Choroby

Kokcidióza

   Kokcidióza je najčastejšie ochorenie králikov. Je to ochorenie zpôsobené premnožením prvokov rodu Eimeria. Väčšina z nich parazituje v črevách a 1 druh v pečienke. Najnáchylnejšie na ne sú mladé do 10. týždňa. Preto sa odporúča všetky mláďatá po dovŕšení 6. týždňa preventívne preliečovať. Do tej doby nesmú dostať žiadnu zelenú stravu. (Surová strava sama o seba kokcidiózu nespôsobí - pokiaľ samozrejme nepodáme lúčnu trávu alebo bylinky, kontaminované od pľných zajacov. Organizmus mláďat však už môže s kokcídiami bojovať a zelené, na ktoré nie je zvyknutý, môže jeho stav dosť zhoršiť. K tomu sa pridajú ďalšie komplikácie - napr hnačka - a šanca na vyzdravenie rapídne klesne.

  Kokcidióza môže spočiatku prebiehať skryte a v momente, keď sa príznaky objavia, býva stav zvyčajne tak vážny, že je potreba okamžite vyhľadať veterinára.  Existuje dokonca aj forma, ktorá sa prejavuje kŕčami a nafúknutím, s následným častým úhynom.

Proti kokciodóze sa neočkuje ! 

Po skončení liečby je treba dať urobiť rozbor bobkov, a ak bolo liečenie úspešné, pomaly pridávať do jedla zeleninu a ovocie.

Príznaky

  • apatia
  • nechutenstvo
  • chudnutie
  • hnačka
  • možné striedanie hnačky a zápchy
  • hrbenie (mačací chrbát)
  • celková ochabnutosť
  • naježená srsť
  • vypúlené oči
  • vŕzganie zubov
  • boľavé nafúknuté bruško

  

   Do tela mladých králikov sa kokcidióza dostane spolu s trusom ich matky, ktorý požierajú (koprofágia). Kokcidióza sa množí a králičatá chorľavejú. Je preto vhodné samičke pred pripustením urobiť rozbor bobkov, alebo jej rovno naordinovať preliečenie.

Ak kúpite králika v zoomixe, je dobré ho okamžite preliečiť, pretože na 99% si domov prinesiete nakazené zvieratko. A zo začiatku nič nič nezistíte, lebo choroba spočiatku prebieha skryto.

Najlepší postup je tento :

Predtým, než si králika prinesiete, nabehnite k veterinárovi a kúpte liek Sulfadimidin (alebo Sulfacox, alebo ESB3 bio), aby ste ho mali v predstihu. Ak bude králik Váš jediný, liečte ho vo svojej klietke. Ak už nejakého máte, držte nového v karanténe, až kým sa nevylieči. Po skončení liekov býva rozbor bobkov zvyčajne stále pozitívny - na prvýkrát sa nikdy nepodarí všetky kokcídie zničiť. Pri následnom liečení je vhodné zvoliť iný prípravok (zvyšné kokcídie sú s najväčšou pravdepodobnosťou na prvý liek už rezistentné) a po dobratí je dobré znova urobiť rozbor bobkov. Takto liečime až do doby, keď je rozbor negatívny. Po negatívnom náleze dáme ušiačika zaočkovať, ale počkáme cca 3 týždne, kým sa jeho organizmus nespamätá z liekov. Zaočkovať ušiaka oslabeného lielkmi na 70% znamená, že by to nemusel prežiť.
   Ak už ušiaka pár dní máte a zrazu si spomeniete, že by ho bolo vhodné preliečiť, dajte mu spraviť rozbor bobkov a potom postupovať podľa výsledkov rozboru. Ak má kokcidózy, tak podľa naávodu vyššie.

Urobiť najskôr rýchly rozbor a až potom preliečovať je pre králika lepšie, pretože lieky na preliečenie sú silné a môžu poškodiť jeho črevnú mikroflóru. Ak však možnosť rýchleho rozboru nemáte,začnite preventívne preliečovať okamžite.
   Králiky od chovateľov väčšinou preliečené už sú. Ale preventívne sa na to chovateľa opýtajte. Ale aj keď Vás "upokojí", že bol, je lepšie mu nechať aj tak spraviť rozbor bobkov.

Dospelé králiky preventívne nepreliečujeme. U nich kokcidióza spravidla neprebieha tak akútne ako umláďat. Ak ale máte podozrenie (zvýšená produkcia tortičiek (polotuhá stolica) alebo sem tam hnačka, nechajte urobiť rozbor a zariaďte sa potom podľa neho. Pokiaľ rozbor kokcidiózu nepotvrdí, ale králik má hnačku, treba dať spraviť rozbor aj na iné (napr. kvasinky).

Či už so symptómami pobežíte na veterinu, alebo nie, počas preliečovania králik nesmie nič šťavnaté. Môže iba seno, sušené zmesky a trávové peletky. Je to preto, lebo lieky sa podávajú rozpustené vo vode v napájačke a je potreba, aby králik vypil čo najviac - tzn, aby nekompenzoval vodu šťavnatou zeleninou a ovocím.

Taktiež jepotrebné dbať na čistotu podstielky, aby sa ušiak reverzne nenakazil vlastným trusom.

Rozbor bobkov

   Bobky zbierajte v priebehu 3-4 dní, pretože vajíčka kokcídií nebývajú v každom. Uchovávajte ich v chlade a vlhku (napr. v chladničke v zatváracom pohári a pravidelne ich zakvapkávajte vodou, aby zostali vlhké). Celkom by ste mali nazbierať cca 15 ks.

