Chov

Ubytovanie

Plastová prepravka

   Je vhodná hlavne ako "hotel", tzn. pre morča na návšteve, na chate cez víkend (kde môže cez deň byť vo výbehu), k dočasnému oddeleniu jedincov či už počas liečby, alebo ak nechceme ďalšie mladé a nemáme ešte zabezpečené ďalšie terárium, alebo klietku, alebo na rekonvalescenciu po chorobe a úrazoch. Je dobre umývateľná a pre menšie rozmery aj skladovateľná.

Klietka

   Výhodou klietky je vzdušnosť a kontakt s okolím.

Nevýhodou je (hlavne "obľúbené" nočné) ohryzávanie tyčiek a neustály "bordel" okolo klietky v podobe vyhádzanej podstielky a sena.

Ak je v klietke viac morčiat pohromade, tak už ten kontak s okolím až tak moc ani nepotrebujú. Vystačia si sami. Ale skúste zašuchotať mikroténom, ale vrznúť dverami na špajzi a hneď máte čumáčiky natlačené vedľa seba na tyčkách klietky. Ako väčšina väčších a inteligentnejších hlodavcov, aj morča si čoskoro spojí dohromady dva podnety - človek (zvuk) -- potrava.

 

Plastový box

   Výhodou plastového boxu sú jeho vysoké boky. Zvieratko netrpí prievanom a my netrpíme podstielkou vyhádzanou von. Mriežka navrchu kľudne môže ostať otvorená, pretože je dosť vysoko na to, aby sa morča nevybralo na vander a nám zasa uľahčuje prístup k nemu (jedine ak máte psa, alebo mačku, treba mriežku zatvárať).

Nevýhodou je nie moc účinné vetranie a možnosť prehriatia morčiat, hlavne ak je box pri radiátore, alebo v lete.

Akvárium

   Buď už máte, alebo si kúpite, alebo (lacnejšie) si necháte vyrobiť v sklenárstve, alebo (najlacnejšie) si ho zlepíte sami.

Výhody : Pokiaľ ho pravidelne čistíte a nenechávate stuhnúť prach z podstielky s močom, je nenasiakavé (ani pachmi, ani nečistotami), dobre sa umýva a na obyvateľov dobre vidíte.

Nevýhodou je (pre jeho krehkosť, rozbitnosť a hmotnosť) horšia manipulácia a (pre zručnejších majstrov ani nie) pripevňovanie jasličiek na seno, kolotoča či napájačky.

 

Podstielky

Hobliny

Prírodné! Nie z drevotriesky, moreného dreva alebo z dreva s lakovaným povrchom (napr. ohobľované dosky z nábytku).

   Výhody : Sú mäkké a dobre savé. Dobre sa s nimi manipuluje či už pri nasýpaní, alebo čistení.

Nevýhody : Pri väčšom množstve zvieratiek rýchla nasiakavosť močom, podľa druhu dreva pachové vyparovanie (napr. lipové veľmi rýchlo nasiaknú a hneď aj smrdia, smrekové nasiaknú rýchlo, ale vôňa živice prerazí pach na dlhšiu dobu a napr. dubové či bukové nasiakajú pomaly a pomaly sa uvoľňuje aj zápach).

Je lepšie zvoliť hobliny väčších rozmerov, pretože sa tak nelepia na srsť. Tie však zoženiete len u stolárov alebo v drevospracujúcich podnikoch. Vo voľnom predaji sú hobliny strednej až malej veľkosti (a obsahujú aj dosť pilinného prachu). V obchodoch takisto zoženiete aj hobliny voňavé, ale tie by som im moc nedával, pretože vône nie sú prírodné, ale chemické. A tým činom môže chémia reagovať s močom a vytvárať nežiadúce látky (stal sa napr. prípad, že morča začalo mať kožné problémy a keď chovateľka nakoniec predsa dala na mňa, a dala im čisté hobliny od stolára, problémy zanikli). Vonná apretácia nie je určená pre čuch morčiat, ktorým je to úplne jedno, ale pre čuch človeka.

 

Drevené peletky

   Ich využitie ako podstielka je úplne perfektné. Niekoho môže odradiť ich vyššia cena, ale kto chce, cestu k nim si nájde. Ide o to, že peletky ako stelivo sú drahé. Tie isté peletky, ale do kotlov na tuhé palivo, sú lacnejšie až o 2/3 !

Výhody : Dokonale pohlcujú moč a pachy. Peletky sa po rozmočení rozpadajú na jemnú drvinu, takže ľahko zistíme, kam chodia morčatá na WC a dobre sa naberajú na lopatku. Morčatá ich často používajú aj ako hlodací materiál - nejedia ich, len ich ohlodávajú a vypľúvajú.

Nevýhody : Dajú sa kúpiť len v min. 10kg baleniach (takže ten, kto by po ne musel ísť MHD cez celé mesto, alebo autobusom či vlakom do iného mesta, by si trochu zaposiloval). 

Čo som si ja všimol, tieto peletky (Ø 4 - 6 mm) sa dajú najlacnejšie u nás kúpiť v Baumaxe a Hornbachu. V Rakúsku sú ešte lacnejšie v OBI.

