Chov

...nazývať chlpáča jednoducho králik sa mi vidí také nejaké iné. Nazvime teda nášho hypotetického králika Azuritko. Bude sa nám to lepšie čítať...

   Každý Azuritko má svoju vlastnú osobnosť, preto treba jeho výchovu prispôsobiť jeho náture. Návody, ktoré tu uvádzame sú základné a všeobecné, ale popri nich treba vypozorovať správanie králika a pristupovať k nemu individuálne. Pamätajte, všetko chce čas a pravidelné opakovanie. Nečakajte však dokonalosť.  Aj králik má svoje dni a svoje vrtochy a občas pravidla poruší...  

   Pokiaľ by sme mohli zovšeobecniť pozorovania chovateľov, tak je lepšie, keď je Azuritko viac pustený, než zavretý. Voľný pohyb po izbe, alebo po byte, mu umožní väčší duševný rozvoj, vnímanie a inteligenciu. Voľne pusteného Azuritka  toho naučíte podstatne viac než toho, ktorý je väčšinu času zavretý v klietke. To, že mu ponecháte určitú mieru slobody, je východiskovým bodom pre nadviazanie pozitívneho kontaktu s ním, pre vzájomný rešpekt, dohovor, priateľstvo a partnerstvo. A ak náhodou niečo vyvedie (a to si píšte, že vyvedie), nemalo by to byť rozsudkom k jeho doživotnému živoreniu v klietke !

Zoznamovanie s novým prostredím
   S bytom ho zoznamujte postupne. Azuritko sa nemusí vedieť na prvý, druhýkrát vrátiť k svojmu domčeku. Nevie kadiaľ nazad a môže sa vyčúrať či vybobkovať na podlahu. Jednak zo stresu, že sa stratil alebo po dlhom blúdení to už jednoducho neudrží. Najprv ho púšťajte len po miestnosti, kde má pelech, potom pridajte ďalšiu miestnosť a tak ďalej.

Návyk na "ministerstvo uvoľnenia"

   V prvých dňoch po zadovážení Azuritka pri voľnom behaní bedlivo pozorujte. Ak ho načapete pri čine (robí bobky, čúra), tak presne v tej chvíli ho hneď odneste na miesto, kam chcete, aby chodil na toaletu (bednička,vyhradený roh v králikárni, ...), a zariadťe, aby tam chvíľku zostal. Podchytiť návyk chodenia na toaletu je dôležité hneď zo začiatku. Potom ho to už nenaučíte.

Malá rada : Ak sa vyčúra inde, utrite to handričkou a tú mu dajte pod podstielku do záchodka. Bobky mu zasa dajte na vrch, na hobliny. Za pár dní by to mal pochopiť. Miesto kde sa vyčúral a vybobkoval dôkladne umyte, vyutierajte a prestreknite deodorantom, aby tam ten pach necítil. Inak tam na záchod pôjde znovu.

Zvykanie na Vás

   Venujte mu čas. Spočiatku ho nechajte hopkať po miestnosti (1-2 dni), potom ho už berte občas aj do rúk. Zvykne si tak na nosenie a zdvíhanie. Posaďte si ho na kolená a hladkajte - časom k Vám príde sám, vyskočí na klin a nechá sa hladkať. Pokiaľ sa mu nebudete od začiatku venovať, bude si robiť čo chce, utekať, schovávať sa a nebude sa chcieť nechať vziať na ruky.
   Hovorte naňho, ale nekričte. Skôr potichu a nezvyšujte hlas (zvýšený hlas použite len v prípade varovného tónu - zvykne si na to a nebude robiť neplechu, keď ho neskôr vyhrešíte). Jemný tón hlasu pôsobí ukľudňujúco a zvyšuje dôveru.

Hovorte naňho často, netvárte sa, že je vzduch. Pozdravte ho, keď ráno vstávate alebo keď odniekiaľ prídete. Poprípade ho vezmite aj na ruky a pohladkajte. Ak doňho omylom kopnete, ukľudňujúcim "mojkacím" hlasom sa mu ospravedlňte. Vyznieva to možno smiešne, ale získate si tak jeho 100% dôveru. Ak spraví niečo dobre, pochválte ho. Poprípade mu dajte kúsok sušenej mrkvy alebo sušeného jabĺčka.

Nezastrašujte ho. Tým si jeho dôveru nezískate. Naopak, začne sa Vás báť a časom sa to môže prejaviť ako agresia voči Vám a okoliu. Buďte naňho dobrí a aj incidenty riešte mierne. S výstražnou intonáciou v hlase, ale mierne. Hlavne v prvých 2 mesiacoch si dajte záležať.

   Ak zistíte, že Azuritka niečo hnevá (hladkanie po fúzoch, alebo ho šteklí hladkanie po packách či po ušiach a pod.), netrápte ho tým. Spojí si Vás tak s trápením a keď sa objavíte, bude utekať preč, lebo bude mať obavy, že mu zasa budete robiť zle.