Prevencia

   V rámci prevencie môžete do vody pridávať minerálne a vitamínové prípravky (napr. Acidomid K), ktoré okysľujú črevné prostredie a zabraňujú tak kokcídám v množení. Treba však mať na zreteli, že je to LEN prevencia, nie liečba ! Preto je dobré každého pol roka, takisto preventívne, dávať robiť rozbor bobkov.

   POZOR !   Pokiaľ budete chcieť dať králika zaočkovať (proti králičiemu moru, myxomatóze a pod.), musíte si byť 100% istí, že nie je nakazený kokcidiózou, pretože pokiaľ dáte zaočkovať králika s kokcidiózou, nemusí jeho oslabený organizmus ďalšie oslabenie vakcínou zvládnuť.  

Prebiotiká a probiotiká

   Prebiotiká sú nestráviteľné látky, ktorých konzumácia má priaznivý vplyv na fyziológiu organizmu. Je to tým, že podporujú rast alebo aktivitu niektorých kmeňov črevnej mikroflóry. Jedná sa o sacharidy - napr inulín (obsiahnutý napr. v prípravku Pro Digest, výborným prírodným zdrojom je napr. vňať z byliny Oman pravý (Inula helenis) alebo topinambury (sladké zemiaky). Baktérie v hrubom čreve konzumujú tieto sacharidy a ako odpadový produkt vylučujú organické kyseliny. Tie prekysľujú mikroflóru čreva (a zabraňujú množeniu kokcídií) a zároveň fungujú ako zdroj energie pre bunky črevnej steny.

   Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré, dodávané v primeranom množstve, priaznivo ovplyvňujú zdravotný stav. U veterinára sa poraďte, aké použiť a ako často. Väčšinou sú vo forme prášku, rozpustného vo vode.

Aj prebiotiká, aj probiotiká sa odporúčajú po hnačkových ochoreniach a po skončení (resp. počas) liečby antibiotikami, pretože antibiotiká taktiež aktívne likvidujú črevnú mikroflóru. Konzumáciou probiotík dochádza k obnovovaniu optimálnemu stavu črevnej mikroflóry a k posilneniu užitočných mikroorganizmov. Preventívne podávanie pro a prebiotík je však zbytočné.

 

Prašivina (ušný svrab)

   Je to parazitálne ochorenie spôsobené roztočmi. Prevencia: Pravidelne treba uši kontrolovať. Postihnuté miesta: uši, nos.
Tvorí sa lupiny alebo chrasty, králiky sa škrabú, sú nepokojní, menej jedia. Keď choroba postihne zvukovod, potřepávají hlavou. Je podstatné začať s liečbou včas.
Liečba: postihnuté miesta potierať stolným olejom (možno použiť aj Arpalit či očkovať). Ošetruje sa tiež antiskabiotikem (preparát Ivomec) - injekcie. Dôležité je po liečbe vydezinfikovať klietku a vybavenie klietky, aby sa choroba znova neobjavila. Skrytá forma ušného svrabu môže natoľko dráždiť samice, že v čase pôrodu zlikvidujú práve narodené mláďatá.


Hemoragická choroba králikov - králičí mor

   Pôvodca: Kalicivírus, pomerne jednoduchý vírus zo skupiny RNA vírusov. Na svojom povrchu nesie proteín VP60, ktorý sprostredkováva väzbu vírusu na bunku a tým schopnosť infekcie.

   Klinické príznaky

   Mor králikov prebieha najčastejšie v perakútnej alebo akútnej forme, chronická a subchronická forma sú výnimočné. Klinické príznaky sú najprv nenápadné: malátnosť, somnolencia (prvý, najľahší stupeň kvantitatívnej poruchy (tzv. zastretého) vedomia). U jedinca klesá pozornosť a záujem o okolie, je spavý),  v priebehu niekoľkých hodín sa môžu objaviť nervové príznaky – parézy (čiastočné straty hybnosti, neúplná obrna, neúplné ochrnutie), paralýzy, kŕče, epistaxis (krvácanie z nosa), edém spojiviek, prípadne cyanóza (modrasté až tmavomodré sfarbenie kože a slizníc spôsobené nedostatočným okysličovaním krvi v pľúcach).

   Priebeh je väčšinou veľmi rýchly – zviera uhynie počas 12-24 hodín po objavení prvých klinických príznakov. Často nachádzame už mŕtve králiky bez akýchkoľvek príznakov, väčšinou v dobrej kondícii. Pri pitve zisťujeme krvácaniny na pohrudnici, pobrušnici a obličkách. Na ochorenie sú najodolnejšie mláďatá do veku 60 dní.

   Prenos

   Priamym kontaktom, vzduchom, prachom, bodavým hmyzom, krmivom, chovateľskými pomôckami. K rýchlemu šíreniu prispieva aj nedostatočná výživa a nevhodná hygiena v chove.

   Terapia, prevencia

   Terapia moru králikov neexistuje, jedinou účinnou ochranou je včasná a pravidelná vakcinácia králikov. Veľký význam pre vytvorenie zdravého a odolného chovu má správne dodržiavanie vakcinačnej schémy. Vakcinačná schéma súvisí s vekovou rezistenciou králikov voči kalicivírusu. Je známo, že pred dosiahnutím 4. týždňa sú králiky voči kalicivírusu prakticky nevnímavé. Medzi 4.-10. týždňom sa vnímavosť zvyšuje a u zvierat vo veku nad 10 týždňov dosahuje maximum. Liečba: prakticky žiadna .. je to smrteľná choroba a králiček umiera rýchlo.

