme sladkosti spojené s príjemnými pocitmi a chceme ich dopriať aj našim zvieratkam.


  Prírodné pamlsky

Najlepšie a najzdravšie sú pre morčatá prírodné pamlsky. Ako zdravý pamlsok Vám pre morča môže poslúžiť napr. kúsok ovocia,lístok čerstvej alebo sušenej bylinky alebo sušená zelenina. Pri sušenom ovocí si ale musíte uvedomiť, že je v ňom 4x viac cukru než v surovom, lebo sušením sa z ovocia odstraňuje voda a cukor sa tým pádom koncentruje.


  Komerčné pamlsky

Do tejto kategórie možno zaradiť dosť veľa komerčne vyrábaných sladkostí a čaje + džúsy pre zvieratá. Ich vymenovanie by bolo na 10 strán a aj tak by som pravdepodobne nebol na konci. V globále by ale nemali obsahovať veľa tuku a cukru. V žiadnom prípade však nesmú obsahovať múčky z kostí, vajcia, mlieko, med a konzervanty. Doporučujem všetkým chovateľom, aby si pozorne prečítali etikety.

   Aj tak však majte neustále na pamäti, že pamlsky, či už prírodné, alebo komerčné, sú stále len pamlsky. Rozhodne to s nimi pri morčatách nesmiete preháňať. Ideálne sú 2 - 3 malé kúsky raz za dva dni, v prípade džúsov a čajov iba raz za čas. 

 

  Nevhodné pamlsky

  Medzi nevhodné pamlsky na našom trhu môžeme, bohužiaľ, smelo započítať väčšinu sortimentu obvchodov. Pretože pamlsky pre morčaté nesmú obsahovať moc tuku, cukru a už vôbec nie žiadny med, mlieko, živočíšne múčky či vajcia, môžeme smelo zamávať aj jogurtovým koláčikom, medu (pri pamlskoch si nemôžeme overiť, ako kvalitný je med, z ktorého sú vyrobené), alebo vajciami lepenými tyčinkami a rôznym snackom a koláčikom, pri ktorých sa výrobcovia tvária, že je to pre morčatá to pravé orechové. Výrobcom týchto pseudo pochutín nejde o zdravie zvieraťa, ale o to, aby Vám vnútili myšlenku, že práve tento ich výrobok máte kúpiť, a že práve tento výrobok urobí zvieratku najväčšiu radosť. Morčaťu je však úplne sedemsto či dostane jogurtový koláčik s jahodovou príchuťou, alebo jablko – pro neho je podstatné, že oboje je sladké. A sladké mu samozrejme chutí, ale rozum z toho nemá. V tomto ohľade sa naozaj na správny úsudok morčeťa spoľahnúť nemôžete, ale musíte mať na pamäti jeho dobro. Keď morčaťu pamlsok nedáte, tak ho samotného nenapadne, že by ho mohlo dostať a bude mať radosť aj z kúsku ovocia.

  Nikdy im nedáváme :

  • sladkosti, ktoré obsahujú mlieko (jogurtové výrobky, sušienky pre zvieratá, snacky alebo jahodové dropsy, ktoré majú v zložení mlieko a pod.)
  • tyčinky lepené medom alebo vajciami, ktoré eště nadto bývajú obalené v zrne, slnečnici, kukurici, orechoch, atď. Citlivejším jedincom môžu spôsobiť tráviace problémy
  • múčne koliečka (alebo čokoľvek iné) s obsahom hydinovej múčky
  • mlieko, mliečne výrobky (jogurty, syry...) – mlieko obsahuje mliečny cukor (laktózu), ktorá je pre všetkých cicavcov v dospelosti veľmi ťažko stráviteľá Jeho zásaditá pH narušuje pH rovnováhu v črevách
  • orechy – příliš mastné
  • káva, čokoláda – nedokážu ich stráviť a oboje je pre zvieratá jedovaté
  • všetko ľudské jedlo (sušienky, piškóty, chrumky, chipsy, pizza, párky, salámy, šunka...)
  • suché pečivo (rohlíky, toastové chleby, tmavý farbený chlieb, croissanty, lupačky, dalamánky...)
  • huby a hríby

   Vitamínové a minerálne preparáty

Tieto doplnky nie sú pre morčatá dôležité. Naopak, pri ich nadmernom užívaní sa organizmus zaťažuje a môže skončiť až hypervitaminózou, alebo ak chcete po slovensky - otravou vitamínmi. Týka sa to predovštkým vitamínov rozpustných v tukoch (A, K, D a E), ktoré sa pri nadbytku ukladajú v pečienke a môžu viesť až k jej poškodeniu. Správne chované morča si všetko potrebné vezme z potravy. A tým činom aj to nepotrebné...

Používanie akýchkoľvek vitamínových a minerálnych doplnkov a preparátov konzultujte s veterinárom. Vitamíny a minerály sa väčšinou podávajú len počas choroby, rekonvalescencie, diéte, alebo behom stresových situácií.

 

Minerálne, soľné a vápnikové kamene

Pokiaľ chceme morčaťu zabezpečiť niektorý z týchto kameňov, kupujeme zásadne prírodné - bez chuti a farbív. Zasa však musím zdôrazniť, že organizmus správne živeného morčaťa si potrebné soli, minerály a vitamíny sám zoberie z potravy a tieto doplnky vôbec nepotrebuje. Často Vám v obchodoch tieto kamene "potichu" nanútia, vraj im budú slúžiť na obrusovanie zubov. Všetci, čo morčiatka chováme alebo sme chovali, vieme, že ich skôr olizovali, ako hlodali a na obrusovanie zubov sú podstatne lepšie (najlepšie) konáre.

Morčatá (podobne jako ľudia a primáti vôbec) stratili v priebehu evolúcie enzým L-gulonolaktonoxidáza (alebo  L-glukonogamalaktonoxidáza), a tým aj schopnosť vytvárať si pri biosyntéze vitamín C (kyselinu ascorbovú), a preto je potrebné im vitamín C dodávať v podobe zeleniny a ovocia a doplnkovo aj krmivom o neho obohateným.

   Vitamín C je veľmi dôležitý pre vznik aminokyselín (hydroxylyzínu a hydroxyprolínu), ktoré sa podieľajú na syntéze kolagénu. Porucha tejto syntézy vedie k vzniku krvnýích zrazenín, opuchom kĺbov s následným poškodením, voľnému krvácaniu, vypadávaniu zubov (skorbut), hnačke, nechutenstvu, krívaniu. Nedostatok vitamínu C (hypovitaminóza a jej ťažšia forma avitaminóza) vedie k oslabeniu imunity (morča je náchylnejšie k ochoreniu, napr. plesne či kokcidióza), poruchám reprodukcie (samice nie a nie otehotnieť, samci nekvalitné spermie), alebo nekvalitná srsť. Chovatelia môžu pozorovať slabé mláďatka (horšiu kvalitu srsti, dýchacie potiaže, hopkanie namiesto behania) a i..

Veľmi veľa prírodného vitamínu C (t.j. takého vitamínu C, ktorého väčšie množstvo morča prirodzene z tela vylúči) je obsiahnutého napr. v šípkach. Preto radím, v čase dozretia šípok si nazbierajte na celý zvyšok roka (až do budúcich plodov) a nasušte. Na jedno morča na sezónu stačí 1 L pohár. Stačí mu dať 2 - 3 šípky za týždeň.

 

Chov       Rozmnožovanie       Choroby