Zvykanie na dotyky

   Pri hladkaní nestískajte Azuritka príliš silno a nesiahajte mu do očí. Chytajte a zdvíhajte ho opatrne, tak aby ho to nebolelo; inak mu to bude nepríjemné. Azuritko ocení, keď si ľahnete k nemu na zem a budete ho hladkať tak.

Ak zoberiete Azuritka do ruky, nemalo by vždy nasledovať niečo nepríjemné (zavretie do klietky a pod.). Mohol by si to zasa spojiť s nepríjemnosťou a pri Vašom ďalšom pokuse o jeho chytenie a zodvihnutie bude mať za následok okamžitý taktický ústup.

Občas ho zoberte do rúk len tak, pohladkajte ho a hneď dajte nazad na zem. Nebude sa potom báť zdvíhania a nebude cítiť ohrozenie.

Nehlaďte ho do úplného vyrovnania, ale len potiaľ, pokiaľ sa mu to páči.

Ako hladkať

   Azuritkovia majú najradšej hladkanie na temene hlavy. Potom hladkanie po hrbe a chrbáte. Veľa Azuritkov však nemá rado, keď im idete až po zadoček. Na bruchu, na vnútornej strne uší a na packách zasa bývajú šteklivý. Taktiež nechcú, aby ste im siahali pod krk - tam majú umiestnené pachové žľazy, ktorými trením o predmet značia svoje územie. Majú radi aj hladkanie po lícach, ale len niektorí. Taktiež hladkanie po čumáku, ale môžu sa pri nečakanom dotyku naňho ľaknúť a odskočiť. Na toto hladkanie treba Azuritka zvykať. Väčšina Azuritkov nemá rado hladkanie cez oči, ale nietorí áno. A dokonca sú v slasti, keď im vyberáte karpinky, a spokojne si pri tom chrumkajú zubami.

   Ku hladkaniu môžete pridať aj kefovanie a kartáčovanie. Azuritkom niekoľkokrát do roka postupne vypadávajú staré chlpy. Pretože Azuritkovia sa umývajú lízaním, mohli by sa im v tráviacej sústave tvoriť z chlpov chuchvalce, brániace normálnemu tráveniu. Nič zvláštne sa nedeje, nemusíte mať kôli tomu strach, ale Azuritkom určite pomôžete, keď mu pri hladkaní vypadávajúce chlpy jemne odstránite. Niektorí Azuritkovia dokonca milujú, keď sa im preberáte v srsti a vyťahujete chuchvalce chlpov. Niektorí zasa naopak bývajú pri tom náladoví. Zvlášť v odbobí výmeny srsti (jeseň, jar). Takisto však môžete naučiť Azuritka aj na kefu. Niektorým sa to páči, iným nie.

Zdvíhanie a nosenie

   Azuritka je dôležité privyknúť na zdvíhanie a nosenie. Azuritkovia neradi lietajú. Potrebujú vždy cítiť oporu pod zednými nohami. Pri nosení berte preto na to ohľad. Niekto odporúča vziať Azuritka za kožu na hrbe a okamžite podoprieť zadočak (nie zadné nohy, lebo by to mohol použiť ako odrazovú plochu a vyskočiť Vám aj z náruče), iný odporúča zdvíhanie jednou rukou pod bruchom a ľahko uchopiť predné packy, druhú ruku pod zadočkom, ďalší zasa vziať Azuritka oboma rukami za boky (nie v prípade gravidity, alebo pri a po chorobe). Zdvíhanie za uši nie je správne - môže králikovi ublížiť a spôsobiť bolesť. Vo všeobecnosti ale platí - čo najskôr ho bezpečne zovrieť do náruče.

  Komunikácia

   Musíte byť pre Azuritka jasne priamočiari. Signály hlasom (pozor na rýchlosť hlasu - vie to rozlíšiť + varovný, pochvalný a ukľudňujúci tón, privolávací hlas), pohyb rúk, postoj tela (ruka, ktorá chce hladkať, ruka s dobrotou, telo do podrepu a natiahnutá ruka, ruky v bok a naklonenie sa, varovné nonono prstom pred Azuritkom, keď robí neplechu, ...). Tlesknutie dlaňami je preňho zvlášť nepríjemný zvuk, hlavne keď tlesknete pri ňom. Dá sa použiť k výchove - napr keď nechcete, aby niečo hlodal (stoličky, skrinku a pod.).

   Na Azuritka nekričte, nebite ho, nekopte doňho. Akonáhle si spojí nejáky zvuk, tón, situáciu, Váš výraz, postoj tela či napriahnutie ruky s určitým dôsledkom, už ho to nikdy neodnaučíte. Z toho teda ľahko odvodíme aj negatívne asociácie. Ak si Azuritko s Vašou osobou spojí bitku, bolesť, kopania (aj keď neúmyselné), alebo iné nepríjemnosti, bude sa Vás skrátka báť a nezíska k Vám takú dôveru, akú by ste chceli. U niektorých Azuritkov to dokonca môže viesť až k agresivite nielen voči Vám. Nesmiete dopustiť, aby sa Vás Azuritko bál. Môže sa stať, že Vám bude robiť naprieky aj za cenu, že dostane trest, alebo poza uši.