 

Myxomatóza 

Pôvodca: Veľmi odolný vírus myxomatózy patrí do čeľade Poxviridae.  Väčšina postihnutých králikov umiera.

   Okrem klasickej myxomatózy s výskytom uzlíkov na hlave a opuchmi v oblasti pohlavných orgánov sa stretávame aj s atypickou pľúcnou formou, pri ktorej prevládajú respiračné klinické príznaky.

   Klinické príznaky

   Po 6-10 dňovej inkubačnej dobe dochádza k seróznemu, neskôr hlienovo - hnisavému výtoku z očí a k zlepeniu viečok. Neskôr na ušiach, hlave a na vonkajších pohlavných orgánoch vznikajú myxomatózne uzlovité zmeny. V dôsledku zdurenia nosovej sliznice pozorujeme sťažené dýchanie. O 12-14 dní králiky hynú na vyčerpanosť a kachexiu (závažná strata hmotnosti tela a vysilenosť spôsobená ťažkou chorobou alebo dlhodobým hladovaním). Králiky, ktoré infekciu prežijú, sa stávajú doživotnými nosičmi vírusu. V posledných rokoch je častá tzv. pľúcna forma, ktorá sa vyznačuje prevládaním pľúcnych príznakov a obmedzením výskytu myxómov.

   Prenos

   Priamym kontaktom, vzduchom, prachom, bodavým hmyzom, nepriamo krmivom, chovateľskými pomôckami. Nebezpečným faktorom je nárast populácie komárov, ktoré predstavujú nebezpečný faktor v prenose myxomatózy.

   Prevencia

   Jedinou účinnou ochranou je včasná a pravidelná vakcinácia králikov. Z epizootologického hľadiska treba dbať na plošnú vakcináciu.

Z iných chovateľských opatrení je dôležitá inštalácia sietí na zníženie vniknutia komárov, používanie prípravkov na likvidáciu hmyzu (napr. BIO KILL spray), správna dezinfekcia v chovoch (napr. VIRKON S), vylúčiť kŕmenie krmivom z plôch, kde majú prístup divé králiky a zajace.

   Profilaxia (prevencia, diagnostika, ochrana)

   Účinnou profylaxiou je používanie vakcín živých homológnych (atenuovaný vírus) alebo heterológnych (vírus Shopeho fibrómu). Špecifická imunita vzniká rýchlo: 4-5 dní po heterológnej, 3 dni po podaní homológnej vakcíny.


Infekčná nádcha

   Vírusy napadajú dýchacie ústrojenstvo. Prejavuje sa výtokom z nosa a kýchaním alebo frkáním. Choroba sa ľahšie vyvinie v prašnom prostredí, tam kde je prievan alebo pri prehriatí králikov. Vhodná je návšteva veterinára a liečba. Je možné zameniť s obyčajnou nádchou ale je lepšie choroba nepodceňovať.

   Prevencia

   Preventívne je možné dávať vitamíny A, E, C - samozrejme vo forme vhodnej pre zajace, a úprava prostredia.

Infekčnu nádchu môže komplikovať bakteriálna infekcia pasteurely či streptokok, potom býva priebeh choroby horši. V takom prípade sa podľa niektorých prameňov infekcie likviduje antibiotikami (penicilín, streptomycín, oxymykoin).

   Liečba

podľa rád veterinára, spravidla antibiotikami. 

   Pasteurelóza

   Je bakteriálne ochorenie spôsobené mikróbami Pasteurella multocida, ale môže byť v kombinácii aj s niektorými inými druhmi baktérií. Proti tomuto ochoreniu možno očkovať inaktivovanou vakcínou. Predtým vyrábaná vakcína Pasorin, ktorá sa přeočkovávala po 2 týždnoch a otvorená vydržala dlho, sa už nevyrába. Dobiehajú zvyšky, ktoré sú ešte na trhu. Nová vakcína je Pasorin-ol. Preočkováva sa po 3 týždňoch a otvorená oficiálne vydrží len 10 hodín. Preto niekedy býva problém očkovanie u veterinára dohovoriť. Väčšinou musia zohnať dostatočný počet králikov, ktoré naočkuje ten istý deň, aby sa vakcína nepokazila. Preočkováva sa potom každý polrok 1x.

   Prevencia

   Očkovanie, nestýkanie sa s chorými králikmi alebo s králikmi s podozrením na pasteurelozu.
Prejavy sú vážnejšie ako u nádchy, horúčkovité, s hlienovitými hnisavými výtoky z nosa, neskôr dochádza i k postihnutiu iných orgánov. Dýchacie problémy sú výraznejšie než u vírusovej nádchy.

   Liečba

   Liečiť antibiotikmi, kvôli možným poruchám mikroflóry v zažívacom ústrojenstve je dávaná na začiatku choroby prednosť podanie antibiotík prostredníctvom injekcií .. Chorobu šíria aj iníe hlodavce (myši). Inkubačná doba 7-14 dní. 
 U pasteurelozy je podstatné začať s liečbou čo najskôr, hrajú úlohu hodiny. V takom prípade je vhodné začať hneď užívať ESB 3 bio (vhodné okrem kokcidiózy ako podporné pri pasteureloze), ešte než sa chovateľ dostane k veterinárovi pre antibiotiká. Preto nie je hlúposť ESB mať doma, najmä ak králik nie je proti pasteureloze očkovaný.

 

Hnačka

   Príčiny

   Príčin hnačky môže byť niekoľko - prechladnutia, pokazená, nevhodná alebo príliš studená strava, vlhká podstielka, výrazná a náhla zmena stravovania.

   Príznaky

   Trus je mazľavý alebo tekutý a páchne.

