Činčily :

 

    Činčila (Chinchilla) je rod hlodavcov z čeľade činčilovité (Chinchillidae). Pôvodne pochádza z Ánd Južnej Ameriky. Tento malý cicavec se vzhľadovo podobá veveričke. Má výrazné oči a vzhľadom ku svojej telesnej konštitúcii aj pomerne veľký chvost a uši.

   Činčila dorastá v dospelosti do dĺžky tela 25 – 35 cm (dĺžka chvosta 15 – 20 cm) a do hmotnosti 400 – 600 gramov. Pôvodná farba srsti bola svetlo až tmavo šedá. Dnes se vyskytujú rôzne farebné mutácie ako biela, strieborná, čierna, béžová, hnedá a zriedka (je to veľká rarita, ale stáva sa to) aj fľakatá. Dĺžka života se v prírode pohybuje medzi 18 až 22 rokmi, v zajatí sa dožíva 10 až 15 rokov. V prírode máva činčila 1–3 vrhy po 1–6 mláďaťoch. Gravidita trvá 111–113 dní, mláďatá sa rodia značne vyvinuté – hned po narodení vidia a sú osrstené. Pohlavne dospievajú v 5. až 6. mesiaci, ale k chovu by sa mali pripúšťať minimálne až od 10. mesiaca.

   Ako domáce zviera se stala činčila obľúbenou až v poslednej dobe. Väčšina činčil žijúcich v zajatí žije stále ešte na kožušinových farmách. A tak existuje neobvyklá situácia, kedy sa z divokého užitkového zvieraťa doposiaľ nestalo zviera domáce. Tento stav se nazýva polodomestikácia.
     Činčila, která je v chovatelských obchodoch ponúkaná ako kožušinové zviera, ale teraz aj ako zviera domáce, patrí medzi malé činčily a je to kríženec Činčily krátkochvostej (Chinchilla chinchilla) a Činčily vlnnatej (Chinchilla lanigera). Vo vzhľade pritom prevládajú znaky Činčily vlnnatej. Tá je stavbou tela pretiahlejšia s veľkými ušami, oproti málokedy dovážanej, zavalitej Činčily krátkochvostej.

   Tu je výpis základných farieb činčíl :
Standard grey (bežná šedá) - činčily sú celé šedé, brucho je biele. Takto vyzerajú činčily vyskytujúce sa v prírode. Z tejto prírodnej farby sa vytvorili všetky ostatné mutácie a ich krížením sa vždy vraciame späť ku tejto pôvodnej farbe.
Black velvet (čierny zamat) - činčily bývajú na chrbáte čierne, len brucho je biele. Je tu tzv. letálny faktor, kôli ktorému sa činčily nemôžu krížiť medzi sebou, pretože by se malé činčily narodily mŕtve, poprípadě by umrela pri pôrode matka. Tieto činčily sa ale môžu rozmnožovat s inými farebnými mutáciami - napríklad se Standard grey.
White (biela) - činčily sú celé biele. U niektorých sa môžu vyskytovať šedé znaky na koreni chvosta a v oblasti očí. Oči sú čierne. Uši sú tmavošedé. Je tu taktiež letálny faktor ako u farby Black velvet.
Beige (béžová) - činčily sú celé béžové, brucho je biele. Oči sú červené.
Black ebony (ebenová čerň) - Farba ebony sa delí na 4 stupne tmavosti. 3 stupne sú heterozygotné, kedy činčila nie je celá čierna a posledný stupeň je homozygotný, keď sú jedinci celí uhľovo čierni, brucho, packy a tiež aj chvost.
Violet (fialová) - činčily sú svetlo šedé s jasným nádychom do fialova. Brucho majú biele, oči čierne. Táto farba je recesívna, čo znamená, že obaja rodičia musia mať gén pre túto farbu, inak sa rodia len štandardi.
Sapphire (safírová) - činčily sú svetlo šedé s jasným nádychom do modra. Brucho majú biele, oči čierne. Táto farba je taktiež recesívna, ako farba violet.

 

Chov       Potrava      Rozmnožovanie       Dorozumievanie       Choroby