Dôslednosť

   V pestovaní a udržovaní signálov treba byť dôsledný a nepodvádzať. Pokiaľ často použijete ne Azuritka lesť a namiesto dobrôtky či pohladkania, ktoré čakal, ho zdrapíte a zavriete do klietky, jeho asociácia sa čoskoro zmení a na daný signál rozhodne nepríde. Bude si ho totiž spojovať so zdrapnutím a zatvorením. Nedodržať dohodu" je možné len výnimočne a aj to len okrajovo - namiesto dobrôtky pohladkanie alebo milý príhovor. Azuritko by inak mal namiesto pravidiel v hlavičke miž maž asociácií a výsledkom je potom nevyzpytateľný králičí démon.

   To samozrejme neznamená, že si od neho máte nechať skákať po hlave. Musíte mu dať najavo, že vo Vašej domácnosti ste pánom Vy. Je ale potrebné zvoliť také spôsoby, aby to neviedlo k jeho strachu z Vás.

Slová

   Azuritko nie je pes, ani papagáj. Veľmi ťažko rozoznáva nielen význam slov, ale aj slová samotné. Väčšiu šancu u neho máte s hrdelnými zvukmi, zvukmi pomocou pier (zacmukanie, písknutie, pískaná melódia, mľasknutie, ...) alebo rúk (lusknutie, tlesknutie, poklopkanie o stôl, a pod.).

Skúste na neho len tak hovoriť a zrazu vložte nejaký zvuk. Pozorujte Azuritka, či na neho reaguje (spozornie, zastrihá ušami, zavetrí, natočí sa k Vám, ...). Zvukom na ktoré reaguje mäžete tak priradiť určitý význam a pri učení ich spájať s činnosťou. Azuritko si zvuk zafixuje rýchlejšie, keď zvuk s činnosťou zopakujete viackrát za sebou. Ale pozor, zvuky by mali byť od seba dostatočne odlišné.

A potom sú tu zvuky, ktoré si Azuritko zafixuje sám od seba (spláchnutie WC, zachrastenie kľúčov spojené s otváraním dverí - niekto sa objaví na chodbe a pohladká ma; zašušťanie sáčku - rozdávajú sa dobroty; otváranie chladničky - niečo na zahryznutie; sypanie niečoho do misky - doniesli mi papáňo; a pod.). Ak uvidí, že máte niečo dobré, príde k Vám a pohľadom (popr. inou neverbálnou komunikáciou) sa Vám bude snažiť dať najavo "aj ja som tu a už hodnú chvíľu čakám, či mi dáš ochutnať..."

( Niečo z webu :

Metoda zvykání na maximum vjemů
Na čím více věcí si králík v mládí zvykne, tím bude všestrannější a flexibilnější. Pokud mu budete stříhat drápky (viz postup) již odmala (dokud ho přeperete), tak ani v dospělosti to nebude nepřekonatelný problém ohrožující vaše zdraví. Stejně tak, pokud zažije v mládí králík koupání a fénování může to být dobré. Pokud se vám v dospělosti někde příšerně umaže - např. motorovým olejem až ho napadne schovat se pod auto - budete mít reálnou šanci, že ho bez větších obtíží umyjete a vysušíte. Upozorňuji že sušení králíka není žádná legrace, neboť je jako houba. Pokud se umaže od hlíny při hrabání, neznepokojujte se tím. Králík se myje podobně jako kočka a hlína není nebezpečná jako motorový olej.)  

   Samozrejme, aj Azuritko sa bude snažiť niečo naznačiť Vám (napr. búchanie miskou - som hladný; dupanie zadnými nohami - niečo sa mi nepáči; jemné strčenie ňufákom do nohy, keď za stolom niečo jete - ukáž aj mne, možno mi to bude chutiť - alebo mu došlo jedlo či voda; a pod.). Rozhodne nie je dobré jeho pokusy o komunikáciu ignorovať. Azutritko by Vám to mohol retrospektívne vrátiť - prestal by mať o komunikáciu s Vami záujem.

Po príchode domov ho pozdravte, pohladkajte a niečo naňho milo hovorte. Je to predsa člen Vašej rodiny a ocení, keď o neho javíte záujem.