   Prevencia

   Predchádzať vyššie uvedeným príčinám.

   Liečba

   Pri hnačke by králik nemal dostávať žiadne šťavnaté kŕmenie, iba seno a vodu. Dlhotrvajúca hnačka môže byť pre králika nebezpečná, takže ak počas 1 až 2 dní neustúpi, vyhľadajte veterinára. Niekedy proti hnačke pomôže podanie sulfamidínu do vody, ktorú králik pije. Hnačka môže byť aj sprievodným znakom kokcidiozy. Tiež pomáha slabý harmančekový čaj. 

Zápcha

   Príznaky

   Králik sedí s nahrbeným chrbátom  a nafúknutým bruchom a neje.

   Prevencia

   Predchádzať nachladnutiu, spásaniu nevhodneho materiálu (izbové kvety, kartón, atď)

   Liečba

   Dostatok vody (voda, zelenina, ovocie) a pohyb, ktorý napomáha uzdraveniu. Dlhšie trvajúca zápcha - navštíviť veterinára. Niekedy sa pri kokcidióze strieda hnačka a zápcha ... je dobré túto variantu preveriť.

   Nadúvanie

   Príčiny

   Môže byť spôsobené zeleným kŕmením, ktoré bolo zaparené alebo studené. Niektoré rastliny, ako napr kel, šalát či ďatelina môžu vo väčšom množstve tiež spôsobiť nadúvanie.

   Prevencia

   Predchádzať vyššie uvedeným príčinám. Brucho králika je nafúknuté ako u zápchy, len je spôsobené plynmi. Nadúvanie spôsobuje dýchacie ťažkosti, takže králik si často líha.

   Liečba

   Kŕmenie len senom a vodou, vyhľadať veterinára. Nadúvanie môže byť pre králikov životu nebezpečné. Pri kokcidióze sa tiež môže vyskytnúť nadúvanie, preto je dobré overiť či sa nejedná o túto chorobu

.
Králičie kiahne

   Príznaky

   Objavujú sa hlavne na slizniciach a neosrstených miestach.

   Liečba

   je problematická.

U nás sú kiahne králikov vynimočné. 

Pseudotuberkulóza 

   Pasteurelóza alebo infekčná rinitída je najčastejšie a najzávažnejšie ochorenie králikov s vysokou chorobnosťou a úhynom. Je charakteristická ochorením respiračného systému.

   Príčiny a príznaky

   Takmer všetky králiky sú nositeľmi pôvodcu tohto ochorenia, ktorým je baktéria Pasteurella multocida. Pasteurely sú málo odolné, vysušením zahynú do 2 až 3 dní, v krvi a výkaloch vydržia však až 10 dní a vo vode až 3 týždne. Vyššie teploty a bežné dezinfekčné prostriedky ich ničia za niekoľko minút. Pasteurely sa vyskytujú aj v organizme zdravých zvierat a to najmä v dýchacích cestách a vo vonkajšom prostredí. Najčastejšia forma prenosu ochorenia je priamym kontaktom a keď sa baktérie dostanú do vzduchu je prenos ochorenia vo forme aerosólu. Baktérie môžu prežiť niekoľko dní vo vode. Nepriamo sa môže rozšíriť cez napájačky, kŕmitka a cez kontaminované výtoky z nosa. Králiky môžu kýchať do vzdialenosti 5 m (!),a keď sa baktérie dostanú do vzduchu, tak vo forme aerosólu môžu prekonať i väčšiu vzdialenosť. K šíreniu ochorenia prispieva aj zle odvetrané terárium s vysokou koncentráciou amoniaku. Baktérie vstupujú do tela cez nosné dierky, prípadne cez otvorené rany. Infekcia sa potom rozšíri krvou do susedného tkaniva a do vzdialenejších miest. Infekcia cestuje z nosných dierok aj do stredného ucha, občas sa prenáša pri párení alebo pôrode.Ochorenie môže prebiehať v niekoľkých formách.

   Pri pasteurelóze sa vyskytuje horúčka, hnačka, časté kýchanie, septikémie (vážne infekčné ochorenie, vyvolané akýmkoľvek druhom salmonel), ochorenia dýchacích ciest a sťažené dýchanie, zápaly stredného ucha a mozgu (niekedy  spôsobuje naklonenie hlavy, zášklby očí a poruchy koordinácie pohybov ), tvorba abscesov (absces - ohraničený hnisavý zápal s rozpadnutím odumretého tkaniva ), zápaly pošvy a maternice. Chorý králik má biely výtok z nosa, srsť na predných končatinách je našuchorená a lepkavá od otierania nosa. Hlavné príznaky sú fŕkanie, nechutenstvo a následné chudnutie, serózny výtok z nosa, hnisavý výtok z oka, výskyt hnisavých ložísk pri koreňoch zubov, neskôr sa objavujú hnisavé zápaly na pľúcach a pohrudnici. Králiky trpia depresiou a zvýšenou dýchavičnosťou po námahe. Zápalové ložiská sa môžu vytvárať aj na ďalších miestach ( semeníky, sliznica maternice).  Jednou z najčastejších príčin náhleho úhynu králika je otrava krvi.
   Liečba

   Pasteurelózu väčšinou nie je možné liečiť. Používanie antibiotík vedie k liečebnému efektu, nezabráni však k stratám pred zahájením liečby. Antibiotiká je potrebné podávať dlhšie časové obdobie. 