Peletky je najlepšie použiť v kombinácii s hoblinami. Na spodok klietky (akvária, terária, boxu) dať 2 - 3 cm peletiek a na ne cca  3 - 4 cm hoblín. Takéto vrstvenie sa fakt veľmi dlhú dobu nemusí meniť.

 

Slama

   Výhody : Dobrá nasiakavosť a pohlcovanie pachov.

Nevýhody : Vzhľadom na ich dĺžku stebiel je vhodná skôr do väčších výbehov a kotercov alebo do stajní. 

 

Mačacie podstielky

   Výhody : Výborná nasiakavosť, výborné pohltenie pachov, jednoduché odstraňovanie.

Nevýhody : veľmi vysoká cena

U nás sa dajú kúpiť v podstate len 2 druhy. Oba sú prírodné, každý však na inej báze :

Bentonitové stelivá do mačacích záchodkov

Výhody : absolútna nasiakavosť a pohltenie pachov, ostávajú vcelku aj po nasiaknutí.

Nevýhody : Pre svoju tvrdosť a ostrejšie hrany vhodné len do morčacích záchodkov. Naviac enormne odvodňujú a tým činom veľmi vysušujú neosrstené plochy na morčatách, hlavne packy.

Silikagelové podstielky do mačacích záchodov

Výhody : absolútna nasiakavosť tekutín, pachov a baktérií. Je to vlastne silikátový "štrk", ktorý uzavrie tekutiny vo svojom vnútri a nepustí ju viac von. Tým činom uzavrie aj pach. Po nasiaknutí je suchý.

Nevýhoda : Veľmi vysoká cena

Pri použití silikátových stelív treba na ne ešte nasypať hobliny, ale vrstva hoblín môže byť podstatne tenšia, než napr. pri drevených peletkách.

 

Peletky zo slamy

   Vyzerajú presne ako drevené, ale majú inú farbu a Ø 5 - 10 mm. Dlhé sú cca 2 cm.

Výhody :   Dokonale pohlcujú moč a pachy. Peletky sa po úplnom rozmočení rozpadajú na jemné steblá a dobre sa naberajú na lopatku. Podstielka je naviac stále suchá, aj keď je prečúraná. Zamedzuje rozkladu moču.

Nevýhody : Aj keď sú lacnejšie než drevené, nedajú sa tak ľahko zohnať. Vyrábajú ich len niektoré bývalé družstvá na Slovensku + pár súkromných výrobcov. Takže ak ich chcete zohnať, odporúčam si ich obtelefonovať alebo "obinternetovať".  

Nielenže perfektne plnia svoj účel, ale sú aj lacnejšie než drevené. Ich vôňa sa dá prirovnať k senu.  Morčatá ich často používajú aj ako hlodací materiál - nejedia ich, len ich ohlodávajú a vypľúvajú. Taktiež ich však treba prekryť slabou vrstvou hoblín.

 

Nevhodné podstielky 

  • Piliny
  • Kukuričná drť
  • Bavlna

 

Vybavenie

Jasličky na seno a trávu

   Sú nutnou súčasťou morčacieho domova. Musia byť niekoľko centimetrov nad podstielkou, aby seno v nich neprichádzalo do styku s močom nasiaknutými hoblinami.

Miska na zmesy a granule

   Mala by byť dostatočne veľká podľa počtu zvieratiek a ťažká, aby sa neprevrátila, pretože morčatá pchajú hlavy krížom cez celú misku a stúpajú na okraj.

Osvedčené sú tzv pňové misky (misky s okrajom idúcim šikmo - ako korene na pni stromu). Dostať ich bežne v potrebách pre teraristiku. Cena je od 7 €.

Úplne nevhodné sú obyčajné kuchynské misky zapustené, kôli prevrhnutiu, do podstielky. Keďže sú zarovno "terénu", morčatá si do nich načúrajú a nahádžu podstielku.

Napájačka

   Je vážne nutnosť. Vyrábajú sa s guličkovým systémom, alebo bez guličky. Guličková má výhodu, že priemer trubky môže byť aj väčší a nevykvapkanie vody zabezpečí práve tá gulička. Pri pití ju morča jemne potlačí do trubky a voda vyteká (princím starých systémov potápačských kyslíkových náhubkov). Nevýhoda je však taká, že tá gulička v trubke fakt dosť rachoce.

   Napájačky sa pripevňujú na bok alebo do otvoru v streche klietky. Na akvárium sa dajú ľahko nainštalovať pomocou objímky z 1,5 mm drôtu, ktorú si ľahko zmajstruje každý domáci kutil, do akejkoľvek výšky. Len tým činom býva životnosť dosť krátka. Všetky hlodavce, teda aj morčatá, veľmi radi okusujú plasty. (Výrobu jednoduchých napájačiek sme popísali v rubrike NÁVODY v Hlavnom menu)

   Úplne nevhodné je namiesto napájačky použiť misku. Jadnak si ju morčatá v 90% prevrhnú a zalejú podstielku - čím sa skracuje jej životnosť, alebo do nej zanesú hobliny a tým činom vodu znehodnotia.