Ako sa s Azuritkom dohovoriť

   Vybudujte si rešpekt navzájom. Dajte mu dostatočnú voľnosť, ale zároveň mu jasne vytýčte odkiaľ - pokiaľ (náš Azuritko mal zakázané chodiť do kúpeľne a WC. Do WC je jasné prečo, do kúpeľne preto, lebo by sa mohol v rámci zvedavosti dostať pod vaňu a zaseknúť sa tam). Niekoľko mesiacov vyslovene číhal na pootvorené dvere, ale po tvrdom trvaní na tom, že tam nemá čo robiť (rýchle zatlieskanie párkrát za sebou, prstom a zvýšeným hlasom nonono, zodvihnutie Azuritka a prenesenie ho preč) to za určitý čas pochopil a potom stačilo už len zatlieskať a pohroziť mu prstom. Odišiel sám. Ale furt ho to tam lákalo... Aj napriek tomu ale naše teritórium rešpektoval. Keď videl, že je niekto v kúpeľni, zastavil sa medzi dverami a čakal. Keď si ho dotyčný nevšímal, zapišťal. Ak mu potom dotyčný milým hlasom povedal poď, tak išiel skúmať. Ale keď mu pohrozil prstom nonono, tak sa otočil a odcupkal preč.

(Príklady z webu :

   Jeden chovatel zvolil k ukázňování nepříjemné hvízdnutí z povzdálí + hození měkkého balíčku papírových kapesníčků po králíkovi tropícím neplechu, nebo lezoucím tam, kam nesmí. To řešilo problém výchovy a rizika negativních asociací s osobou chovatele. Králík spojil nepříjemné pocity s místem v kterém byl nebo s činností kterou dělal, což je účel. Stejně tak je možné se za určitých okolností přiblížit k vyjadřování zvířat a zavrčet nebo zasyčet . 

   Takto se mi podařilo napravit jeden nedostatek v chování králíčka. Z ničeho nic začal při lízání ruky kousat. Bylo to až k neuvěření u tak mírumilovného a flegmatického králíka. Když se množily stížnosti od ostatních členů rodiny, vzala jsem si ho několikrát denně stranou k výcviku. Dostal k dispozici moji ruku, a ve chvíli, když jeho lízání přešlo v kousnutí či štípnutí, nepříjemně jsem zachrčela a ucukla rukou. Po 4 dnech to pochopil a problém už se nikdy neopakoval. Musím ovšem podotknout, že se jednalo o dospělého a dostatečně ochočeného králíka. U králíků, které máte měně než půl roku, je při metodách ukázňování potřeba velká ostražitost, protože je to především období budovaní vzájemné důvěry. Podotýkám, že zvolené metody výchovy se mohou do určité míry lišit podle povahy králíků (stejně jako tomu je u dětí).)

Pochvaly

   Dôležité pri výchove sú pochvaly. Keď sa Azuritko zachová tak ako chcete, okamžite (pokiaľ možno ešte počas akcie) ho pekne pochválte. Zvieratá vedia kedy ich chválite. Pochvalou ich môžete motivovať omnoho lepšie než metódou trestov.

 

Iné návyky

   Rovnako dobré je aj, aby v detstve absolvoval jazdu autom v prepravke a aby prišiel do kontaktu aj s inými ľuďmi, než ste Vy. Nebude potom oplašený, keď ku Vám niekto príde. Pokiaľ mladý Azuritko zažije aj iné eventuaôlity, napr. možnosť ohradeného výbehu na tráve vonku, vyrovná sa s ďalšímy vnemmi ako spev vtákov, dážď (popr. búrka), vietor, čerstvá tráva, rozbeh, a pod.). Podobne ho môžeme šetrne pripraviť na stretnutie s burácajúcim vysávačom, mixérom a pod. a môžeme ho tak odnaučiť báť sa domácich spotrebičov (Príklad : šteňatá sú v tomto ohľade také isté, ako malí Azuritkovia. Našu Sully sme takto naučili najprv na vysávač a dnes si kľudne nechá povysávať padajúcu srsť alebo sa so záujmom postaví na zadné, oprie o kuchynskú linku a čumí, čo mixujem.).

Pokiaľ nemáte k dispozícii ohradený vonkajší výbeh, je možnosť použiť na Azuritka postroj (podobný ako pre mačky, fretky či morčatá). Samozrejme, je dôležité zvykať naňho ešte mladých Azuritkov. U dospelých by to mohol byť problém - považoval by to za obmedzovanie. Nečakajte ale, že Azuritko pôjde za Vami. Naopak - Vy budete musieť ísť za ním tam, kam chce on.

 

 

Bývanie

   Po prinesení Azuritka domov bude vyrachotený jak dostavník a kompletne vystrašený. Prvý krok ku dôvere je dať mu vlastné súkromie.

 

Prvotná asimilácia

   Posaďte ho do klietky a nejaký čas nechajte, dokiaľ si nezvykne na ňu a prostredie okolo nej. Niektorí sa osmelia skoro - budú vybiehať z klietky a sondovať okolie, iní budú schúlení v kúte klietky a osmelenie na prvú výpravu do okolia im potrvá dlhšie.

Klietka, králikárnička

   V klietke sa väčšinou Azuritkovia cítia dobre. Klietka je vzdušná, Azuritkovia Váš ľahko uvidia a nemajú pocit, že sú izolovaní a sami. Tým však, že tyčky sú z pevného materiálu, Azuritko sa cíti bezpečne pred nešpecifikovaným nebezpečím, ktoré má zafixované v génoch.