   Prevencia
   K prevencií patrí hlavne kvalitná starostlivosť, zodpovedajúca výživa a hygiena, ktorá podporí vlastnú odolnosť králika. V miestach, kde sa pasteurelóza vyskytuje vo väčšom množstve sa odporúča skorý odstav mláďat vo veku 4 až 5 týždňov, aby sa mláďatá ochránili pred nakazením. Hlavný význam v prevencií má vakcinácia. V praxi sa často používa inaktivovaná vakcína PASORIN, ktorá v tele králika aktivuje rad obranných mechanizmov s následnou tvorbou imunity proti pasteurelóze. Králikom vo veku 4 až 5 týždňov sa aplikuje v množstve 0,5 ml, od 7. týždňa veku sa aplikuje 1 ml. Prvá vakcinácia sa doporučuje aplikovať v 4. týždni, druhá dávka v 7. týždni, tretia dávka pre chovné králiky v 10. týždni. Opakované vakcinácie sa robia jedenkrát za 6 mesiacov. V prípade, že sa prvýkrát vakcinujú už staršie králiky, sa imunizácia vykoná dvakrát v intervale troch týždňov a ďalšie v 6 mesačných intervaloch. Vakcinácia je dobrá aj pre stimulovanie nešpecifickej imunity a môže králikom zabezpečiť väčšiu odolnosť aj proti iným infekciám.

Salmonelóza

   Bakteriálna infekcia hlodavcov prenosná na človeka, vyskytujúca sa ale zriedka.

   Príznaky

   Slabosť, tráviace ťažkosti, úhyn mláďat.

   Liečba

   Je problematická. Na potvrdenie choroby je potrebné vykonať bakteriologické vyšetrenie. 

Tularémia 

   Nákazlivé ochorenie u voľne žijúcich hlodavcov, spôsobované baktériami Francisella tularensis, ktoré prenesú na domáce hlodavce a aj králiky. Ochorenie sa môže preniesť aj na človeka. „Zásobáreň“ pre pôvodcu ochorenia predstavujú ektoparazity, čiže parazity žijúce na povrchu tela. V tomto prípade sú to ektoparazity na hlodavcoch, ako napr. blchy, vši, ploštice alebo kliešte.

   Podľa vstupného miesta pôvodcu ochorenia sa rozlišuje menej nebezpečná vonkajšia forma a nebezpečná vnútorná forma tularémie, ktorá neliečená prebieha v ca. 5 % prípadov smrteľne. Proti pôvodcovi tularémie existuje očkovacia látka.

   Cesta šírenia nákazy

   Prenos pôvodcov ochorenia na hlodavce nastáva práve spomínanými krv cicajúcimi parazitmi. Domáce zvietatá ako ovce, ošípané, hovädzí dobytok, psi alebo mačky môžu byť pôvodcom taktiež napádané. Tularémia môže byť na človeka prenesená rôznymi spôsobmi, ako napr.: 

  • požitím infikovaných potravín alebo pitím vody obsahujúcej pôvodcu ochorenia,
  • vdýchnutím prachu obsahujúceho pôvodcu ochorenia,
  • priamym kontaktom s napadnutým zvieraťom,
  • parazitmi, ako kliešte alebo blchy,
  • pohrýznutím alebo poškriabaním psami alebo mačkami

   Inkubačná doba

   Inkubačná doba tularémie činí 2 až 3 dni

   Príznaky

   Zvieratá sú nápadné slabosťou, horúčkou a zvýšenou frekvenciou dýchania. Lymfatické uzliny a slezina sú zväčšené, pneumónia, čiže zápal pľúc - králiky kašlú, sú zahlienené, trpia dýchavičnosťou a bolesťami v hrudnom koši, v abdominálnej forme : pečeň a slezina sú napuchnuté, králiky majú bolesti brucha a hnačku. V priebehu 4 až 13 dní 5% zvierat uhynie. Chronicky prebiehajúca infekcia prebieha po 14 až 60 dňoch smrteľne. Horúčka sa môže, ale nemusí vyskytnúť.

   Diagnóza

   Diagnóza sa stanovuje pomocou pokusu na zvierati. K tomu sa na morské prasiatka, potkany alebo myši prenesie vzorka obsahujúca pôvodcu. Sérologický dôkaz pôvodcu ochorenia je obtiažny, pretože sú možné krížové reakcie, napr. s pôvodcom týfusu.

   Liečba 

   Pozostáva z podávania antibiotík. Najlepšie účinkuje Streptomycin. Pôvodcovia sú však citliví aj na tetracyklíny, erytromycín a chloramfenicol. Voči penicilínu a sulfónamidom sú však odolní.

   Upozornenie

   Pri vnútornej forme tularémie ide u človeka o ťažké, život ohrozujúce ochorenie, ktoré neliečené prebieha ca. v 50 % prípadov smrteľne.

Obzvlášť ohrozené osoby, ako napr. personál v laboratóriách alebo chovatelia, môžu byť proti tularémii zaočkovaní. Používa sa živá očkovacia látka s oslabeným účinkom - Gaiského-Elbertova vakcína. Prekonanie ochorenia zanecháva dlhoročnú imunitu.

Zápaly mliečnej žľazy

   Zápal môže vzniknúť poranením mliečnej žľazy napr mláďatami. K zapáleniu môže dôjsť aj pri nedostatočnom odsávaní mlieka mláďatami (mechanický zápal mliečnej žľazy), s následnou možnou bakteriálnou infekciou.

   Liečba

Je potrebné odsatie mlieka, chladivé obklady, antibiotiká a odborníkom vykonaná hormonálna liečba.

 

Infekcie vyvolané baktériami E.coli

   Vyskytuje sa u mláďat do veku 1 týždňa a potom v dobe keď prestanú byť kojené a začnú byť závislé na inej potrave. Príčinou je narušenie črevnej mikroflóry a bujnenie E.coli.