Hračky

   Absolútne nie sú dôležité. Ak budete chovať morčiatka, čoskoro zistíte, že im je úplne jedno, čo majú v klietke, hlavne aj tam je dosť "žranice". Morčatá v kuse žerú. Samozrejme, aj medzi nimi sa nájdu zvedaví prieskumníci. Ale na ukojenie ich zvedavosti postačia priesvitné plastové trubky, cez ktoré môžu preliezať, nízke poschodia tesne nad podstielkou, popod ktoré môžu podliezať a vyliezať a skúsil by som im dať aj kolotoč. Väčšina ho síce nevyužije (nedá sa zjesť a nedá sa ohlodávať, lebo sa krúti), ale niektorí neposedníci ho naopak uvítajú. A ak začne jedno, čoskoro to od neho odkukajú aj viaceré.

Domček

   Ja osobne som morčatám domčeky nikdy nedával. Jednak mali tendenciu drevo rozhlodať (jedna polovica morčiat v noci ohlodáva tyčky na klietke, druhá sa venuje domčeku a vždy niektoré ešte rachotí guličkou v napájačke - no koncert jak "hovado"...) a jednak zrejme odpozorovali od nás ľudí, že na záchod chodíme do uzavretej miestnosti. Tak aj oni. Všetku potrebu riešili v domčeku. A samozrejme, občas tam aj spali. Takže potom fakt vyzerali ako prasiatka. Lenže nie morské, ale močovkové...

Ale kto chce, môže to risknúť...

Boxík ako WC

   Morčatá chodia močiť do jedného rohu. Aj keď im to vypucujete, umyjete a vydezinfikujete, vždy budú chodiť do toho istého rohu. Preto je dobré, keď z malej bandasky urežete dno (na výšku podstielky plus cca 5 cm) a umiestnite im to tam. Spočiatku im tam treba dať aj trošku očúraných hoblín, aby cítili ich pach. Potom si už na záchodík zvyknú a budú tam chodť, aj keď ho riadne vyumývate a vydezinfikujete. Nemusíte sa báť, že by morča do neho nevliezlo. Aj keď sa to nezdá, ale morča vie veľmi výborne skákať. A budete mať potom menej starostí s čistením. Jednoducho vyberiete záchodík, vysypete ho, umyjete, naplníte a vložíte nazad.

Čistenie a veci na čistenie

   Spočiatku som požíval metličku a lopatku, ale zle sa s nimi manipuluje. Lopatka má naviac buď zaoblené rohy, alebo všelijako vyvýšené a nedostanete sa s ňou do rohu. Pri čistení som morčatá presunul do "výbehu", ktorý som jednoducho spravil rozložením veľkej krabice. Ale dosť dobre sa zabavia aj vo vani, do ktorej napustíte asi 1 cm vody. Spodok som potom čistil plechovým štvorcom 15 x 15 cm o hrúbke 0,75 mm. Ide to raz dva. Kto nemá možnosť si taký plech zohnať, odporúčam širokú štukatérsku špachtľu.

 

Pridanie nového jedinca

   Nech už kupujete nových jedincov z obchodu, alebo od chovateľa, bolo by dobré nechať ho pár dní v "karanténe". Zamedzíte tak prípadnému prenosu chorôb na Vaše staré morčiatka. Karanténu by ste nemali podceňovať, lebo pri jej zanedbaní môže jedného dňa nastať fakt vážna situácia.

   Zvieratko si treba dôkladne prezrieť ešte pred kúpou či v obchode, alebo u chovateľa. Po prinesení domov ho znovu dôkladne prezrite. Morča by nemalo mať výtok z očí a nosa, v srsti by nemalo mať holé miesta a parazity a je dobré si všimnúť kvalitu výkalov a moču (v prenoske, v ktorej ste ho niesli domov). 

   Nové morča umiestnite do samostatného výbehu, najlepšie do boxu alebo do inej miestnosti - niektoré respiračné choroby bývajú prenosné kvapôčkovou infekciou (tak ako u človeka). Umytie rúk pred aj po manipulácii so zvieratkom a pri čistení, by malo byť samozrejmosťou. Pri čistení najprv čistíme starý chov, až potom nového jedinca v karanténe. Po čistení si umyjeme ruky antibakteriálnym mydlom.

   U morčiat sa choroby rozvíjajú veľmi rýchlo, preto je už po veľmi krátkej dobe zrejmé, že s ním niečo nie je v poriadku. Rozhodne by sme ho preto mali v karanténe pár dní ponechať. Od veci nie je ani preventívne podanie liečiv, hlavne proti kokcidióze a pod. a preventívny postrek proti parazitom.

 

Váženie

   Je vhodné morča každý mesiac vážiť a váhu si zapisovať. U mláďaťa tak budeme mať prehľad ako rastie, u dospelého morčaťa budeme môcť sledovať prípadné váhové výkyvy a plynule mu prispôsobovať jedálniček alebo včas zistiť, že s ním niečo nie je v poriadku.


  Potrava        Rozmnožovanie       Choroby