Akú veľkosť zvoliť?

   V zoomixoch najčastejšie kúpite 100 x 50 x 50 cm. Táto veľkosť je pre zakrslých Azuritkov dostatočná na to,aby v nej Azuritko bol zavretý počas Vašej neprítomnosti a nemal pocit stiesnenosti. Azuriti nad 4 kg by sa už v takejto klitke mohli cítiť stiesnene a nemohli by sa v nej natiahnúť, čo je pre ne veľmi potrebné.

Příslušenstvo

  • rohový (trojuholníkový) alebo štvorcový (mačací, bednička a pod.) záchod s podstielkou (drevené peletky, kukuričné peletky, silikónové guličky)
  • misku na zmesky a granule (ťažké-neprevrátiteľné alebo pníkové-od vrchu po spodok sa rozširujú, ako korene na pni)
  • jasličky na seno
  • napájačku (miska je nevhodná, lebo si do nej na chlpoch nanosí seno a podstielku a sem tam cez ňu aj prebehne)
  • minerálnu kocku alebo kus siporexu (na získavanie minerálov a vápnika a na brúsenie pazúrikov a hlodákov)
  • domček (ale nie je nutný, zvlášť nie pre bojazlivé typy - ostali by utiahnuté v ňom)

   Na dno klietky môžete použiť slamenú rohož alebo koberček. Záleží od toho, či je Váš Azuritko už zvyknutý na záchodík. Ak nie je, treba mu dať na spodok hobliny, alebo slamu, až kým si nezvykne. Okolo kliekty by som tiež dal nejaký koberček či rohož - Azuritkovia veľmi radi odpočívajú v tesnej blízkosti klietky, kde sa cítia bezpeční, keď behajú po byte.

   Samozrejme, klietku môžete nahradiť aj drevenou králikárničkou. Králikárnička je vlastne obdoba klietky, akurát s pevnými stenami. Preto je treba dbať na to, aby niekde v stene mal Azuritko otvor, cez ktorý vidí von. Najčastejšie sú to dvierka, ale môže byť aj inde. Všetko ostatné (príslušenstvo, záchod, koberček) je tak isto ako pri klietkach. Návod na jej výrobu nájdete na stránke Návody.

Na voľno

   Azuritka môžete mať aj vypusteného "na voľno".

   Keď máte pocit, že Azuritko je dostatočne vychovaný (najlepšie po puberte - tj po 7. - 8. mesiacoch), môžete ho mať voľne vypusteného. Klietka prestane byť potrebná. Všetko z nej ale áno. Azuritko bude potrebovať svoj kút, koberček (rohož) na odpočinok, napájačku (pripevnenú o nohu stola a pod.), misku na granule a zmesky, misku (alebo krabicu) na seno, niekam pripevnenú minerálnu kocku (či siporex) a najhlavnejšiu vec - záchodík (osvedčilo sa dávať ich do tmavších rohov - Azuritkovia majú v tomto radi súkromie)
Ak Azuritko ešte úplne vychovaný nie je, "na voľno" sa ho mať neodporúča. Ak Azuritko nevie alebo nechce rozoznať, ktorá jeho činnosť sa Vám nepáči (skákanie po posteli, bobky a kaluže na dlážke a koberci, okusovanie závesov a záclon, kúskovanie káblov, hlodanie nábytku, a pod.) a je nevychovaný, vyrastal by ako surová haluz a mohlo by sa stať, že Vám tak poškodí byt, že súžitie s ním nebude radosť, ale sklamanie a nešťastie.

Voľný výbeh v otvorenej krajine (aj keď si myslíte, že ho máte "už dosť" ochočeného a na dohľad) sa moc neodporúča. Jednak by ste nemuseli svojho Azuritka už nikdy uvidieť a druhak ho môžu postretnúť rôzne nebezpečenstvá (pes, mačka, jastrab, auto, ...)

Odkazy na albumy chovateľov - možnosti klietok, králikárničiek a výbehov. Stoja rozhodne za zhliadnutie.
Halibeli
Bianka
Waflinka
Rulátko a Týnečka
Fili - vonkajší výbeh

 

Hygiena

Podstielky

   Pravidelná výmena podstielky v záchodku by mala byť samozrejmosťou. Nemalo by dôjsť k tomu, aby ležal v priestore premáčanom močom.

Drevené podstielky (za sucha tvrdé peletky) - mačacie záchodkové peletky. Dobre absorbujú vlhkosť a pachy, avšak ostávajú vlhké. Treba častejšie ich meniť.

https://www.superbenek.sk/products/podstielky-z-dreva/

   Silikagélové podstielky (mäkké silikátové guličky) - moč presikne do guličky, tá sa uzavrie a ostáva suchá. Moč aj zápach je v guličke. Netreba ich tak často meniť.

https://www.superbenek.sk/products/podstielky-silica-gel/


Osobná hygiena

   Azuritko sa umýva sám, takže nie je potrebné ho pravidelne kúpať.