   Príznaky

   Choroba sa prejavuje striedavými hnačkami a zápchami a treba vyšetrením odlíšiť od kokcidiózy.  

   Prevencia

   Vakcinácia 
 Choroba sa prejavuje striedavými hnačkami a zápchami a treba vyšetrením odlíšiť od kokcidiózy.

   Liečba

   Len s pomocou veterinára. 


Nekrotický zápal slepého čreva

   Je vyvolaný baktérií Clostridium perfringens.

   Priebeh

   Choroba má rýchly priebeh, ktorý znemožňuje liečbu. Vyskytuje sa však len zriedka. U dospelých králikov je výnimočná, u mláďat, pri nakazení v dobe odstavu, vysoká pravdepodobnosť uhynutia.

   Liečba

   Je nutné zmeniť kŕmnu dávku, okysliť vodu aliečbu konzultovať s veterinárom.


Plesne

Najčastejšia je pleseň rodu Trichophyton (niektoré jej druhy sú prenosné na ľudí).

   Príznaky

Niektoré miesta na srsti vylysovatejú v kruhovitom tvare.

   Prevencia

Vyvarovať sa vlhkosti, prílišnej prašnosti, kontaktu s nakazenými králikmi.

   Liečba

Antimykotiká, vakcinácia.

   Encefalitozoonóza

   Príznaky

Nechutenstvo, chudnutie, strata čulosti, poruchy nervovej sústavy ako trvalé zmeny polohy hlavy, obrna končatín.

   Prevencia

Deratizácia divých hlodavcov. Liečbu stanoví veterinár.


   Cysticercosis (cysticerkóza)

   Ochorenie vyvolané larvami pásomnice, ktoré spôsobuje parazit triedy Cestoda. Pri tomto ochorení vystupujú malé prežúvavce v potravinovom reťazci ako medzihostitelia. Cysticercus tenuicollis predstavuje najčastejšie nachádzanú larvocystu pásomníc - je vývojovým štádiom pásomnice Taenia hydatigena, ktorá dorastá do dĺžka 60 až 250 cm a môže pozostávať až z 300 článkov. 

   Lokalizácia

   Larvocysta Cysticercus tenuicollis sa pri vyvrhovaní lokalizuje v dutine brušnej na bránici, pobrušnici či na povrchu jednotlivých orgánov: najčastejšie na závese čriev (tzv. mesenteriu) a na pečeni. Larvocysty majú tvar mechúrikov, ktoré sú vyplnené čírou tekutinou (v prípade zvápenatenia môžu vyzerať ako šedozelené zvápenatené útvary). Mechúriky dosahujú veľkosti lieskového orecha až vajca a obsahujú jeden dobre viditeľný zárodok s prísavkami a háčikmi. Králici sa môžu nakaziť pasením na miestach, kde boli venčení psi, alebo im túto trávu donesiete natrhanú.

   Príznaky

   Klinickými príznakmi ochorenia sú napr. tráviace poruchy, slabosť. Králika to vysiluje a dokonca môže zomrieť.

   Liečba

   Výhradne v kompetencii veterinára !

   Prevencia

   Vývojové štádiá pásomníc sa likvidujú sušením, takže určitou prevenciou by mohlo byť kŕmenie senom.


Otlaky končatín

   Môžu byť spôsobené nevhodnou "podlahou" klietky (napr. z drôtených rohoží alebo pletiva). Na postihnutých miestach vypadávajú chĺpky, králika to miesto bolí, časom sa môže otlak otvoriť a hnisať. Z toho potom vznikajú ďalšie ochorenia (napr. streptokokové infekcie dýchacích ciest). Otlaky je potrebné ošetriť - ranu vyčistiť, odstrániť príčinu otlakov a potrieť hojivou masťou.
Otlaky môžu vzniknúť aj ako dôsledok nadváhy. V prípade otlakov môže veterinár upraviť stravu a prejsť na nejakú dobu skôr na seno a menej aj na zeleninu. Pri väčších otlakoch aplikuje veterinár antibiotiká. Po dobu liečby je vhodné z klietky odstrániť podstielku a dať do nej nejaký mäkší koberček.

 

Poruchy metabolizmu

   Môžu vzniknúť podávaním granúl s vysokým číslom kyslosti tukov (CKT). Poruchy môžu viesť k degenerácii pečene a zápalom čriev.

 

   Príznaky

   Strata lesklosti srsti, zvýšenie lámavosti srsti, krvácavosť, náchylnosť k infekciám, poruchy zažívania a vlastne všetky možné "malé" choroby.  

 

   Príčina

   Nedostatok vitamínov a minerálov, hlavne vitamín E a selén.

   Diagnóza

   Presnú diagnózu ukážu laboratórne testy.

 

   Liečba

   Podľa diagnózy ju stanoví veterinár. Okrem bylinných metabolických čajov (čaj zo žihľavy, hluchavky bielej, materiny dúšky, alebo Omanu pravého) sa nepokúšajte poruchy metabolizmu liečiť sami !

   Prevencia

   Kombinovaný vitamínový prípravok Roboran H sa môže podávať aj preventívne.

Zvyšuje odolnosť proti infekčným a iným chorobám, zlepšuje telesnú kondíciu, podporuje správnu pigmentáciu. Je vhodný k správnemu priebehu gravidity, k normálnemu rastu, lesku srsti. Dá sa použiť aj pri kožných chorobách (exémy, vypadávanie srsti). Zamieša sa do krmiva, mlieka alebo čaju. Keď ho podávame dlhodobo, môžu zvieratá začať trpieť miernym nechutenstvom, po týždennom vysadení sa však všetko upozorňovať. Obsahuje: Vitamín A, D3, K3, E, B1, B2, B6, B12, Vitamín H (Biotín), Niacín, panthotenan vápenatý, chlorid chaolinu, uhličitan vápenatý.