Zmysel pre teritórium

   Je dôležité, aby Azuritko nevnímal svoju klietku ako väzanie, ale ako svoje teritórium a svoj domov, kam sa vracia ku spánku, na záchod a pre jedlo. V klietke by mal byť svojim pánom. Príliš časté zásahy (prehadzovanie misky, napájačky), prerovnávanie podstielky a pod. ho môže rozčuľovať (emocionálne založení Azuritkovia na Vás môžu dokonca zavrčať alebo Vás dokonca chňapnúť). Cit pre vlastné teritórium je zvlášť silný hlavne zo začiatku. Neskôr, až sa medzi Vami vytvorí silnejšie puto a dôvera, Dovolí Vám Azuritko viac zásahov do jeho územia a bude tolerantnejší než na začiatku.

   Všetci Azuritkovia zanechávajú bobky okolo svojej klietky, aby dali okoliu najavo, že klietka je ich majetok. Nie je to porucha v čistotnosti. Majú to v génoch.

Pre Vašeho Azuritka je VEĽMI dôležité, aby bol svoju klietku schopný identifikovať ako svoj majetok. Takže keď pôjde z klietky na výlet po byte, bude schopný rozlíšiť, čo je jeho. Nebude tak cítiť potrebu označovať klietku a jej okolie bobkami. Aby ste v ňom tento pocit podporili, spravte z neho kráľa jeho klietky - nikdy ho nenútte vliezť do či vyliezť z klietky, nerobte mu s klietkou a príslušenstvom čo nemá rád a jemu nerobte to čo nemá rád, keď je v klietke. V nej sa musí cítiť bezpečne. Rešpektujte klietku ako JEHO teritórium.
   Ak chcete, aby vyšiel von, nenaháňajte ho rukami po klietke, ale nechajte mu dvierka otvorené a počkajte kým sám vylezie. Keď ho po maznaní chcete dať nazad, pomaly ho zodvihnite, preneste ku klietke a nechajte ho, aby do nej sám vhopkal. Pokiaľ ho do klietky strčíte a hneď zavriete vrátka, môže to chápať ako trest. Pokiaľ ho treba umiestniť do klietky pred Vašim odchodom do školy, či do práce, po umiestnení do nej na neho chvíľu milým hlasom hovorte a dajte mu nejakú dobrôtku.

   Azuritkovia nemajú radi, keď sa im siaha do klietky po miske. Niektorí síce nie, ale väčšina to berie ako zásah do svojho súkromia a môžu Vám vybehnúť po ruke. Pokiaľ mu potrebujete naplniť misku v čase, keď je !doma", umiestnite misku čo najbližšie ku vrátkam, aby Vám stačilo do nej nasypať.  Nerobte prudké pohyby a hovorte naňho kľudným hlasom. Nejaký čas potrvá, kým príde na to, že mu nechcete nič zobrať, ale naopak, že mu jedlo chcete dať. Ak na Vás aj tak prská, alebo má misku ďalej, počkajte, až bude mimo klietky.
   To isté platí aj pre čistenie. Nikdy nečistite klietku v prípade, že je v nej. Počkajte s tým na čas, keď bude mimo nej. On aj tak za Vami príde a bude Vás kontrolovať a možno aj pomáhať - hýbať s vecami, ktoré ste kôli čisteniu položili vedľa klietky. Alebo bude "múdro" kukať, či to robíte dobre.

Zoznamka 

   Azuritkovia, ktorí majú žiť v skupine, si musia medzi sebou ujasniť postavenie. Šéf bude len jeden !

  • Vzájomné okamžité sympatie (stáva sa to veľmi zriedkavo) : v tomto prípade si Azuritkovia obľúbia jeden druhého na prvý pohľad (na prvé očuchanie) a nie je treba nijako zložito riešiť ich spolužitie. Jedia spolu z jednej misky, bez problémov používajú jeden záchodík, túlia sa k sebe a spolu aj spávajú
  • Obojstranná neistota (stáva sa častejšie, ale tiež zriedkavo) : ani jeden z nich nie je dominantnejší, takže si niekoľko týždňov "upevňujú" svoje pozície, než začnú byť úplne v pohode. Zo začiatku sa jeden druhému vyhýbajú, zdiaľka sa okukujú, eventuálne sa odvážia navzájom oňuchať. Pri oňuchávaní sa snažia dávať najavo, kto bude v hierarchii vyššie. Väčšinou to bude starší Azuritko.
  • Okamžitý boj (bežné, najčastejšie správanie) : Väčšinou je treba, aby im človek robil rozhodcu - predídete tak vážnejším zraneniam. Dva základné problémy, s ktorými sa v tomto prípade musia vyrovnať sú teritórium a napätie. Preto nikdy nedávajte nového Azuritka do teritória starého. Oboch dajte na nautrálne územie, najlepšie úplne neznáme pre oboch. Obaja budú príliš prekvapení, zvedaví a vydesení na to, aby spolu hneď bojovali.          Príklady z webu : (Príklad 1) Jeden chovatel k takovým seznamovacím akcím nejraději používá auto. Dva králíky které spolu chce seznámit, nebo kteří spolu bojují, dá volně na sedadlo a vyveze je na projížďku. Za prvé jsou příliš vyděšení na to aby spolu bojovali a za druhé se spíše k sobě instinktivně přitulí aby se cítili bezpečně. Po jízdě musí být znovu představeni v neutrálním prostoru (třeba v koupelně, v bytě u kamaráda). Potom si vezme takovou tu láhev s vodou na kropení kytek, u které se dá nastavovat na hubici síla proudu, nastaví si silnější proud vody a čeká co budou dělat králíci. Když začnou bojovat, okamžitě jim začne stříkat vodu do obličeje (což nesnášej). No a po několika sprškách přestanou bojovat, aby se umyli. Tato fáze může trvat od několika hodin po několik dnů. Mohou eventuelně přestat bojovat a začít se navzájem ignorovat nebo se stát přáteli. Záleží to hlavně na asistenci "rozhodčího". Samozřejmě, že pokud spolu bojují vážně, nemohou být spolu sami bez dohledu. Jakmile se zdá že spolu vycházejí, mohou být znovu představeni jeden druhému ve známém prostředí. Často začnou znovu bojovat, takže buďte zase připraveni s vodou. Tato třetí etapa se rozhodne když se oba králíci začnou snášet, nebo se rozhodnou na hierarchii přijatelné pro oba. (Príklad 2) Neutrální teritorium (místnost či prostor ve kterém ani jeden králík nikdy nebyl). Navodit v králících positivní pocity - vytvořit umělé situace, kdy se jeden králíček bude dotýkat druhého, kdy k sobě budou čichat.(vynucená blízkost). Mělo by to na ně působit pozitivně, protože si druhého králíčka nespojují se stresem, ale s pocity bezpečí. Jestliže spolu bojují, zapamatují si tyto negativní vzpomínky. Měli by být spolu denně minimálně 20 minut v neutrálním prostoru pod dohledem. Každý den zkuste použít dvě odlišné situace. Jednu stresující (jízda autem), jednu normální (v místnosti). Pokud se hned pokusíte nechat je běhat po místnosti spolu, bez toho abyste je předtím například povozili v autě (stresující situace), mohou zapomenout že území na kterém jsou je neutrální a znovu bojovat. Použijte rozprašovač na vodu s proudem nastaveným na silnější abyste hned mohli zastavit případné boje. Nejlepší je postříkat králíka který napadá toho druhého předem, ještě než se rvačka spustí, jakmile zaznamenáte že začal být agresivní. Lepší než přerušovat již vzniklou rvačku. Chce to trpělivost, minimálně 20 minut denně a když se jim nevěnujete dát je tak aby na sebe z klecí viděli. Každý den jedna extrémnější situace, a jedna méně stresující. (Príklad 3) Každý králíček má svou klec, svůj záchůdek, misku s jídlem a další potřebné věci. Mají možnost být spolu a přesto k sobě nemít volný přístup - tzn. očuchávat se přes klec a přesto se nemoct prát. Takto je nechat na sebe zvykat a pomalu zkoušet je spolu nechat volně běhat. Když se začnou prát, ihned oba zavřít (důležité je oba, protože když by jeden zůstal venku, měl by teritoriální výhodu, která by mezi králíčky zapříčinila nové boje). A další den to zkusit znova. Do společného teritoria jim vložit nějaké společné věci - různé hračky, jídlo atd. Aby se začali společně něčím zabývat a motivovat k spolusdílení.

   Pokiaľ sa jedná o pripustenie, je dobré v predstihu od príchodzieho vziať pár bobkov a vložiť ich k "domácemu" do klitky na oňuchanie. Budú sa tak pri prvom kontakte už trošku poznať a malo by im to pri zoznamovaní trošku pomôcť.

 

Starostlivosť o pazúriky

   Azuritko si ich sám ostrihať nevie. V prírode si ušiaci obrusujú pazúriky behaním po rôznych povrchoch. Doma je treba prírode pomôcť, pretože prerastené pazúriky sú nepríjemné jednak pre vás (Azuritko dosť škriabe) a jednak preňho, lebo mu dosť prekážajú. Ak sa na strihanie necítite (nie je to ale nič zložité), zverte to do rúk svojmu veterinárovi (ten Vás to môže aj naučiť). Pazúrik je treba strihať v tzv. mŕtvej časti. Je ju poznať proti svetlu - v "živej" časti je viditeľná červená žilka. Pazúriky sa strihajú na to určenými klieštikmi (dostať ich buď na veterine, alebo v zoomixoch). 


Očkovania a veterinárna starostlivosť

Očkovania

   Pre prvé očkovanie je optimálny vek 10 týždňov. Následná revakcinácia po 6. mesiacoch. Potom je treba opakovať ju každých 6 mesiacov, pretože imunita po vakcinácii trvá 4 - 6 mesiacov.