Choroby močového mechúra a močové kamene

   Počiatočné príznaky

   Strata návyku chodenie na toaletu na obvyklé miesto, krútenie sa pri močení, skočenie na záchod a hneď von, mokro okolo genitálií alebo chronické podráždenie kože v okolí, polotuhá moč (pripomínajúce zubnú pastu), krv v moči (zistí vyšetrením moču veterinár ).

   Diagnóza

   Len analýzou moču.

   Liečba

   Močové kamene - operácie

   Močový piesok - odborné zavodnenie, antibiotiká, lieky proti bolesti.

Spirochetóza králikov (Spirochaetesis cuniculi)

   Je to nákazlivé ochorenie s chronickým priebehom, prejavujúci sa charakteristickými zmenami na pohlavných orgánoch samcov alebo samíc. Zápalové zmeny sa objavujú aj na koži.

   Pôvodca ochorenia je Treponema paraluis-cuniculi - jemný vláknitý mikrorganismus patriaci do poriadku Spirochaetalis. Morfologicky, ale aj citlivosťou k antibiotikám sa veľmi podobá pôvodcovi syfilisu človeka (Treponema pallidum).

   Zdroj nákazy

   Králiky sa nakazia pri párení. Sporadicky je možné sa nakaziť aj porušenou kožou. Zdrojom infekcie sú choré zvieratá. Pôvodcovia sa nachádzajú na povrchu chorobných ložísk a v hliene z pohlavných orgánov samic. Choré samice však môžu rodiť zdravé mláďatá.

   Príznaky

   Inkubačná doba sa uvádza 20 - 70 dní. Zmeny sa lokalizujú na pohlavných orgánoch, v niektorých prípadoch sa zabezpečujú aj na hlave, okolo očí, uší a na iných častiach těla. Oblasť genitálneho aparátu je edematózne (opuchlinovo) zdurená. Niekedy je zápal aj na sliznici pošvy a penisu. Na týchto miestach sa objavujú uzlíčky a povrchové vriedky, ktoré praskajú a ľahko krvácajú. Sú často pokryté povlakom podobným hnisu. Vredy zasychajú, tvoria sa malé šupinky a tie sa odlupujú. V okolí zmien vypadáva srsť. Pri zistení zmien na pohlavných orgánoch treba choré zviera izolovať a liečiť.

   Diagnóza a liečba

   Oboje určí veterinár


Choroby dojčiacich samíc + problémy z nedostatku vápnika

   Príčiny a diagnóza

   Málo aktivity, zrýchlený dych, problémy s nadúvaním, tras. Problémy sa zhoršujú po kŕmení. Plynatosť žalúdka, niekedy aj čriev, prípadne zápcha. Ak moč preukáže zvýšený obsach ketolátok, králicica má nedostatok energie a pri dojčení čerpá zo zdrojov vlastného tela, nie z prijatej stravy.   Choroba dojčiacich samíc - gastrická stázy (paralýza žalúdka) - môže súvisieť s nedostatkom vápnika.

   Liečba

     Vhodné sú injekcie vápnika. V akútnych prípadoch môže byť nutné vyprázdnenie žalúdka žalúdočnou sondou. Príčinou niektorých problémov dojčiacich samíc, môžu byť poruchy v metabolizme cukru a horčíka.   Energetickú nerovnováhu môže vyrovnať injekcia glukózy. Tiež je možné podávať niekoľko dní glukokortikoidy. Je dôležité s liečbou začať rýchlo.

 

Dermatofytózy králikov

   V poslednej dobe sa dermafytózy stávajú závažným problémom pri chove. Rovnako dôležitá je aj skutočnosť, že choroba je prenosná aj na človeka!

   Pôvod
   Najčastejším pôvodcom dermatofytózy je Trichophyton metagrophytes. Klinické prejavy kožných zmien sa môžu vyskytovať na tele králikov všetkých vekových kategórií (miesta so zlepenými chlpmi, drobné šupinaté ložiská, vypadávanie srsti, alopatické kruhové ložiská rôznych veľkostí pokryté šupinami).

   Liečba

   K liečbe dermatofytózy sa odporúča mnoho prípravkov k lokálnej aplikácii, ktorý však výskyt ochorenia neutlmí a to kvôli všeobecne známej vysokej odolnosti dermatofytov na bežné liečivé aj dezinfekčné prostriedky.

   Prevencia

   Vakcinácia králikov a iných kožušinových zvierat proti dermatofytóze. Vakcína TRICHOPELEN je jediný účinný spôsob prevencie i liečby protii tomuto ochoreniu. Králiky sa vakcinují od veku 6 týždňov (aplikácie: im profylakticky: dvakrát 0,5 ml; terapeuticky: dvakrát až trikrát 1 ml, interval medzi vakcináciou a revakcináciou je 8 - 12 dní).

 

Kliešť

   Kliešte sa spravidla prisávajú králikom na neochlpené miesta - cez osrstenie sa vďaka veľmi hustej srsti nemajú šancu dostať až na kožu (napríklad na očné viečka, do uší, na hranu nosa a pod.).