Očkuje sa proti králičiemu moru (hemorrhagická choroba králikov – RHD (skratka anglického pomenovania Rabbit Haemorrhagic Disease)) a myxomatóze. Dá sa použiť aj kombinovaná vakcína (Pestorin Mormyx). Všeobecne názor - Za predpokladu, že Azuritkov chováte v byte a nie vonku, narodených na jeseň stačí prvýkrát zaočkovať v marci a potom preočkovať raz ročne na jar. Aj napriek tomu doporučujem dodržovať polročné vakcinačný cyklus.



Ochrana Azuritka před okolím

Prostredie

  • Azuritko nerád sedí dlho tam, kde praží slnko
  • Chráňte ho pred cudzími psami (aj keď príde k Vám na návštevu kolega s lenivým tučným hafanom), mačkami (mačka v ňom vidí korisť), väčšími papagájmi a pod. Pri vonkajšom výbehu je lepšie mať pletivo aj na vrchu (kaňa, jastrab alebo iný dravý vták Vám ho "vyfúkne" v zlomku sekundy) a čo sa týka spodku, Azuritko sa pomerne rýchlo dokáže podhrabať von a v návale voľnosti môže v rýchlosti do niečoho v plnej pare vraziť, alebo vbehnúť pod kolesá auta a pod.

Riziko úrazu

   Odteraz sa musíte pozerať kam šlapete (aspoň zo začiatku, kedy sa Vám bude Azuritko najviac pliesť pod nohami). Pokiaľ nesiete niečo dobré, čo Azuritko chce, je zvýšené riziko, že Vám začne od radosti skákat pod nohami a Vy ho nechtiac kopnete alebo mu šlapnete na packu. Pokiaľ sa to stane, hneď ho začnite milým hlasom chlácholiť.
   Nerobte prudké pohyby, Azuritka to ľaká.

 

Ochrana okolia pred Azuritkom

Hlodanie káblov

   Odstráňte z jeho dosahu všetky káble a šnúry, Azuritkovia ich radi hlodajú, zvlášť pokiaľ im niekde prekážajú v priechode. Aj keď sa hovorí, že je možné ich to výchovou odmalička odnaučiť, ešte som sa s tým nestretol. Azuritko skrátka bude hlodať káble po celý život. A raz by sa Vám mohlo stať, že pri tom zasvieti...

Periny a posteľ

   Nenechávajte rozostlané periny, z nejakého neznámeho dôvodu sú periny veľkým lákadlom pre vyčúranie sa do nich. Sú tak mäkké a krásne sa to do nich vsiakne... To si predsa Azuritko nemôže nechať ujsť. Má k tomu sklony mnoho Azuritkov, aj tých vychovaných, ktorí sa inde nevyčúrajú. Zbytočne teda neriskujte - aspoň zozačiatku.

 

A zopár rád na záver

Azuritko je agresívny

   Mali by ste Azuritka rešpektovať, keď Ván dáva najavo, že sa mu niečo nepáči, a nerobiť to. Pokiaľ to robíte aj naďalej, bude voči Vám stále viac a viac agresívnejší a nedôverčivejší. Pokiaľ mu potrebujete siahnuť do teritória, pokiaľ je v ňom, najskôr hu ukľudnite. Nesmiete ho vyľakať. Položte mu pomaly ruku na temeno hlavy a jemne ho pohladkajte - zaregistruje Vašu prítomnosť a nevyľaká sa. Potichu a ukľudňujúco naňho prehovorte. Zatiaľčo ho jednou rukou hladkáte, druhou sa pokúste spraviť to čo potrebujete (vybrať misku, záchodík, a pod.). Nerobte pri tom prudké pohyby. Pokiaľ to nepomáha, je možné skúsiť mu jemným, ale pevným, tlakom pritisknúť hlavu k zemi. Tým mu dáte králičou rečou jasne najavo Vaše nadradené postavenie a ochránite sa pred jeho výpadom (robí sa to aj v prípade viacčlenného chovu, keď si Azuritkovia vybavujú, kto bude hierarchicky vyššie - tým dáte víťazovi najavo, že nad ním ste ešte Vy). Medzitým môžete druhou rukou manipulovať v klietke tým, čím potrebujete.

   Pri výchove agresívneho Azuritka je treba mať predovšetkým trpezlivosť. Nikdy na neho nekričte, ani ho nebite. To situáciu len zhoršuje Jeho dôveru si musíte ZÍSKAŤ a nesmie mať strach. Nerobte prudké pohyby a už z diaľky sa mu prihovárajte. Uvidíte, že za pol roka zistí, že to hovoríte s ním, nastraží uši a pripraví sa na stretnutie s Vami.

Azuritko sa ľaká ruky

   Azuritkovia perfektne vidia na diaľku, ale zle do blízka. Náhle objaveie sa ruky pred ním ho vyľaká, pretože spočiatku nevidí presne, čo to je a má pocit ohrozenia.

 

  Potrava        Rozmnožovanie       Choroby