   Liečba

   V prípade, že sa kliešťa objavíte, uchopte kliešťa čo najbližšie k pokožke špeciálnou pinzetou (k dostaniu v lekárňach cca za 1 €). Vďaka prenosu choroby ako napr boreliózy z infikovaného kliešťa na neho radšej nesiahajte holými rukami, ani ho nerozmačkávajte. Je riziko napadnutia sa aj cez neporušenú kožu. Kliešťa jemne podchyďte čo najtesnejšie pri koži a trhnutím ho vytiahnite. V žiadnom prípade nemažte kliešťa ničím mastným (maslom, indulónou,  kozmetickou vazelínou, a pod.) - kliešť by sa začal dusiť a zvýšil by sekréciu slín (nosič výrusov boreliózy a encefalitídy) do ranky ! Ranku následne opatrne dezinfikujte - napr peroxidom, jódovou tinktúrou, ajatinom, septonexom, alkoholom. Ak sa kliešťa podarilo pretrhnúť, ranka s hlavičkou sa často zapáli. Miesto dobre dezinfikujte, hlavička sa väčšinou v priebehu niekoľkých dní sama odhojí. Miesto prisatia ešte niekoľko dní pozorujte. Varovným príznakom je predovšetkým opuch, výrazné začervenanie, najmä ak škvrna uprostred bledne. V takýchto prípadoch vyhľadajte veterinára.

   Prevencia

   Na trhu sú rôzne prípravky. Niektoré sa aplikujú niekoľkými kvapkami na kožu za uši a chrbát - vydržia aktívne cca 3 mesiace  (napr. Beaphar). Iné sa vtierajú alebo striekajú do srsti - vydržia cca 1 mesiac(napr. Puppy Trainer alebo Biokill). Potom sú tu repelentné obojky - vydržia cca 2 mesiace (napr. Kiltix), alebo repelentné spreje - vydržia cca iba niekoľko hodín (napr. Diffusil).

 

Prašivina (ušný svrab)
   Parazitálne ochorenie spôsobené roztočmi. Postihnuté miesta - uši, nos.  

   Prevencia

   Pravidelná kontrola ušníc.

   Príznaky

   Vo vonkajšom zvukovode sa tvoria pľuzgieriky naplnené hnisom, ktoré po čase praskajú a zaschínajú do väčších či menších chrastičiek, králiky sa škrabú, sú nepokojní, menej jedia. Keď chrastičky pokryjú celý zvukovod, jeho dolná časť býva uzavretá mazľavou zapáchajúcou hmotou. Králiky potrepávajú hlavami a pri uchopení uší bolestne kňučia.

   Diagnóza

   Postupujúca choroba môže postihnúť aj stredné a vnútorné ucho.

Po postihnutí vnútorných častí uší králici v bolestiach hynú.

   Liečba

   Liečba nie je komplikovaná, zvlášť v začiatkoch. Zvieratko izolujeme do karantény. Najskôr zmäkčíme chrasty vhodným olejom (najlepšie parafínovým), ktorý necháme voľne stekať po boltcoch až do ušných častí zvukovodu. To robíme až dovtedy, až je možné chrasty odstrániť pinzetou. Potom ošetríme všetky dostupné miesta (napr. 0,2% roztok Fenorom forte, alebo Scabicid, alebo spreje Arpalit, a pod.). Ošetruje sa tiež antiskabiotikom (preparát Ivomec). Je dobré sa tiež poradiť s veterinárom.

   Prevencia

   Králika často kontroľujeme (po postihnutí a vyliečení preto, či nedošlo k recidíve). Novozakúpeným králikom ihneď prezrieme uši. Taktiež to platí pre zvieratká, ktoré sa nám vrátili z výstavy. Klietku, v ktorej postihnuté zvieratko býva riadne vydrhneme a vydezinfikujeme (najlepší prípravok je Sirafan Speed).

-------------------------------------------------------------------------------

 

Diéta

  Občas ľudia svojmu maznáčikovi dopriavajú viac, než je zdravé. A tak se môže stať, že namiesto bleskového štíhleho ušiaka zrazu majú doma kotúľajúcu sa chlpatú guľu. Tento stav má ale bohužiaľ dopad nielen na jeho vzhľad, ale aj na jeho zdravie. Tak ako u ľudí, aj jemu robí tuk v organizme šarapatu. Obrastá vnútorné orgány a môže to končiť aj smrťou.

   V prípade, že králik trpí obezitou, je vhodné nasadiť mu diétu. Ale pozor, diéta musí byť nasadená postupne.

Hlavnou zložkou diéty je seno (bez akýchkoľvek prímesí - ďateliny, lucern, byliniek, sušenej mrkvy a pod.) a čerstvá zelenina (okrem koreňovej - obsahuje dosť sacharidov). Ovocie, suché granule a peletky behom 2 týždňov obmedzujeme, až do úplného vylúčenia.

Pozor - králikovi nesmieme dávať žiadne dobroty (hrozienka, sušené jablká, obilné guličky, vločky...) !

Znižovanie váhy musí byť postupné. Rýchle chudnutie - tak ako u človeka - môže ohroziť jeho zdravie. Králika taktiež musíme "nútiť" k zvýšenému pohybu mimo klietky. Každý aktívny pohyb je účinnejší než akákoľvek diéta.

  Dospelé samičky často mávajú tzv. "obojok" - t.j. pás voľnej kože okolo krku. Pokiaľ je tvorený len kožou, a nie aj tukom, je to v poriadku. 

 

 

Príklad minerálov a vitamínov : https://vetshop.sk/kraliky-c-125.html

Príklad antiparazitárnych sprejov : https://www.pet-shop.sk/obchod_homedir/data/1020/obrazky/234.jpg

 

  Chov      Potrava        Rozmnožovanie